“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ

 

 

 

Derneğimiz bünyesinde yapılan her çalışma aslında çocuklarımıza yönelik, onlar için. Dünyanın neresine gidersek gidelim, kötümser sözler konuşulmayan bir yer bulamayız. Sadece buradan baksak bile bu eğitim ocağı çocuklar için, gençler için, büyükler için bulunmaz bir yerdir. Dünyadaki gerçek anlamda en gerçekçi yer burasıdır. Bunu dışarıda çok daha rahat görebiliyoruz. Okullardan tutun sokaklara kadar gençliğin hali, anne babaların hali, öğreticilerin hali ortada.

 

Bir değeri kendisi yaşayamayan, kimseye de yaşatamıyor. Neyi yaşatsın garibim… Cömertlik Peygamber (sav) ahlâkıdır diyor, cömertler cennetin kapılarını açacak diyor, veren el alan elden üstündür diyor. Diyor ama kendisi inanmadığı için sözler dokunmuyor yüreklere. Anne-babalar çocuklardan usanmış güç yetiremiyorlar. Nasıl güç yetireceklerini, nasıl söz geçireceklerini bilemiyorlar. Benim oğlum sanayide mi çalışacak diyor, çaycıya çırak mı olacak diyor, veriyor harçlığı, veriyor harçlığı. Eline sağlık, öldü o çocuk. Hadi bir daha çalıştır o çocuğu, sevdir çalıştırmayı. Sen bir kere bölücülük yaptın. Şu iş iyi, şu iş kötü dedin. Çobanlık yapan peygamber torunu, ne yaptın sen? Peygamberini (sav) tanıyamayan nasıl çocuk yetiştirecek? Kimi örnek aldıracak? Dünyasını kurtaramayanın ahiretini kurtardığını kim görmüş? Çünkü çocuğu tembel ettik. O tembellik sadece maddi anlam teşkil etmiyor. Tembel adam taktir yetkisinden uzaktır. Çocuğun iki cihanı da tembel oldu, ellerine sağlık.

 

Ben şimdiye kadar böyle bir eğitim sistemi, böyle bir teşkilat ne gördüm ne duydum. Dışarıda da her gün söyleniyor ama tutmuyor işte. Buradan görüyoruz ki, ille de bir yaşayan lâzım. Bir kere çocukların önünde örneklik yapan büyükleri var. Arkadaşına bir şey ikram ettiğinde, aferin sana, ikram Peygamber Efendimizin (sav) ahlâkı diye örneklik eden, yönlendiren, insanlık meziyetlerini sevdiren büyükleri var. Sırf bu bile tüm kâinata bedeldir.

 

Minicik minicik çocuklar yemek saatinde sofra açmaya, toplamaya yardım ediyorlar. Gençlere ufak tefek işler veriliyor ki, çalışsınlar, çalışmaya alışsınlar, asalak gibi büyüklerinden harçlık bekleme hastalığına düşmesinler. Disiplin öğreniyorlar, gülücüklerle. Yetmez mi? Tertip-düzen öğreniyorlar, taktir edildikçe tertip ve düzeni seviyorlar. Söz tutmayı, aynı zamanda edepli yaşamayı öğreniyorlar. Başkaları kitaplara dalarken, başını dışarı çevirirken, bizimkiler otobüste yaşlılara yer vermek için yarışıyorlar. Çocuklarımız yaz okulunda paylaşmayı, söz tutmayı, aynı zamanda özgüveni, tertip-düzeni, yemeğe besmeleyle başlamayı, sofra duasını, olumlu düşünmeyi, temiz olmayı öğreniyorlar. Vatan-Millet-Devlet sevgisinin, her ne iş yaparsan yap en güzel şekilde yapmak olduğunu, kamu malının kendi malından daha önemli tutulması gerektiğini öğreniyorlar.

 

Her çocuğun evinde minicik seccadesi var. Genel ahlâk kuralları ile birlikte, onu tamamlayan namazı da öğreniyorlar. Daha doğrusu bunları huy haline getiriyorlar, yaşıyorlar. Vicdanı, merhameti öğreniyorlar. Kimsenin özel hayatına karışılmayacağını, insanın, hatta hayvanın bile maddiyattan önce ve önemli olduğunu öğreniyorlar. Tertemiz nesiller yetiştirecek çocuklar yetişiyor. Bu ne kadar büyük bir müjde. Yazmaya başlayınca aklıma bir kez daha geldi. Demek ki çocukların, gençlerin yanında ne kadar dikkatli olmalıyız. Biz çocukken yanımızda konuşulanlardan nasıl etkilenirdik...

 

Bunları arada bir düşünmemiz gerekli. Çocuklar ve gençler için sığınılacak bir liman, her şeylerini güvenle anlatabilecekleri bir kapı olmalıyız. Onun için de onlara kendimizi sevdirmek zorundayız. Bizim peşimizden bizi sevenler gelir. Ne mutlu çocuklarımıza, gençlerimize…

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz