“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

KUTLANACAK ÇOK ŞEY GETİREN, KUTLU İNSAN EFENDİMİZ (sav)

 

 

 

Elhamdülillah yeni bir senede, yine Efendimizi (sav) anmak şerefiyle insanlığımızı yâd etmeye gayret ediyoruz. Nisan ayı bizler için diğer aylardan daha farklı, kutlu bir ay. Efendimize (sav) ait bütün insani değerlerin tekrar tekrar tefekkür edildiği, insanlığın yeniden yeşerebilmesi için herkesin mücadeleye giriştiği bir ay. Bu ayda elimizden geldiği kadar Peygamber Efendimizi (sav) daha iyi anlayabilmek adına tefekkür âlemlerine dalıyoruz.

 

İnsanlığın kaybolduğu, herkesin sadece kabadan duyabildiği içgüdüleriyle yaşamayı adetleştirdiği bir dönemde, ortaya çıkıp, yeniden insanı ve insanlığa ait değerleri gün yüzüne çıkaran, sistemleştiren ve hiç kaybolmayacak kanunlarla destekleyen, Yüce İnsan Peygamber Efendimizi (sav) anlama adına bu günler bizler için yeni yeni fırsatlar sunuyor. Bırakın bir babanın kendi öz evladını, can parçasını, kendi kızını diri diri toprağa gömmesini, yaratılmış bir canlıya bile zarar vermenin, bir deveyi bile haksız yere kurban etmenin, bir karıncayı bile incitmenin asla Yüce Allah (c.c.) tarafından kabul görmeyeceğini bizlere en güzel örneklerle gösteren Yüceler Yücesi bir insandan bahsediyoruz.

 

Bugün insan haklarını, adaleti, merhameti savunanların aslında ne kadar büyük bir gaflet içinde olduklarını, biz Efendimiz (sav) sayesinde anlayabiliyoruz. Çünkü bir insanın en temel hakkı, yaratıldığı şahaneliği koruyabilmesi adına özündeki insani değerleri duyarak, hissederek, ortaya koyarak yaşayabilmesidir. Bunu da şimdiki mevcut sahte, sanal düzenler sağlamaktan çok uzak. Durumu huzura kavuşturacak tek gerçek, Efendimizin (sav) ortaya koymuş olduğu değerlerin, öncelikle devletlerde, sonra ailelerde daha sonra bütün sosyal ve kamusal alanlarda en gerçek kanun olarak nizama konmasını mecbur kılıyor. Bunu sağlayamadıktan sonra, ortaya konan bütün reçeteler, muhakkak yeni yeni hastalıkları insanlığa bulaştıracaktır. Ve insanlık kurtulmaya çalıştığı aşağıların aşağısında, biraz daha çamura saplanacaktır.

 

Bu yüzden bu kutlu günde, insanlığa ait Efendimizin (sav) koyduğu her ne varsa, bunları tekrar tekrar gündeme taşıyıp, bu değerleri daha iyi anlama ve anlatma adına çaba göstermemiz gerekmektedir. Efendimizin (sav) doğumunu kutlamak, aslında insanlığın doğumunu kutlamaktır. Şunu iyi anlamalıyız ki, Efendimiz (sav) gelmeseydi eğer, belki de şu anda boynumuzda iple, mahalle pazarlarında elma, armut yerine, köle olarak satılan biz olacaktık. Efendimiz (sav) gelmeseydi, aile diye bir kavram olmadığı gibi, çoğumuz belki kendi anne ve babamızı bile tanımaktan mahrum kalacaktık. Namus, şeref ve haysiyet kavramları, soy-sopla, para ve mevkide ile ölçülecekti. İnsanın hakkı olan yüceliğe ulaşma şansı kaybolacaktı.

 

Şunu özellikle ifade etmek isterim ki, bilelim veya bilmeyelim, Efendimiz (sav) oraya koyduğu temel değerlerle, sadece Müslümanların değil, bütün insanlığın kurtarıcısı olmuştur. Aklı olan, zekâsı çalışan insan, Efendimizi (sav) çok sever ve en çok değeri ona verir. Bu sayede hem kendi değerlenir, hem de dünyasını ve ahiretini düzene koyar ve her iki dünyasında emin olarak yaşar. Muhammed’ül-Emin Efendimize (sav) layık, ona yakışan bir ümmet olabilmemiz dua ve niyazıyla, bütün insanlığa bu kutlu yolculukta başarılar dilemek isterim.

 

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz