“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

ÖDEVLERİMİZDEN UYGULAMALAR

 

 

 

Ortak Eğitim Planı haziran ayının ikinci haftası, “Faydalı bilgileri kazanalım, faydasızlardan uzaklaşalım.” konusu üzerine tespitlerimi paylaşmak istiyorum.

 

Hayatımızda edindiğimiz bilgilerin bir kısmını televizyondan haberler aracılığı ile öğrenebiliyoruz. Bu haberler de çeşitli başlıklarla bizlere sunuluyor. Daha önceleri hiçbir haberi kaçırmayan, köşe yazarlarını okuyan, internetteki haberleri takip eden biriydim. Bunu da dünyadan ve memleketimizden haberimiz olsun diye yapıyordum. Bir müddet sonra zararlarını görmeye başladım.

 

Bu televizyon haberleri neden zararlı olsun diye sordum kendime ve sonuç olarak; cinayet haberlerini izledikçe bende de “Şu erkeklerin hepsi katil, kadınları öldürüyor.” diye bir yargı oluşmaya başlayacaktı. Sonra baktım ki bu haberlerin bir amacı vardı. Bunlar toplumda baba ve aile reisi rolünü ortadan kaldırmak için vardı.

 

Mesleğim gereği kaza haberlerini takip ederdim ama bir süre sonra bunları dinleye dinleye araç sürerken huzurlu bir yolculuk yapamamaya başladım. Gördüm ki bu tip haberler kişide emniyet duygusunu zedeliyor.

 

Sağlık haberleri başlığında hastalık haberlerini dinliyorduk. Artık izlemiyorum çünkü insanları karamsarlık ve endişeye sürüklediğini gördüm. Soygun haberlerini izlediğimde bir ara büyükşehirlerde yaşanan kapkaç hadiselerinin özellikle her gün haber yapılması sonucu “Memlekette düzen kalmadı, memleket elden gidiyor.” düşüncesine kapılmaya başlamıştım. Sonradan anlıyoruz ki bu haberler devleti ve polisi aciz gösterip adalet duygusunu aşındırıyor. Bu haberleri de izlemeyi bitirdik.

 

Kavga haberlerini izlediğimizde sanırsınız ki herkes patlamaya hazır bir bomba ve sokaktaki tüm insanlar potansiyel psikopat. Bu izlediğimiz ve dinlediğimiz şeyler şuur altımıza etki ediyordu. İş yerimde bir arkadaş geldi ve birisiyle arabayla park kavgası yaptığını anlattı. Şöyle böyle diyerek olumsuz konuşuyordu ki araya girdim; “Abi sen kırk yıldır şoförsün, belki yüz bin kez park yapmışsındır ve bir problem yaşamamışken bir kere de bu olayı yaşamışsın, demek ki iyi sürücüler daha fazla.” diyerek konuşmamı tamamladım.

 

Sonuçta bu haberlerin kişiler arası hoşgörüyü ortadan kaldırması nedeniyle seyretmeyi bıraktım. İnternet bilinçli kullanılmazsa tam bir bataklıktır. Önceleri okuduğum, takip ettiğim haber siteleri sonucu canımın sıkılması ve rahatsız olmamın nedenini başka şeylerden kaynaklanıyor sanırken sonradan zihnimi böyle abur cuburla doldurmadan kaynaklandığını görünce sosyal medyayla çok uzun zaman önceden ilişkimi kestim. Artık ne canım sıkılıyor ne de başım ağrıyor.

 

Sonuç olarak şunu net bir şekilde ifade edeyim, bütün bunları, ben fark etmedim, eğer benden kaynaklansaydı kırk yıldır beklemez, bunları daha önce yapar ve uygulardım. Bunların hepsi eğitimcimiz sayesinde görüp fark ettiklerimiz. Onun için çok teşekkür ederiz.

 

Eğitim çalışmamızın diğer başlığı da faydalı bilgi idi, önce faydalı bilgi neye diyoruz ona bakalım. Bir bilginin faydalı olması demek, o bilgi öğrenildiğinde hayatımıza değer katıp fayda sağlaması, bakışımızı ve anlayışımızı olumlu yönde değiştirmesi, kalbimize ve gönlümüze yük getirmemesi demektir. Peygamberimizin (s.a.v) örnekliğindeki ki her bilgi faydalı bilgidir. Eğitim çalışmamız kapsamında okulda muhabbet esnasında olumsuz örnek verecekken yapıcı bir örnek vererek eğitimimizi uygulamış olduk.

 

Sonra kendime şunu sordum ne olmuş çok büyük bir şey mi, bunun değeri, önemi ne? Eğer bu eğitimde olmasaydım, eğitimcimiz olmasaydı şimdi ben orada sele kapılıp olumsuzu, dedikoduyu bilgi diye konuşacaktım. Demek ki eğitim ve eğitimci bizim anlayış ve düşüncelerimizi değiştiriyor, bunları fark etmemizi sağlıyor. Düşünce değişikliğinden daha büyük bir eğitim olabilir mi, bu muhteşem bir çalışma, bunları hissettik ve yaptıklarımızdan güç aldık.

 

 

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz