“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

BAĞIMLI OLMA BAĞLI OL

 

 

 İyi bir aile eğitimi almış Furkan kendini her yönlü yetiştirme, gelişme telaşıyla uğraşırken gönlünü bir güzele kaptırır. Ailelerin de tanışmasıyla güzel bir nişan, arkasından muhabbetle geçen bir yıl sonunda ilk hayatının şokunu yaşar Furkan…

 

Son zamanlarda gördüğü soğukluğun nedenini çözmeye çalışırken esas sorunun içinde bulur kendini. Nişanlısı, çok düşündüğünü, kendisiyle evlilik gibi bir müesseseye atılamayacağını söyler, uzun tartışmaların neticesinde yüzüğünü çıkarıp gider. Kız öyle kararlıdır ki aileler de bir şey yapamaz. Böylelikle Furkan’ın kendisiyle ilk mücadelesi başlamış olur. Tabii işin içinden çıkamayacağını bildiği için can dostum dediği abisinin yanında alır soluğu.

 

“Hazmedemiyorum abi ya, nasıl yapar bunu! Meğer eski nişanlısı çıkmış gelmiş de derdi tekrar ona gitmekmiş. İkimiz de birbirimizi çok sevmiştik, ne kararlar almış, ne hayaller kurmuştuk, ta ki son ana kadar. Ben nasıl bu kadar bağlanmışım, şimdi koparıp atamıyorum bu bağı.”

 

Furkan’ı rahatlatmak için öyle saatlerce konuşup uğraşmamıştı abisi. Birkaç nokta atışı anında silkelemiş, kendine getirmişti onu.

 

“Esasında hazmedemediğin beni nasıl sevmez, nasıl terk eder, meselesi. Onun sevgisi bu kadarmış… Fani sevgilerden ne bekliyorsun ki oğlum. Elbet bizi bir gün hep terk edecekler. Bu kadar kendimizi üzmeye değer mi? O sevince sen mutlu olacaksın, sevmiyorum deyince dünyan kararacak. Senin sevgi dünyan, mutluluğun karşıya mı endeksli. Sen yürekten kendini sevip, saygı ile öyle kabul edeceksin ki karşının etkisi, tepkisi umurunda olmayacak. Herkesin sevgi dünyası kendini mutlu eder, öfke dünyası yine kendine zarar verir. Ayrıca kendine de buradan bir tecrübe çıkarırsın. Demek ki karşı tarafı iyi araştırıp anlamadan, hemen duygularımıza kapılıp “evet” dememek lazım.”

 

Biraz daha sakinleyip kendine dönen Furkan, meseleyi daha iyi anlayabilmek için soru yağmuruna tutuyordu abisini.

 

“Ama hiç kolay olmuyor!” derken gözleri doldu. Erkekliğe pek yediremiyordu ama gözlerinden akan damlalara da mâni olamadığı belliydi.

 

Öyle sevmiş bağlanmışım ki, tenimden et koparıyorlar gibi acı hissediyorum. Bir yandan da kendimi sorgulamıyor değilim. Hep senin sözlerin geliyor aklıma. “Ebedi hayata göçtüğümüzde bütün bağımlılıklarımızı terk edeceğiz ve orada acısı bundan daha da fazla olacak. Üstelik sonsuz bir hayatta sonsuz bir işkence çekilir mi?” deyince abisi atıldı;

 

İşte biz de başımıza gelen böyle olayları aslında fırsat bilip “bağımlı olma, bağlı ol” parolasıyla ilerleyerek kendimizi hiçbir şeyin esiri yapmama sonucunu çıkaracağız. Eşine bağlı ol, işine bağlı ol, anne babana, vatanına bağlı ol, ama hiçbirinin bağımlısı olma. Çünkü hepsi fani, elinden gidince sen de gidiyorsun. Geçen gün sigarayı bırakan bir arkadaş da anlatıyordu, “Sanki sevgilimden ayrılmış gibi içim yandı.” diye.

 

Bunları duydukça biraz daha sakinlemiş, rahatlamış bir şekilde şöyle arkasına çekildi. “Yani benim için hayır oldu, öylemi bu işler?” diyerek can dostunun gözlerinin içine bakıp, “O zaman yardım et, beraber hayra çevirelim. Zira gerçekten bağlı olduğum her şeye bağlanmışım ben zaten. Hiç olmazsa ebedi aleme gitmeden burada fırsat elimizdeyken hâlledelim bu işleri.”

 

Abisi gerçekten onun bu hâlinden mutlu olmuş, ona yardım edebilmek için büyük bir heyecanla sözlerine devam etmişti;

 

“Tabii ki aslanım yaparsın sen, halledersin. Ama ilk önce öfkeni bırakacaksın. Kızgınlığın olduğu gönle Allah’tan feyz, ilham, yardım gelmez. Bırak herkes kendi sıfatını ortaya koyar, kendine yapar ne yaparsa. Genişten alacaksın olayı. Merhametin kabaracak, Allah (cc) affetsin diyecek, kendi yoluna bakacaksın. Dünya işleri için bir an dahi olsa zihnini meşgul etmeye değmez.” deyince bizimki büyük bir hayranlıkla;

 

“Doğru söylüyorsun abi ya... Sanırım şimdi duyduğum ve öğrendiğim hakikatleri hayata geçirme zamanı.”

 

“Aynen öyle aslanım. İnanacak ve dayanacaksın. Görüyorsun Allah’tan (cc) gayrı neye dayansak boşa çıkıyor. O yüzden şimdi muhatapları kaldır ortadan, kişilere kızmadan alacağını al, bundan sonra daha sağlam basarsın ayağını. Bunlar senin için antrenman sahasıdır aynı zamanda. Hayatta karşına daha kim bilir ne sorunlar çıkacak, yılmadan, yıkılmadan mücadele etmeyi öğreneceksin.” dedi.

 

“Evet” diyerek başını gururla dimdik kaldırıp, acı bir tecrübeyle hayatına giren şu sözün peşine takılacaktı artık; “Hayatta hiçbir şeye bağımlı olma, sadece bağlı ol.”

 

 

 

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz