“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

ALLAH’IN İSPATI OLAN İNSAN KENDİ VARLIĞINI ORTAYA KOYMALI

 

İnsan Allah’ın ispatı olarak yaratılmıştır. Yaratıcı her şeyi ile beraberdir. Hiçbir varlık yok ki kendi başına var olsun. Her şey Allah’ın varlığı ile var. Allah’ın (c.c.)her varlığını temsil eden insanoğlu, bir temsilci olarak yaratılanlar içerisinde kendi yerini almalıdır.

 

Anasından doğan bir çocuk dünyaya her şey olarak geliyor. Her varlığın sıfatını taşıyan insanoğlu, bütün sıfatlardan arınıp kendi yerini almalıdır. Peki, kendi yeri neresidir? Allah’ın bütün yaratmış olduğu varlıklar içerisinde tek değer olarak, şerefli sahip insanlık makamıdır.

 

Allah’ın âşık olarak yaratıp, çok değer verdiği varlık, insandır. Bütün yaratılmışlara şöyle buyuruyor; “Muhammed’imi yaratmasaydım hiçbir şeyi yaratmazdım. Her varlığı Muhammed’im için yarattım ve ona aşığım. Ey yaratılmış varlıklarım, siz de ona koşun. O benim habibim. Ben onu sevdim. Siz de onu sevin ki şereflenesiniz” ayet-i celilesinde buyurduğu gibi, o yüce makama ancak insanoğlu geçebiliyor.

 

O aşk ve muhabbet makamı,  Allah’ın sevdiği bir makamdır. İnsanoğlu yaradılış amacını, gerçek insanlığını o makama kavuşturmakla gerçekleştirecektir. Her anasından doğan insanoğlu o makam için birer adaydır. Bütün insanlar bilseler de, bilmeseler de hep oraya koşarlar. Tüm insanların hedefi ve çabası o şerefe kavuşmaktır.

 

Bu makam kendiliğinden kavuşulacak bir makam değil. Yani yeniden yaratılma ile gerçek insan oluşacak. O da yine gerçek kâmil bir insanla ortaya çıkıyor. Ne var o makamda? Ne yok ki o makamda, yaratıcının en sevdiği makam… Yaratıcı o makamı gerçek insanı ile yaşıyor. Muhammed makamını o gerçek insanı ile yaşayıp var ediyor. Allah’ın özel bir yeri oluyor. O da güvenilir, emin insan, güzel ahlakın membası, her varlığın candan istediği ve isteyip de ulaşamadığı değerler değerlisi, şerefli sahip insan makamı…

 

O şerefe kavuşmak için araçlarımızı iyi seçelim. O şerefe giden otobüse binelim. Yanlış araca binersek bizi o şerefe değil, başka yerlere taşır. Çok dikkat etmeliyiz, araçlar bizi yanıltabilir. Bizi o şerefe taşıyacak aracı iyi inceleyip araştıralım. Her söze de inanıp ezbere araca binilmez.

 

Bir de Allah muhafaza eylesin, yanlış araca binersek geriye dönmekte çok zorlanırız. İnmek de çok zor, binmek de. Ona göre araçlarımızı iyi seçelim.  Seçtiğimiz araç bizi cennete de götürebilir, cehenneme de. Ona göre gerçek insan seçimimizi iyi yaparsak, Allah’ın izniyle en güzel olan o şerefli makama kavuşuruz.

 

Bütün çabalar o makama kavuşmak için, gerçek insanlığın gerçekleşmesi için değil mi? Koca kâinat yaratılmış o insanlık gerçekleşsin diye, yazık değil mi? Eğer gerçekleşmezse bütün emekler boşuna olur. Bu ciddiyeti iyi anlamalıyız. Bu işin şakası, geriye dönüşü yok!

 

Ey insanoğlu! Gerçek insanlığını gerçekleştirmek için bir yol var, seni oraya çağırıyorum. Gel, zaman geçmeden katıl kervana! İnsan Yüceliğini Gerçekleştirme Derneğine üye ol. Onlar da seni Takdirkârlık Okulu’na kaydetsinler. Güvenilir İnsan Yetiştirme Vakfı’nda misafir etsinler. Gerçek insan eğitimini kalpten versinler. Aşk ile muhabbeti, sohbet ile sunsunlar.

 

O zaman gerçek insan makamına koşarsın, o zaman Allah’ın sevdiği insan olur şaşarsın, ne bu şeref diyerek güler coşarsın. Hayretten hayrete sokarlar seni, kimliğini verirler kendi eline. Kendini aynada görür gezersin. Bakarsın ki her şey aynadır sana, seni sana gösterir, fotoğraf verir. Kimseyi ayırmazsın kendi resminden, her varlığı kendinden biri bilirsin. O zaman savaşacak hiç kimse yok dersin, o makamın gerçek insanı olduğun zaman. İşte onun için değerlidir o makam, şerefli insan makamı…

 

                                                                 

                                                                                                                              

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz