“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

MÜHİM ŞEYLER BASİT ŞEYLERİN İÇİNDEDİR

 

Çocukken, evimizin duvarında asılı olan bu yazı, her gün dikkatimi çekerdi. Acaba ne demek istiyor diye, sürekli üstünde düşünürdüm. Tabi, insanın bazı şeyleri anlaması için bizzat yaşayıp, kendisinin tecrübe etmesi gerekiyor. Şimdi anladım ki, gerçekten mühim şeyler, basit şeylerin içindeymiş. Yaşadığım hayat, her saniyesinde bu cümleyi haykırıyor bana. Nasıl mı?

 

Çocukluğumda, her çocuk gibi, benim için de en önemli şey, oyun oynamaktı. Günlerimiz hep oyunla geçerdi. Şimdi anlıyorum ki ben geleceğimi, karakterimi, kişiliğimi ve ileride yapacağım mesleğimi, o oynadığım oyunların içerisinde inşa etmişim.

 

Daha sonra bir ilkokul hayatımız vardı, içinde 29 harfin öğretildiği. Bizlere 29 tane harf öğretmek için koca koca binalar, içerisinde bir tabur öğretmen, onlarca kitap, kalem defter gibi daha nice unsurlar hazırlanmıştı. Bu 29 tane basit işaret sayesinde bizlere öyle hakikatler, öyle ufuklar açıldı ki biz bu basit gibi gözüken işaretler sayesinde, hayata daha gerçekçi ve anlamlı bakmayı öğrendik. Şimdi annemin okuma-yazması yok, yani bu 29 işareti bilmiyor. Hayat onun için bazen öyle zorlaşıyor ki tahmin etmek çok zor.

 

Hayatta her insan için mühim şeylerin başında, bir iş bulmak geliyor. Ben de bunun için 5 yıl üniversite okudum ama mezun olduktan sonra bir iş bulamadım. Tam sekiz yıl böyle geçti. Gerçekten bir zorluk dönemiydi. Üniversite mezunu olmama rağmen iş bulamıyordum ve ben devleti, milleti, hayatı her şeyi suçluyordum. Sonra eğitimcimin tavsiyesiyle, ne olacağıma karar verdim. Ve ne olduysa ondan sonra oldu. Ufacık bir karar verip, harekete geçmem, benim yüzüme kapanan kapıları bir bir aralamaya başladı. Zorluk dönemi bitmiş ve kolaylık dönemi gelmişti. Bu kolaylığı sağlayan, en başta benim bir karar verip, harekete geçmemdi. Verdiğim o karar sayesinde, hayatım yeniden şekillenmişti adeta. Bunu bizzat yaşayıp, gördüm.

 

Daha sonra meslek hayatına başladım ve yine önümde halledilmesi gereken mühim şeyler vardı. Öğretmendim ve bana emanet edilen yavruları yetiştirecektim. Talebe eğitmek gerçekten zor işmiş. Çünkü herkesin anlayışı farklı, öğrenme şekli ve kabiliyeti farklı. Burada da önüme büyük bir zorluk çıktı. O sırada fark ettim ki önemli olan öğrenci yetiştirmek değil, kendini yetiştirmekmiş. Kendimi yetiştirme çabasına düşünce gördüm ki sadece öğrencilerime değil, ilişkili olduğum herkese faydam dokunmaya başladı.  Buradaki zorluğu da böylece aşmış oldum.

 

Hayatımın bazı dönemlerinde herkes gibi benim de ekonomik sıkıntılarım oldu. Kazancım bir türlü kendime yetmiyordu. Hesap yapıyordum ama hesaplarım hiçbir zaman tutmuyordu. Eğitimcim sayesinde gördüm ki devlet gibi benim de denk bütçe yapmam gerekiyormuş. Hiçbir şey kendiliğinden olmuyormuş. Denk bütçe yapmaya ve fon tutmaya başladım. Birden kazancımda bereketlenme oldu. Etrafımdaki benden daha çok geliri olan kişiler benden tavsiye almaya başladılar. Sen nasıl bu şekilde rahat yaşıyorsun diye. Ben anlatıyordum ama etrafımdakiler beni dinlemeyip, yine kendi bildiklerini okuyorlardı ve sıkıntıdan bir türlü kurtulamıyorlardı. Ama çok şükür, ben basit gibi görülen fon tutma sayesinde rahata kavuştum ve maddi sıkıntılarımdan da kurtuldum. Bu sayede vaktimin ve enerjimin çoğunu iç dünyama ve manevi yaşantıma ayırma fırsatı buldum.

 

Yaş kırkı geçince ortaya bir de sağlık problemleri çıktı. Herkes tarafından sağlıklı yaşamak, ana gündem maddesiydi. Onlarca kitap, yüzlerce program, binlerce uzman bu işle meşgul oluyordu. Bütün insanlığı sağlıklı yaşatmak için büyük bir mücadele vardı etrafta. Ama hepsinin sayfalarca, saatlerce, günlerce anlattığı şeyi, Efendimizin (sav) ufacık “acıkmadan yemeyin, doymadan kalkın” tavsiyesi hâllediyordu. Ben de öyle yaptım ve birden sağlık problemlerim düzene girmeye başladı.

 

İçinde bulunduğumuz eğitim çalışması, bizlere maddi ve manevi her türlü huzurun ve rahatın, çok basit formüllerini sundu. Bugün insanlık, huzur ve mutluluk için çıktığı her yolculuktan sıkıntı ve bunalımla dönerken, bizler, basit gibi görünen, üzerinde durulmayan ufak ilkeleri değerlendirip, huzurun ve mutluluğun yetkili bayisi durumuna geldik. İnsanlığın onca mücadele vererek aradığı mühim şeylerin, basit gibi görünen şeylerin içinde gizli olduğunu gördük. Denemesi bedava. Biz denedik olumlu netice aldık, siz de deneyin, farkı kendiniz görün.

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz