“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

BUNLARI BİZ İCAD ETTİK

 

BUNLARI BİZ İCAD ETTİK

TARİHİ GERÇEKLER-

 

 

- Bu güne kadar asırlardır bağımsızlığını devam ettirebilen Türk milleti bunu nasıl başarmıştır?

- Dünya tarihini incelediğinizde günümüze kadar esaret altında kalmadan bağımsızlığını sürdürebilen birkaç milletin başında Türk milleti gelmektedir.

 

Bu hususla ilgili olarak M. Kemal İzmir’de “Türk, esaret kabul etmeyen bir millettir, Türk milleti esir olmamıştır” şeklindeki konuşmasında Türk milletinin bu vasfına dikkat çekmiştir.

 

- Bu vasıf nerden kaynaklanmaktadır.

 

- Aile yapısının toplum düzeni ile yakın ilişkisi vardır. Aile içi ilişkilerin şekli çoğu kez devletin oluşumuna ve işleyişine yansımaktadır.

 

Türkler tarihi boyunca düzeni ve güvenliği sağlayan devlete baba, yaşadıkları vatana ana demişlerdir. Abdul Kadir Duru “ Bir millet bir ailedir” ifadesiyle Türk milletinin temel yapısını özetlemiştir.

 

- Bu anlayış ne kazandırmıştır.

 

Türk toplumunda en büyük ortak değerlerden biride devlet ve vatan kavramlarıdır.  Devlet baba, olarak kabul edildiğinden o saygıdeğerdir ve ona itaat gerekir. Vatan anadır, namus olarak kabul edilir ve ona yan bile bakılamaz. Eğer ona bir zarar geleceğini görürse gözünü kırpmadan canını seve seve feda eder.

 

- Peki bu yapı nasıl sürekliliğini devam ettirmiştir.

 

- Tarih boyunca bu anlayışın yerleşmesi ve kesin bir inanç haline gelmesi Türk aile yapısından kaynaklanmaktadır. Dünyanın her yerinde aileler çocuklarını sever ve onları korurlar, çocuklar annelerin en değerli varlıklarıdır.

 

 

Ancak yalnızca bizde bu sevgi vatan sevgisinden sonra gelir. Dünyada hiçbir millette oğlunun eline kına yakarak vatanına kurban olsun diyerek askere göndereni yoktur.

 

Eğer vatan tehlike altındaysa aile çocuğunu askere veya savaşa davul zurnayla gönderir. Onun muzaffer olması için dua eder, eğer hayatını kaybederse benim oğlum bu vatan için şehit oldu ben bir şehit annesiyim, ben şehit babasıyım diye boynu dik gezer.

 

- Bu söylediklerini kendileri hayatlarında uygulamışlar mıdır?

 

Bu kavram ve değerler yaşamlarında aşk mertebesindedir, buna yakın tarihten bir örnek verelim. 93 harbinde Ruslar aziziye tabyalarını ele geçirip Erzurum yolu açılınca halk ayaklanarak kadın çoluk çocuk Ruslarla kazma kürek ile mücadeleye girmişler ve tabyayı geri almışlardır.

 

- Bu mücadeleyi önemli kılan nedir.

 

- Her türlü imkân ve silaha sahip bir ordunun karşısına yalnızca ellerinde kazma kürek olan kadın çoluk çocuk ve yaşlılardan oluşan bir grubun savunma hattını düşmandan geri almasıdır. Şehit olan 500 kişiden 15’i küçük çocuktur ve bunlar annesiyle beraber gelip bu savaşta şehit düşmüşlerdir.

 

 

Bir anne düşününki dünyadaki en değerli varlığı çocuğunun hayatından onun geleceğinden önce vatanını, toprağını düşünmesi ve bu konuda en ufak tereddüt etmemesi onun vatan sevgisinin evlat sevgisinden önde tuttuğunun göstergesidir.

 

Yine ismini sıkça duyduğumuz 20’li yaşlardaki Nene hatun kundaktaki çocuğunu evde tek başına bırakıp o da tabyalardaki savaşa katılır ve büyük yararlılık gösterir.

 

 

Düşünün bir kere, bir anne daha süt kuzusu yavrusunu kundakta olduğu gibi bırakıp koşarak vatan savunmasına gidiyor, yaralanır veya ölürsem bu çocuk ne olur diye bir saniye bile aklına gelmiyor, çünkü düşündüğü evladı değil vatanı.

 

- Bugün bu anlayış yine devam ediyor mu?

 

- Bu vasıflar Türk milletinin yapısıdır ve kanında bulunur, dışarıdan görülmese de gerektiğinde ortaya çıkar. Bakın aynı şeyler 15 Temmuzda da tekrarlanmıştır, vatanının tehlikede olduğunu gören Türk halkı bu mücadelede yine öne saftadır.

 

 

Bir anne küçücük yavrusunu evde bırakıp boğaz köprüsüne mücadeleye en önde gitmiş ve hiç tereddütsüz canını ortaya koymuştur. Yine bir baba gencecik çocuğuyla beraber en önde şehit olmuştur. Onlar önce demişlerdir, bunlar yaşanmış ve kayıtları olan olaylardır.

 

- Bütün bunların sonucu ne söyleyebiliriz.

 

-Varlığımızın daim olabilmesi, devletimizin hür olarak varlığını sürdürebilmesi için “Bir millet bir ailedir” ilkesinin gereklerini ve yaşayışını hayatlarımıza dokuyarak, bu inanç ve idealde nesiller yetiştirerek bunlar gerçekleşecektir.

 

 

Unutmayalım ki, biz Türkler Cenabı hakkın özel lütfuna mazhar olmuş bir milletiz, bu nedenle dağların, kurtların kollayıcısı, mazlum halkların koruyucusu, vicdanın sesi, insanlığın öncüsü olan bu millet ilahi adaletin temsilcisidir.

 

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz