“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

SIRTIMI NEREYE DAYAMIŞIM

 

İnsan ömrü boyunca hep bir şeylere dayanma ihtiyacı hissetmiştir, bunun farkında olsun ya da olmasın.

 

Dayanmak demek; sonsuz güvendiğin, güç aldığın varlık demektir. Aklına geldiği zaman güvenip ondan güç bulduğun varlıktır dayandığın varlık. Bunlar kişinin tercihine göre değişebilir. Kimi zekasına, kimi ilmine, kimi parasına, kimi makamına veya makamlı dayısına, kimi de hepsine güvenip, dayanabilir.

 

Ümitlerimizi, hayallerimizi bağladığımız, onsuz yaşayamam, yapamam dediğimiz, en çok çekinip korktuğumuz bir o kadar da sevgisiyle heyecan duyduğumuz varlık kim ve ne ise dayanağımız o oluyor.

 

Sonsuz güven duyarak dayandığımız varlığın gücü ne kadarsa biz de o kadar varlık ifade ediyoruz. İnsan dayandığından güç aldığına göre, dayandığı varlığın kapasitesi, gücü, sonsuz önem arz etmekte. Paranın varlığına veya maaşının dolgunluğuna güvendiğinde paran elinden gittiği, maaşın 2 ay verilmediği takdirde gücün tükenir. Oturduğun koltuğun gücüne dayanmışsan, seni indirdikleri dakika sende düşersin.

 

Evlatlarının varlığına, kendi gövdenin gücüne güvenirsin, onları da kaybetme durumunda, bu sefer sen kendini kaybedersin. “Babam arkamda dağ gibi, elimde de diplomam, daha sırtım yere gelmez.” diyebilirsin. Ancak babanın kapasitesi kadar, diplomanın da yetkisi kadar güç sahibi olabilirsin, daha ötesi ne mümkün!

 

Diyelim ki kıvrak zekân, güçlü bir ilmin var. Kendinden başka kimseye güvenmiyorsun. Ufak bir hastalık neticesi zekân darbe aldı, hafızan eski kuvvetini kaybetti. Güvenle dayandığın unsurlar ortadan kalktı. Peki, o zaman gücü nereden alacaksın? Sıkışınca “Allah var ya!” deriz de zekamıza, ilmimize güvendiğimiz kadar ona güvenip dayanmadığımız için güç sahibi olamayız.

 

Elimizde sahip olduğumuz ne varsa elbet bir gün bitecek, tükenecek, geçicilerin seyrine katılacaktır. Hiç bitmeyen, tükenmeyen, her aklımıza gelip, her sığındığımızda sonsuz güç aldığımız sınırsız bir varlığa dayanalım ki gücümüz de sınırsız olsun.

 

Zaman zaman elimizden giden veya kaybettiğimiz, geçici varlığı sona eren pek çok şeye muhatap olmuşuzdur. Sonucunda bizde bıraktığı etkileri biraz düşünelim!

 

Farz edelim ki canım, ciğerim annem hastalandı, beni bırakıp gerçek aleme gitti. Gözümün nuru dediğim biricik kızım evlilik vakti geldi, yuvadan uçup gitti. Evim-barkım dedim, borçlandım elimden gitti. Gençliğime, sağlığıma güvendim, yaşlılık sağlığımı da aldı gitti. Her biri giderken bana nasıl tesir bıraktı, işte önemli olan bu.

 

“Sırtımı sana nasıl yaslamışım anam-babam, sen gidince kolum kanadım kırıldı. Bütün hayat ışığımı torunlarıma bağlamışım. Onlar gidince gözümün feri söndü. Ah! Eşim… Parçam, her şeyim olmuşsun. Sana öyle dayanmışım ki sanki şu dünyada yapayalnız kalmış gibi boşluğa, bir çukurun içine düştüm. Mesleğim, benim her şeyimdi. Elimden aldılar ya, sanki tenimden et koparır gibi içim acıdı.”

 

Bunlar gibi pek çok örnekler verilebilir, hayatın içinden… Güvenle bağlandığımız her şey elimizden gittiğinde bize acı veriyor. Varlıkları her ne kadar teselli etse de azıcık yokluklarında ziyan oluyoruz. Demek ki sonsuz ve ebedi bir güç, yaşam enerjisi, sağlamıyorlar bize. O zaman akıllık neyi gerektiriyor?

 

Andığında, hatırladığında, sığındığında sana hep sonsuz enerji veren, problemlerinin üstesinden gelebilme yeteneği sunan, kıvrak zekâ, ferah kalp, hassas yürek sahibi yapan, sınırsız güç sahibinden sonsuz enerji almak varken gücü kendine dahi yetemeyen varlıklardan medet umuyoruz…

 

Cahiliye devrindeki hem eliyle yapıp hem de ona tapan insanlardan ne farkımız kalıyor? 

 

İşin özü, önce bu noktayı kesin tespit etmemiz gerekiyor. Bir dayanak ihtiyacım var da bunu doğru yere mi kullanıyorum?

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz