“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

İNSANLARIN TEŞEKKÜRE DEĞİL DUAYA İHTİYAÇLARI VAR

 

 

 

Annem hastanede kan alınması ve film çekimi sonrasında görevlilere her seferinde içten şekilde dua ederek odadan çıkardı. Annemin kendine has buuygulamasının üzerinde önceleri çok durmadım. Ancak sonraları bir şey dikkatimi çekti, bazı çalışanların alışıla gelmiş mekanik buyurgan, emredici, zaman zaman küçümseyici hareketlerinde bile annem karşının davranışları nasıl olursa olsun, nasıl hitap ederse etsin, hiçbirine bozulmuyor, kızmıyor ve sinirlenmiyordu. Ayrıca çıkarkende kendilerine dua ederek ayrılıyordu.

 

Duanın sonunda o emredici katı, buyurgan kişiler birden bire değişip anneme son derece güler yüzle karşılık verip nezaket gösterip onu saygıyla göndermeye başlıyorlardı. Bu, istisnasız nereye gitsek bu şekilde oluyordu.

 

Geçen hafta yine doktora gittiğimizde sıranın çok olması nedeniyle filmçekimleri öğle vaktine denk geliyor, buda bizim işimizin öğleden sonra bitmesi demekti. Yoğun bir sıra vardı, film sıramız için görevlilerden birine annemin yaşından dolayı önceliği olduğunu, bu konuda yardımcı olmalarını rica ettim, içeri girdi ancak hemen yardımcı olamayacaklarını ifade etti.

 

Sıramız geldiğinde ben görevlilere çıkışmayı düşündüm ancak vazgeçtim. İstenilen filmi görevli çekti, annem her zaman olduğu gibi görevliye dua etmeye başladı. “Allah (c.c.) sizlere güç kuvvet versin, bizler için buradasınız Allah (c.c.) emeğinizi zayi etmesin”.Odadan çıkmak için yöneldiğimiz sırada görevli birden bire yeni gelen hastayı çekim yerinde bırakıp bilgisayardan bir şeyler çıkarmaya başladı, sonra bizle beraber odadan çıkıp karşı odaya girdi, iki üç dakika sonra dışarıda beklerken adımızı okudu ve bana uzmana onaylattığı sonucu uzattı. Saatlerce bekleyeceğimiz bir sonuç, birkaç dakika sonra elimizdeydi.

 

Hızla doktora gittik ancak doktor gitmişti ve bizim işimiz yine olmamıştı. Bu arada doktora ilk geldiğimizde sıramızı beklerken karşılaştığımız temizlik görevlisiyle tekrar karşılaştık. Annem ona da “Yavrum Allah (c.c.) sizlere kolaylık versin” diye dua etmişti. Durumu ona söyleyince ben bir başka doktor bulayım dedi fakat bir doktorun başka bir doktorun istediği tahlillere bakmadığını bildiğim için pek umudum yoktu, fakat on dakika sonra müsait bir doktor buldu, bizde sonuçlarımızı ona gösterdik, doktor sonuçlarda gördüğü bir değeri başka bir bölümdeki yerden sormamızın faydalı olacağını ifade etti. Öğle arası başlamıştı, dediği yere gittik ilgili yapacak bir şey olmadığını söylerken bir başka görevli ben bir bakayım diyerek elimizdeki sonucu alıp gitti, biraz sonra geldi, bizi konuyla ilgili bilgilendirdi. Sonuçta buradaki işlerimiz uzamadan halledip eve döndük, sanki Bakan’ın selamıyla işlerimizi çabucak halletmiştik.

 

Bu durum bu sefer dikkatimi fazlasıyla çekmişti, ne oluyordu da insanlar birden bire olumlu yönde değişiyor, size yardım ve ilgide bulunuyorlardı?Bunun sırrı neydi?

 

Bu mevzuyu evde sohbet ederken eşim,konuya şu açıklığı getirdi. “Buradaki incelik annemin halisane yaptığı duada. Dua;kişiyi kendisine döndürüp, özünü duyurması ve yüreklerdeki sesin dile gelmesidir.Bu nedenle insanların teşekküre değil, duaya ihtiyaçları vardır.”

 

Bu farklı bakış açısından sonra bende artık teşekkür yerine “Allah(c.c.) razı olsun, Allah(c.c.) yardımcınız olsun, Allah’a(c.c.) emanet olun” gibi dua sözcüklerini kullanmaya başladım.

 

 

 

 

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz