“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

ÜNLÜ FUTBOLCUNUN UYANIŞI

 

Genç yıldız ünlü bir takıma transfer olmuştu. Onun en çok sevindiği bir zamanlar hayranlıkla izlediği ve onun gibi olmak istediği ünlü futbolcuyla beraber aynı takımda oynayacak olmasıydı.

 

Ünlü futbolcu yaşından dolayı artık yeterince eski yeteneğini gösteremiyor ancak takımı ona belli süreler oynama fırsatı tanıyordu. Genç futbolcu çabucak yeni takımına uyum sağladı ve ünlü futbolcuyla çok sıkı bir yakınlık kurdu. Ünlü futbolcu kendi gençliğine benzeyen bu gence kol kanat gerip tecrübelerini ve bilgisini ona aktarmaya başladı. Bu şekilde beş yıl geçti.

 

Yeni yıldız hırsı ve çalışmasıyla kendini çok çabuk göstermeye başlamış ve artık takımın kurtarıcısı olmaya başlamıştı. Bunda ünlü sporcunun çok büyük katkısı olmuş ve yerine geçecek veliahdını bırakmanın huzurunu hissetmeye başlamıştı.

 

Zaman geçtikçe yıldız futbolcu başarının getirdiği özgüvenle çevresinden kopmaya ve hocası yerindeki yaşlı ünlü futbolcuyu küçük görmeye ve onun nasihatlerini dinlememeye başladı. Bir süre sonra da başka bir büyük takıma çok yüksek bir meblağla transfer oldu. O artık en büyüktü.

 

Yeni takımında da başarılarını devam ettirdi. Aynı zamanda da magazin basının zirvesindeydi. Kendisine başarısıyla ilgili sorulara verdiği cevaplarda büyük bir kibir ve benlik vardı. Buraya tırnaklarıyla gelmiş ve her şeyi tek başına başarmıştı.

 

Hatta bir televizyon programında sunucu kendisini tecrübeli sporcuyla karşılaştırmasını istediğinde, performansını sayılarla ortaya koyup “İşte siz karar verin, onun yirmi yılda geldiği yere ben daha kısa zamanda geldim, hesap ortada“ deyince, sunucunun ama aradaki tecrübe farkına ne diyeceksiniz sorusu üzerine “Bence tecrübenin önemi yok, tecrübe yaşlıların sığınadır” diye cevapladı. Yaşlı futbolcu bu ifadeleri duyduğunda yazık dedi, böyle giderse kendisini bitirecek...

 

O sene milli maçlar vardı ve milli takım antrenörü genç oyuncuyu ilk on birde, tecrübeli oyuncuyu da yedeklerde takıma aldı. Milli takım yarı finale kadar çıkma başarısını göstermişti.

 

Yarı final maçında iki takımda birbirine üstünlük sağlayamayınca penaltılara gidilmiş, yaşlı sporcuyu tecrübesinden dolayı antrenör atış kullanacakların arasına almıştı. Topu kullanma sırası ona geldiğinde tecrübesiyle golü rahatlıkla attı. Son atışa gelindiğinde bu atışı kullanacak olan yetenekli yıldızdı, atacağı golle milli takım tarihinde ilk defa final oynayacaktı.

 

Topun başına geldiğini ve nasıl vurduğunu kendiside hatırlamıyordu, ne olduğunu ancak rakip takım oyuncularının sevincinden anladı. Öyle kötü bir vuruş yapmıştı ki top kalenin oldukça uzağından gitmiş ve her şey bitmişti.

 

Bir süre sonra takım arkadaşlarıyla beraber soyunma odasına doğru giderken neden böyle olduğunu ve nasıl böyle bir şey yapabildiğini kendi kendine sorgularken tecrübeli sporcuyla göz göze geldiler. Bu düşünceli gözlerde nerede hata yaptım sorusu vardı.

 

Dönüş yolunda yan yana oturmuşlardı. Tecrübeli sporcu yetenekli yıldızın içini kemiren sorularının olduğunu ve konuşma istediğini anlamıştı. Konuşmaya başladı “Bak dostum, şimdi kendi kendine neden golü atamadığını soruyorsundur, sana nedenini söyleyeyim. Bunun cevabı, tecrübe…”

 

Bu basit cevabın yetenekli yıldızda bir anlam ifade etmediğini görünce devam etti. “Şimdi buraya kadar sen üzerinde çok büyük bir baskı olmadan oynadın ve yeteneğini kullanabildin ancak bu şekilde üzerinde büyük bir baskı ve sorumluluk yüklenen bir durumda ise bu seni olumsuz etkiledi ve istediğini yapamadın. Çünkü tecrübe böyle durumlarda sonuca gidebilme ve doğruyu yapabilme becerisine sahip olmaktır. Bu da kişinin kendisini tanıması ve bilmesinden geçer.”

 

Bu cevaplar zihnini karıştırmıştı, cevap verdi “Ama ben neyi eksik yaptım ki?” diyerek kendini savunmak istedi. Eski dostu bu soruya direk cevap vermedi ancak konuşmasına devam etti.

 

“Bak dostum, insanlar tecrübeyi ya ömürlerinin sonuna kadar deneme yanılmayla büyük bedeller ödeyerek kazanırlar ya da bir ustaya talebe olur, ondan aşı alır ve bu sayede gelişir, olgunlaşırlar. İşte gerçek tecrübe denenmişi denemeden eğitime girip bir ustaya uymakla elde edilir.”

 

Yetenekli yıldız bedel ödemenin ağır yükü altında ne yapması gerektiğini anlamıştı. Derin bir iç çekerken tecrübeli sporcunun elini tuttu ve sadece bir kelime söyledi: “USTAM”

 

 

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz