“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

KARARLIYIM ÖYLEYSE VARIM

 

Padişahlardan biri çok büyük ve ağır bir kapının başına vezirlerini toplar ve “İçinizden hangisi kendi kol kuvvetiyle bu kapıyı açabilir?” der. Kendine bir baş vezir tayin edecektir onların içinden. Çok tecrübeli vezirler de vardır, genç vezirler de. Bunların hepsi o haşmetli kapıya bakarak “Bu kapı açılamaz” diye içlerinden geçirir yani bizim kol kuvveti bu kapıyı açmaya yetmez diye düşünürler.

 

O kapının büyüklüğü ve ihtişamı karşısında cesaretleri kırılır. Ancak içlerinden bir tane genç bir vezir “Ben yapabilirim.” der ve biraz gayretle o devasa kapıyı açmaya muktedir olur. Zaten o kapı padişah tarafından kasıtlı olarak hafifçe açık bırakılmıştır.

 

Padişahın maksadı, hemen gördüğüne göre hüküm vermeyip, karamsarlığa düşmeden, cesaretle kimin hareket edebileceğini görebilmektir. Hikâyeye göre bu genç girişken, kendine inanan, cesur biridir ve baş vezir olarak atanır.

 

Hayat baştan başa bir mücadele alanıdır. Bu mücadele içerisinde, çaresizlikle karalar bağlayarak ümitsiz yaşamak da var. Aynen genç vezir gibi yapabilirim inancıyla cesur ve kararlı hareket etmek de var. İnsan öyle özgür bir varlık ki bütün seçimler, tercihler ona bırakılmış. İsterse olduruyor, isterse öldürüyor. İstemezse her ikisini de yapmıyor. Sınırsız bir yetkisi var, yerinde kullanabilirse.

 

Kendini tanıma yolculuğunda kendiyle mücadeleye girmiş insanın karşısına pek çok şeyler çıkacaktır. Hele kendiyle yüzleşip eksik ve hatalarının üzerine gitme mücadelesi veriyorsa, asla gözünü korkutmadan cesurca atılmasını bilmelidir ki kapıyı açabilsin.

 

Etkilerinin, korkularının, yanlış inançlarının acısını yüreğinde hissedip de düzelme mücadelesine giren insanlar yiğitliğin en büyüğünü yaparlar.

 

İnsanoğlu öyle garip ki önce kendini ulaşılmaz, hatasız bir konuma koyar. Sonra hayatın içinde yaşadıklarıyla “şak” diye önüne serilir eksikleri, yanlışları…  Kendinde gördükleri ve hissettikleriyle karalar bağlar, ben bu muyum diye. Tahttan düşmüş sultan misali kendini olumsuzluk girdabının içinde kıvrandırır. Bu yetmiyormuş gibi bir de başkalarına bakıp imrenerek kendini iyice yargılar, ta ki yürekten yeter artık diyene kadar.

 

“Yeter artık! Herkesin olduğu gibi benim de hatalarım, günahlarım oldu. Ama bıraktığım anda hepsi geride kaldı. Şimdiye kadar onlara sahip olan bensem bugünden sonra terk eden de ben olacağım. Hangi gün ki sabah olmamış, hangi acı keder ki son bulmamış. Karamsarlık batağından, ümit ve gayret diyarına uçuş yapacak da benim.” dediği anda terse işleyen çark yoluna girer.

 

Bir atasözü vardır; “Yedi defa düştüysen, sekiz defa kalk. ”Evet, her seferinde daha güçlü bir şekilde kalkacak kapasite verilmiş insana. İşte, yeter ki o gücü verene inanıp dayanarak cesurca harekete geçsin. Yapamıyorum, olmuyor sözlerini lügatinden çıkararak; cesaretinin, kararının ve ümidinin, hatalarından daha büyük olduğuna inansın. Allah’ın (c.c.) rahmeti ve merhameti karşısında günahlarının acizliğini fark etsin.

 

Fark edip de harekete geçtiği anda sığındığı güç onun işlerini kolaylaştıran güç oluyor. Tıpkı vezirin gözüne büyütmeyip “Ya Allah!” dediği gibi inancımız nispetinde zorluklar hep kolaylaşıyor. Bütün mesele ihtiyaç hissettiğimiz anda kararlı bir şekilde harekete geçmek.

 

Diyelim ki fark ettik; söz, sohbet, sadakat, afuvkarlık, diğerkamlık, cömertlik, doğruluk gibi gerçek değerlerin kıymetini bilememişiz. Affetmediğimiz için kıvranırken midemiz ağrıyor diye doktora gitmişiz. Dosdoğru olamadığımız için başımız ağrırken migrenim var diye telaş etmişiz. İşin temelini yakalayıp da hastalığı derinden teşhis ettirdik mi işin uzmanına, yol kolaydır. İç dünya doktorlarının nezaretinde iç ve dış konforlu yaşayış mücadelesi bizi her yönlü sağlıklı kılacaktır.

 

Ünlü bir söz vardır; “Düşünüyorum, öyleyse varım.” diye. Biz de diyoruz ki “Kararlıyım, öyleyse varım.” değişmeye, gelişmeye, düzelmeye…

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz