“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

ANLAYIŞ GÖSTERiNCE NE OLDU

 

 

Bir arkadaşımızın sohbet sırasında paylaştığı tespitleri bende sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

İşte arkadaşımın yaşadıkları:

 

“O akşam işten eve aç ve yorgun bir şekilde gelmiş, işimin yoğunluğundan dolayı öğle yemeği de yiyememiştim. Yemeğin hazır olup olmadığını sorunca, eşim hasta ziyaretinden yeni geldiğini bu nedenle yemek hazırlayamadığını, pratik bir şeyler olsun diye makarna yapacağını söyleyince, duruma anlayış göstermemiş ve içimdenkızmayabaşlamıştım. Bunun üzerine “Makarnayı sevmediğimi ve yemek istemediğimi sert bir şekilde belirttim. Tabi ki bu şekildeki bir cevap karşısında eşim, “Ben şimdi sana ne hazırlayacağım” dedi.

 

Gösterdiğim sert tavırla tartışmaya neden olacak yolu açmıştım. Bu konuda haklıydım, düşünceler saniyeler içinde kafamdan geçerken birden gözüm masanın üzerindeki eğitim kitapçığımıza takıldı. Kapağındaki “Beklememek” başlığını görünce bir anda düşüncelerim yön değiştirdi. Bu haftaki konu başlığımızda “Anlayış göster, anlayış bekleme” idi. Eğitimcimizin bu konudaki öneri ve tavsiyeleri aklıma geldi, Onun Peygamberimiz (sav) ve ashabın aile hayatıyla verdiği örnekler bir bir aklımdan geçmeye başladı. Benzer bir durumda ashabın eşine “O!.. bu gün soframız peygamber sofrasına benzemiş” deyişinihatırladım. Saniyeler içinde olumsuz düşüncelerimi hemen değiştirdim.

 

Durumu düzeltmeli ve makarnayı da yememeliydim. “Bir önerim var, pratikçe şöyle güzel bir bulgur pilavı, yanına da ayran ne dersin?Sanırım akşam vakti makarna ikimiz içinde fazla protein yüklemesi olur”. Bunun üzerine eşim,bu öneriye katıldığını ve domatesli biberli bir pilavın güzel olacağını belirterek hemen yemek hazırlıklarına başladı. Daha önce makarna yemek isterken şimdi fikrini değiştirmişti.

 

Bu şekilde hareket ederek hem gereksiz bir tartışmayı başlatmamış hem de onun yapmak istediğine karşı çıkmadan konunun sağlık yönünü göstererek,arzu ettiğim yemeğiona öneri ile sunmuştum. O akşam içimi inanılmaz bir şekilde neşe kapladı ve bunun iç huzurunu duyabiliyordum.

 

Sonradan düşünmeye başladım, nasıl olmuştu da birden bire olumsuz düşüncelerden olumlu düşüncelere yönelmiştim. Buna etki eden faktör ne olmuştu?

 

Gördüm ki eğitim planı yaşayışımızda aynen trafik kuralları gibi bizim sıkıntıya düşmemizi engellediği gibi davranışlarımızı da biçimlendiriyor ve günlük yaşayışımızda rahat, huzurlu ve ferah bir gönülle yaşamamıza neden oluyor. Peki bunu fark etmemizi sağlayan kim idi?

 

Eğitimcimizin haftalık sohbetleri, bu konudaki bizlere gösterdiği ilkeler ve peygamber yaşayışının örnekliğiydi. Böylelikle bizim de kafamızın açılmasına neden oluyordu. Bir kez daha gördüm ki haftalık sohbetler çok önemliymiş. Çünkü bir şeyin bilinip de yapılabilmesi eğitim ve eğitimciyle oluyormuş.

 

Kısaca ben o gün anlayış gösterip beklememin sonucunun ne olduğunu felekten bir gün geçirerek iç dünyamda yaşayarak gördüm. Demem o ki, samimice sizde deneyin, bunun böyle olduğunu göreceksiniz.”

 

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz