“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

DEĞER GÖREN DEĞERLENİYOR

 

 

 

Sürekli olarak yaptığımız güzel davranışların getirilerini çok daha fazla görüyoruz. Getirilerini daha fazla görünce de ihtiyaç olarak algıladığımız için bu davranışlarımız devamlı hale geliyor. Ben yirmi bir senedir şu an çalıştığım işime gidip geliyorum. Çok mu kolay sizce? Asla… Sabahlara kadar uykusuzluktan, uyku saatlerinin düzensizliğinden, buna bağlı iştahsızlıktan, bunlara bağlı sağlık düzensizliğinden neler çektiğimi ben bilirim...

 

Eskişehir yolunda git gel, her gün sekiz kilometre yol yürürdüm. Ne güzel spor yapıyorsun işte… Öyle mi? Gel, sen spor yap o zaman o yolda. Kaldırım yok, keçi yolu bile yok. Yürürken asfaltın üstündesin. Yedi senede kaç kaza atlattım, kaç kez araç altında kalmaktan son anda kurtuldum, ben bilirim. Kardan yolu seçemeyip refüje benimle yuvarlanmadı kimse. Ama pes etmedim, vazgeçmedim. Çünkü arkasında ne getirileri var o zorlukların. Her ay, hiç aksamadan maaşım hesabıma yatıyor. Sigortam hiç aksamadan yapılıyor. O sayede evimi geçindirebiliyorum. Hastamı tedavi ettirebiliyorum. Sevdiklerimin acı-tatlı günlerinde yanlarında olabiliyorum. Bu koca koca getiriler, zorlukları kolay kıldı. Ve yirmi bir senedir vazgeçirmedi beni. Sonra getirileri çoğaldıkça zorluk dediklerimiz ortadan kalktı. Yani zorluk olarak görmez olduk.

 

Son zamanlarda almış olduğum bir karar var. Kırmayacağım ve kırılmayacağım. Dolaylı olarak bunun çok zararını gördüm. Şimdi onunla da uğraşıyorum. İlk başlarda çok sıkıntılıydı. Her sorun beni buluyordu. Doğal olarak hem kırıyor hem de kırılıyordum. Üzerine düştükçe sıkıntılar azalmaya başladı. Şimdi zaman zaman içimden kızıyorum, kırılıyorum. Ama belli etmiyorum dışarıya. Şimdilik hiç değilse kimseyi kırmıyorum. Benim için kısa zamanda çok büyük bir başarı. Uğraştıkça zayıf olduğum yerlerimi görüyorum, ikinciye içten de daha az kırılıyorum. Devam, devam, devam…

 

Güçlenmeye başladığımı çok net görüyorum. Her gün yatmadan önce günümü şöyle bir gözden geçiriyorum. Bugün kaç kez kırdım, kırıldım acaba? Sayı azaldıkça kendime kocaman bir aferin diyerek eşsiz mutluluğunu yaşıyorum. Bu sayede sevgi dünyamın genişlediğini, içten güçlendiğimi, affetmek yönümün doğal olarak güçlendiğine şahit oluyorum. Bu getirilerini gördükçe, bu işi daha çok sevmeye başladım. Çünkü kendime saygımın, güvenimin, terbiyemin, ümitvar oluşumun bariz bir şekilde arttığını gördüm. Bu getirilere her baktığımda aslında ne kadar büyük bir iş yaptığımı fark ederek daha da güçleniyorum.

 

Tüccar para kazanırken hiçbir zaman ben çok zarar ediyorum demiyor. Çünkü devamlı kazandığına bakıyor. Bakıyor çünkü kazanıyor. Az da olsa mesele değil, kazanıyor. O yüzden devamlı alıyor, satıyor. Alışkanlık haline geldiği için başka iş yapamıyor, vazgeçemiyor. Mesele sadece para kazanmak değil. O para kazanmanın içinde başarı sevinci var, başarının getirdiği kendine güven var, başarının getirdiği tatmin var. İşte sahip olduğumuz güzelliklerin ve güzel amellerin değerini duymak da bunun için olmazsa olmazımızdır. Yoksa bir süre sonra gözümüzden düşer ve her değersiz sanılan gibi bir kenara atılır. Sahip olduğumuz değerlerin ve güzel amellerimizin devamlılığı ve kalıcılığı için getirilerine devamlı bakarak, değerlerini görmek zorundayız. Bu güzel değerleri gördüğümüz kadar değerliyiz.

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz