“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

KAHRAMAN ŞEHİT ANNESİ

 

Dağlıca’da mayın patlaması sonucu şehit olan uzman çavuş Tuğrul Köse’nin cenazesinde annesinin “Ne mutlu bana şehit anasıyım. Gözyaşı dökmüyorum. O hainleri sevindirmeyeceğim. Vatan için büyüttüm, vatana verdim. Kanımızın son damlasına kadar vatan için savaşıp öleceğiz. Şehit annesi olmaktan gurur duyuyorum. Boynumu kimse eğemeyecek. Bu bilek ve yüreği sökmek için hangi güç yetiyorsa buyursun gelsin.” şeklinde söylediği bu sözleri duyunca boğazıma bir şeyler düğümlendi.

        

Allah’ım! Bune büyük metanet ve kahramanlık. Bir anne canından daha değerli olan yavrusunun şehit olması karşısında söylediği bu sözler katıksız, riyasız ve gerçek ruh hali… O nedenle şehit annesi gerçek bir kahramandır, çünkü hayattaki en değerli varlıklarını gözünü kırpmadan; vatanı için feda etme  erdemini gösterir. Kahramandır, oğlunun şehadetini sevgiliden hediye alır gibi kabul eder. Kahramandır; olanlara neden biz diye sormaz. Kahramandır; çünkü düşmanını sevindirmemek için gözyaşını içine akıtır. Kahramandır; çünkü yıkılmamıştır, daha da kararlıdır. Kahramandır; çünkü askere gönderirken oğlunun eline kınayı, vatana kurban olsun diye yakar.

 

Bütün bunlar olurken annelerin askere oğullarını, üstün bir şuurla bu vatan için göndermeleri karşısında işte dedim; Türk milletini sapa sağlam ayakta tutan, millet olmasını sağlayan değer ve anlayışlar bütünü.

 

Bunlarla ilgili sayısız örnek aklımdan geçti, işte o komutanının ağzından onlardan bir tanesi.

 

Sabah saatleri. Yeni askerlerle odamda tek tek konuşuyorum. "Sıradaki gelsin." diye bağırdım. Kapı açıldı. Hemen ardından masmavi gözlü, sapsarı saçlı bir asker içeri girdi.

 

- Evet. Otur bakalım. Nerelisin? Ne iş yapardın? Anlat bakalım.

        

Memleketini ve işini söyledikten sonra:

 

- Komutanım. Sizi bugün arayacaklar. Benim Güneydoğu'ya gitmemem için size rica edecekler.

        

"Bir torpil koyma vakası daha" dedim içimden.

 

- Sen istiyor musun?

        

Sakin sakin konuşan Murat birden değişiverdi:

 

- Komutanım, hiçbir hastalığım yok. Tüm vücudum sağlam. Kendi isteğimle komando oldum. Her şeye dayanırım. Bu durumda beni göndermezseniz, görevinizi yapmamış olursunuz. Hatta beni burada bırakır, benim yerime başkasını gönderirseniz ve onun da başına bir şey gelirse, bunun vebalinden kurtulamazsınız.

 

Hiç nefes almadan ağzından dökülen bu sözler karşısında ne diyeceğimi önce şaşırdım. Sonra kendimi toplayıp, "Dur bakalım asker! Sen benimle nasıl konuşuyorsun?" diye çıkıştım. İçimden;

 

"Aslanım benim" deyip alnından öpmek geliyordu ama bunu yapamadım o an. Devam etti;

 

- Güneydoğu'ya gitmek istiyorum. Ancak beni kimse dinlemiyor.

 

Nedenini öğrenmek için sordum ve başladı anlatmaya “Komutanım biz mahallede üç arkadaştık. İki arkadaşımda güneydoğuda şehit oldular.O yüzden gitmem lazım. Ya öcümü alacağım yada bende onların yanına gideceğim.

 

- İyi de oğlum, belki hiç çatışmaya bile girmeden döneceksin oradan. Bu kader meselesi.

 

- Olsun komutanım. En azından elimden geleni yapacağım. Devlet kuracaklarmış... Kim kimin toprağında devlet kuruyor? Fırsat bulursam, onun da hesabını soracağım. Bu sözleri çok hoşuma gitmişti. Yine de belli etmemeliydim.

 

"Tamam oğlum. Listeleri akşam açıklayacağım. Hakkında hayırlısı olsun." dedim. Komutanım diye kekeleme başladı. "Komutanım beni burada bırakırsanız olay çıkarırım, haberiniz olsun." deyip kaçtı gitti.

 

Murat, o akşam açıklanan listede vardı. Güneydoğu'da, benimle birlikte oradan oraya dolaştı. Birçok kez çatışmaya girdi ve Allah'a şükür sağ salim döndü. En gözüpek askerlerimden biri oldu. Kuzey Irak'a yapılan operasyonlardan birinde, göğsünde taşıdığı bayrağı, büyük bir dal parçasından yaptığı göndere ilk dikenlerdendi.

 

İşte bu yiğitleri yetiştiren kahraman Türk analarına selam olsun.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz