“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

Çocuk Eğitimi İle İlgili Uygulamalar

 

Kahvaltı sofrasında eşim güzel bir konu açıyor. Eşimin yaptıkları yiyecekler çok lezzetli oluyor. Bunu konuşurken eşim şöyle dedi. Ben yemek yaparken… O arada çocuklar araya girdi. Anne sen sevgini katarsın zaten… Eşim de konuşmaya başladı. Ben çay demlerken salavat getiririm. Abdestsiz yemek yapmam diye devam etti. Tam yerinde çok güzel bir muhabbet oldu. Çocuklar çok etkilendi. Böyle bir cevap beklemiyorlardı. Ancak şu çok açık ki çocuklara fikrimize ve dinimize ilişkin sohbetler etmek çocuklar için çok yararlı oluyor.

 

Tadilat işi var evimizde. Usta çalışırken ben de içe sinesi çalışmaktan ve iş ciddiyetinden falan bahsetmeye başladım. Çocuklar da muhabbete katıldı. Burada Efendimizin (sav) “Sizden biriniz bir iş yaptığında onu içe sinesi yapın.“ hadisini de çocuklara hatırlattık. Değerlerimizi çocuklara aktarabilmenin önemli bir yolunun konuşmak ve ardından da örneklik etmek gerektiğini bugün bir kere daha anlıyorum.

 

Eğitimimiz bizi günlük yaşamı en güzel şekilde yaşatmaya odaklıyor. Zahiren eğitim dünyasında okulların işlevine ilişkin, okul çocuğu hayata hazırlar veya okul hayatın ta kendisi olmalıdır gibi tartışmalar yaşanır. Oysa okulun hayata hazırlık ve hayatın ta kendisi olmak ile ilgisi çok sınırlıdır hatta neredeyse yoktur. Oysa eğitimimiz bizi, günlük yaşama yönlendiriyor ve burada maddiyat ile maneviyatı birleştirerek yaşamımızı destekliyor.

 

Anne ve babaların ağzından etkilenerek çıkan cümleler çocukları da derinden etkiliyor. Demek ki çocukların hakikat yolcusu olması da geçici değerlerin yolcusu olması da bir yerde anne ve baba ile doğrudan ilişkili görünüyor. Evde yaşadıklarımızı gözlemdiğimde bunu daha net olarak fark ediyorum. Demek ki ağzımızdan çıkanlar kendimizi gösteriyor, ayrıca bir taraftan da çocukların dünya ve ahiretlerini etkiliyor, bu haftanın ödevi ile bunu daha iyi anlıyorum.

 

Akşam yemeklerden biraz artmış, sokak köpeğimiz Sarıcan’a götürecektik ama sonradan aklımıza doğum yapan diğer dişi köpek geldi. Ona götürmek daha efdal olur dedik. Götürdük yemeği ve o da hızlıca yedi. Bu arada aklımıza geldi ve çocuklar ile paylaştık. Biz Müslümanız, bu köpeklerden de sorumluyuz. İslam sadece insanları değil, hayvanları da düşünmemizi istiyor. İşte böyle güzel bir dinin üyesiyiz diye anlattık. Ardından oğlum Adem de “Baba Allah iyi ki bizi Müslüman etmiş.“ diye duygulu duygulu konuştu. 

 

Sabah kuşları görüyorum bizim balkonda. Sanki açlar. Eşime soruyorum, kuşlara verilecek ne var diye. Biraz bulgur alıp dışarıya onlar için bırakıyorum. Kuşlara yem vermek beni duygulandırıyor. Eğitimimiz sayesinde bir Müslüman olarak sorumluluk duymaya başlıyoruz. Müslüman olarak sadece ailemden ve komşularımdan değil, aynı zamanda doğadan ve hayvanlardan da sorumluyuz diye hissediyorum. Onun için de çevremizdeki hayvanları sıklıkla beslemeye çalışıyoruz. Zira kış günü hayvanlar zorda kalmasınlar.

 

Biz öğretmenlik eğitimi içinde şunları duyduk. Çocuklara ders anlattıkça anlatım kabiliyetiniz artar. Hatta onlara anlatırken siz de daha iyi öğrenirsiniz. Burada bu sözler bugün için çağrışım yaptı. Çocuklara değerleri kazandırırken bizler de değerleri kazanıyoruz, yani kazandırırken kazanıyoruz. Bu anlamda çocuklara eğitim yapmak bir anlamda kendi eğitimimiz için gerekli diye bir kere daha tespit ediyorum. Çünkü çocuklara söylerken ağzımdan çıkanları ben de duyuyorum ve ağzımdan çıkan sözlerin önemini ben de görmeye başlıyorum. Böylece çocuk eğitiminin kendi eğitimimizden ayrı olmadığını tespit ediyorum.

 

Bugün için dilime gelip duruyor, bir insana yapılacak en büyük iyilik onu sevmek değil, kendi ile barışmasına ve kendini sevmesine yardım edebilmektir… Sevilmeyi beklemenin karşısında bu kutsal cümle beni çok etkiliyor. Eğitimcimizin bize olan dostluğunu şimdi daha iyi anlayabiliyorum.

 

Bu ve benzeri örnekler, Eğitimcimizden aldığımız aşıların bir sonucu. Biz, Güvenilir İnsan Yetiştirme Vakfı üyeleri olarak insanlık değerleri konusunda aşı alıyoruz ve iyi, güzel dediklerimizi günlük yaşamda tatbik ediyoruz. Böyle bir eğitimin içinde olduğumuz için kendimizi bahtiyar hissediyoruz.

 

Deniz Tonga

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz