“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

ELİMİZDEKİ DEĞERLERİ DAHA İYİ GÖRME ÇABASINDAYIZ

 

 Kıymetli Eğitimcim’e:

 

Yeni haftamızda, insanlığımızın önündeki engel olan anlayış, davranış ve yanlış inançlarımızla mücadele içinde olmanın verdiği mutlulukla selam eder, ellerinizden öperim. Bu hafta özellikle ciddiyetli yaşama derdinde oldum. Fark ettim ki, insanlık mücadelesi verirken, bazen elimizdeki değerlerin değerini fark edemediğimiz oluyormuş. Bundan dolayı da fikrimizin bize yasakladığı takdirsizlik bataklığına düştüğümüzü gördüm. Bizde bu sayede en azından düşmanlarımızı daha iyi tanımış olduk. “Değeriyle bilinmeyen şey, biliniyor sayılmaz.” Buyuran ustamızın tavsiyesini daha iyi anlamış olduk. O yüzden bizde şimdi eğitimden aldıklarımızı kendimize göstererek, elimizdeki değerleri biraz daha iyi görmek çabasında düştük.

 

Bu hafta havalar soğuk ve kar yağışlıydı. Arabayla giderken, karşıdan karşıya geçen bir teyze gördüm, yürümekte zorlanıyordu. Hemen yanında durdum ve gideceğiniz yere kadar götüreyim dedim. Teyze önce şaşırdı, sonra çok memnun oldu. Teyzem yürümekte çok zorlanıyordu. Evde hastası varmış eczaneden ilaç alıp eve gidecekmiş. Eczaneye kadar götürdüm.Arabadan inerken, ben “El-ihsan bi’t-tamam” tavsiyeniz gereği “teyzeciğim sizi burada bekliyorum, siz ilaçlarınızı alın gelin bekliyorum”dedim. İlacınızı alın, tekrar sizi evinize kadar götüreceğim dedim. Teyzemin uğrayacağı birkaç yer daha varmış. Bu teklifime razı olmadı. Bu kadarı fazlasıyla yeter dedi ve dua etti. Bizde yolumuza devam ettik. Burada şunu anladım ki, yaptığım eğitim çalışması olmasa, ben bu hassasiyeti ve bu duyguyu yaşayamazdım. Eski kafa yapım bana, başka birinin ihtiyacını gidermeyi gösteremezdi. Bunu çok iyi biliyorum. Bu hassasiyeti şükürler olsun, içinde bulunduğum eğitim sayesinde elde ettim.

 

Ayrıca bu hafta denk bütçe, elimize sahiplik ve ekonomik yaşantımızı düzene koyma mücadelesi içerisinde olduk. Maddi anlamdaki kayıplarımız ve kaçaklarımız, bizi günlük hayatta ciddi anlamda sıkıntıya sokuyordu. Bu sayede enerjimizin çoğunu ekonomik meselelere harcıyorduk. Fon tutarak yaşamayı bir ay boyunca talim edince ciddi anlamda zihnimizin ferahladığını ve rahat bir nefes aldığını yaşarak gördük. Ve işin garibi, asla ay sonuna kadar yetiremediğim kazancım, ay sonuna kadar yetti.

 

Mesleki yaşantımızda bir dönemi çok şükür azim ve gayretimizle, yüzümüz ak, alnımız açık ve başımız dik olarak tamamlamak nasip oldu. Öğrencilerimize kendi öz kültürümüzü, kendi inançlarımızı, kendi değerlerimizi dokumaya gayret ediyoruz. Önce kendimiz şuurlanarak, sonra da etrafımızdaki insanları da, dini ve kültürel hassasiyetlerle doldurabilmenin derdinde yolumuza devam ediyoruz.

 

Kişilik ve şahsiyet eğitimi gerçekten bizlere çok büyük değerler kattı ve ömrümüzde hiç hissetmediğimiz yepyeni insani duyguları tatmamıza vesile oldu. İnsanlık yolunda yürüdükçe daha nice ince anlayışlara ulaşacağımızdan da şüphemiz yok. Ancak sizin buyurduğunuz, “Devam, ancak kişinin takdiriyle mümkündür” tavsiyeniz gereği yolumuza devam ediyoruz. İnşallah Yüce Allah (c.c.) bu yolda mücadele eden bütün kardeşlerimizle bizlere gerçek insanlık şerefini nasip eder.

 

Saygılarımla/YOZGAT

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz