“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

EĞİTİM BİR UYGULAMA İŞİDİR

 

 

 

Bu haftamız biraz daha uygulamaların içinde uyandığımızı fark etmekle geçti.

 

Kimseyi kırmama ve kimseden kırılmama uygulamamıza devam ediyoruz. Devam ettikçe akla gelmeyecek yerlerden, akla gelmeyecek şekilde işler çıkıyor karşımıza. Sanki bir el kırılmamız için birtakım işler çeviriyor gibi. İlk başta zorlansak da kırılsak ta artık çabuk toparlanıyoruz. Kırıldığımız yerleri genellikle bildiğimiz için, tedbirli yaşıyoruz.

 

Diyelim ki karşı taraf aşırı gergin. Tutup ters bir şeyler söylese belki de kaldıramam. O zaman karşı taraf hele biraz yatışsın. Yoksa büyük ihtimalle kırma ya da kırılma olacak. Karşı taraf yatıştıktan sonra konuşunca olay çözülmüş oluyor. Mesela sabahları kahvaltıdan sonra balkonda bir bardak çay içiyorum. Neden olduğunu bulamadım ama sanki kızmak için balkona çıkıyormuşum gibi, sanki alın yazımmış gibi, her balkona çıktığımda birilerine aşırı derecede kızacağım şeyler aklıma geliyor.

 

Nihayetinde sinirlerim alt üst oluyordu. Ya iyi de her sabah her sabah… Alın yazımı sanki bu. Dur bakalım, neler yapabiliriz? Çıkar çıkmaz güzel şeyler düşünmeye başladım. O soğukta bulutların arasından gülümsemek için çıkmaya çabalayan güneş, okula koşuşturan ilkokul çocukları, işe koşuşturan insanlar, mis gibi hava…. Neler neler... Sabah sabah kızmam gerçekten de alın yazısı falan değilmiş. Bak ne kadar güzelmiş hatta. Artık balkondan içeri gülümseyerek giriyorum.

 

Yani sıkıntı, saldım çayıra Mevlam kayıra gibi, kendimize dikkat etmemekmiş. Artık şunu görüyoruz, benim mutluluğumun devamı için, benim iç huzurum için, benim aile huzurum için, benim bu yolda daim olmam için başka ne yapabilirim, başka neye dikkat edebilirim? Çünkü teşkilatımıza, arkadaşlarımıza, ailemize, çevremize, milletimize-devletimize faydalı olmak için önce kendime faydalı olmalı, önce ben gelişmeliyim. Yoksa yaşayamadıktan sonra bunlar hiçbir şey ifade etmiyor. Artık adım atmaya başladık. Biliyoruz ki, adım atmaya başlayan çocuk ille de yürüyecektir. Çocuk yaramazlık yapıyor… Tam tepki gösterecekken susuyorum. Ya da ılımlı tepki veriyorum. Biliyorum ki gereksiz ya da sert tepki olumsuzlukları çığ gibi, bir anda büyütecek. Çocuğun güveninden, sevgisinden her şeyi törpüleyip zarar verecek. Çünkü bana göre yanlış olan çok şey ona göre son derece normal. Şükürler olsun artık işin bir ucundan tuttuk. Kontrollü yaşayışımız çoğalmaya başladı. Kafamızdaki gereksiz binlerce sorun tek tek bitmeye başladı.

 

Bu hafta başıma bir dünya olay geldi, bu konuyla ilgili. Çok canımın yandığı oldu, kırıldım ama kırmamaya son derece özen gösterdim. Üzerine düştükçe, ayağımızı sabit tuttukça güçleniyoruz. Bir süre sonra hep aynı şeyi söylüyoruz, iyi ki kırmamışım.” Başardıkça, iyi ki kırmamışım dedikçe bir sonrakine bahaneler azalıyor. Biliyoruz ki, hepsi geçecek, kırmadığımız sürece şerefleneceğiz. Eve yüksek sesle selam vererek, gülümseyerek girmelerimiz, hâl hatır sormalarımız, onlara anlayış göstermelerimiz, yanlarında beğenimli oluşumuz, ümitli oluşumuz, evden çıkarken güler yüzle, güzel dualarla çıkmalarımıza devam ediyoruz. Sözlerimizde durmaya, işlerimizi adam gibi yapmaya, tertip düzenli olmaya devam ediyoruz. Bu devamlılık gücümüze güç katıyor. Meğer ne kadar büyük bir işmiş bunlar.

 

Farkımız; lafımız değil, yaşayışımızdır. İnşallah daha emin adımlarla devam edeceğiz. Bizler gelmedik buralara. Bizleri buralara getiren Allah (c.c.), bu yolda yürüyebilmemiz için gücümüze güç katıyor. Bizlere ne mutlu ki, böyle bir yoldayız, böyle bir Eğitimciyle şereflenmişiz, böyle kardeşlere yoldaş olmak nasip olmuş, böyle bir şerefli milletten olmuşuz. Ne mutlu ki Müslüman olmuşuz…

 

 

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz