“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

NASIL PARA BİRİKTİRDİM

 

Önceleri, aldığım maaşım yüksek olmasa da ihtiyaçlarımı karşılıyor ve herhangi bir sıkıntı yaşamıyordum. Zamanla üç çocuğum büyümeye başlamış, masrafları artmıştı. Artık ucu ucuna yetiriyor, hatta bazen açık veriyordum. Buna bir çözüm bulmalıydım. Bende herkes gibi tasarruf yapmaya başladım ve harcamaları bir noktaya kadar indirebildim. Gelirim giderimi ancak karşılamaya yetiyor ve bir kuruş bile biriktiremiyordum.

 

Eğitimcimiz nasıl tasarruf yapılacağını herkesin bildiğini ve uyguladığını ancak farklı yönden ele alınmasıyla insanın para biriktireceğini açıklamış ve bu kapsamda, bir insanın yaptığı harcamada dikkatinin açık olmasıyla tasarruf yapılabileceğini belirtmiştir. Ayrıca bir insan günde iki lira tasarruf etse ve bunu kumbaraya atsa bir sene sonra kurban kesebilir dediğinde içimden, ben bir lira biriktirecek kadar tasarruf yapmam mümkün değilken nasıl iki lira biriktirebilirim diye kendi kendime sordum. Bunun üzerine araştırmaya başladım. Başlangıçta benim gibi kazancı ancak giderlerini karşılayan ve para biriktiremeyen ancak sonradan bu anlayışı uygulamaya başlayan arkadaşlarımın bu konuda fikirlerini ve neler yaptıklarını öğrendim. İşte uygulamaları.

 

-Ben daha önce arabamla şehir merkezine gittiğimde yürümemek için arabamı ücretli parka çekerdim. Bu bir ay içersinde sürekli tekrarlanan bir durum. Bu duruma gerekli giderim gözüyle bakıyordum. Ancak şimdi arabamı müsait bir yere çekiyor ve buradan yürüyorum. Böylelikle hem yürüyüş yapıyor hem de ödeyeceğim park ücretini oluşturduğum fonuma koyuyorum. Tasarruf, “yaptığın harcamada dikkatinin açık olmasıyla olur” anlayışı sonucu bunu fark ettim, aksi takdirde hala bu benim işim gereği ödediğim genel giderim deyip duracaktım.

 

-Mesleğim gereği iş yaptırdığım yerle çok yoğun telefon görüşmem olmakta. En ekonomik tarifede seçmiş olsam da ayda ciddi bir telefon faturası ödemekteyim. Bu benim sabit giderim. Bu durum çok uzun süreler böyle devam etti. Tasarruf, yaptığın harcamada dikkatinin açılmasıyla olurun gereği bir gün baktım ki benim telefon görüşmesinin uzun olma nedeni işi yapacak personele detaylı bir şekilde konuyu anlatmamdan kaynaklanıyor. Bir süre önce karşı tarafa bu işi yapacak uzman bir çalışan geldiği halde ben eski alışkanlıkla uzun uzun görüşmeye devam ediyorum. Bunun üzerine kendisiyle baş başa iki hafta çalıştım ve bizim ne istediğimizi kendisine tam olarak anlattım. Şimdi neredeyse telefon görüşmesi yapmıyorum. Aylık telefon ödemem çok ciddi miktarda azaldı, farkı kumbarama atıyorum.

 

-Bizim evde mutfak masraflarını zaten minimuma indirmiştik. Birinci derecede ihtiyaç maddelerinin dışında zaten bir şey almıyordum. Alış verişte aldıklarımı defterime yazmaya başladım, ay sonunda bunu kontrol edince bir şeyi fark ettim. Marketten alış veriş yaparken çok küçük rakamlı gereksiz abur cuburdan (cips, kola, çikolata gibi) bir tane alıyor ve bu tüm alış veriş içinde değersiz bir rakam oluşturduğu için önem arz etmiyordu ancak bunların bir ay boyu toplamın bir yekûn oluşturduğunu gördüm. Bunları kestim. Şimdi bu rakamı kurban fonunda biriktiriyorum. Diğer durumda mutfak masrafımı zaten yeterince kısıyorum yapabileceğim bir şey yok diyerek devam edecektim.

 

-Günlük hayatımda dün dikkatli olmamın karşısında yaptığım tasarruftan bahsetmek istiyorum. Sabah dışarıda çekilmesi gerekli fotokopiler vardı, bunlar belli bir meblağ tutuyordu. Çekilecek fotokopileri tekrar dikkatlice tasnif edince bir miktarının çekilmesinin gereksiz olduğunu gördüm ve yalnızca gereklilerin fotokopilerini çektirdim. Buradan sitelerde alış verişimiz vardı, oraya gittik alacaklarımız ile ilgili çok ciddi fiyat araştırması yapıp en uygun yerden, en uygun fiyata pazarlığımızı bitirdik. Bizim yaptığımız zaten herkesin yaptığı bir şeydi. Ancak ödeme sırasında alınanlarla ilgili kendi aramızda tekrar bir değerlendirme yaptığımızda gözden kaçan bir husus dikkatimizi çekti. Beğendiğimiz bir ürünün daha sonra bir küçük boyunu almış iken bir büyüğünün fiyatı hesaplanmıştı. Gerekli düzeltmeyi yaptırdık.

 

Buradan çıkıp başka bir yerde işimizin olması nedeniyle bir lokantada yemek yedik hesap pusulası geldi, arkasını çevirip baktığımda siparişte fazladan bir ilave olduğunu gördüm, zaten ben gelecek rakamı da hesaplamıştım. Şunu gördüm, normal durumda en tasarruflu harcamayı, alımı zaten yapıyoruz daha yapılacak bunda ne var derken ödeme konusuna dikkat edince kaçakların olduğunu gördüm, bu fazladan ödemeleri tatil fonuna koymaya başladım.

 

-Azami tasarrufu bende yapıyorum, gereksiz hiçbir harcamam yok. Ödemelerimi daha dikkatli takip edebilmek için tüm harcamalarımın yer aldığı bir tablo yaptım. Bu tabloda elektrik, su, telefon, yakıt, doğalgaz, sigorta, aidatlar gibi aylık giderlerimi yerleştirdim. Ödeme yaptıkça miktarlarını buraya yazdım, böylelikle hem ödeme yapıp yapmadığı hem de bu kalemlerdeki giderlerim ne kadar olduğunu tek seferde görebiliyorum. Yılsonu artık ne kadar gaz harcıyorum, elektrik giderim ne kadar, su tüketimin miktarı ne, araç yakıtına ne kadar ödüyorum, bütün bunları net bir şekilde tespit ediyorum.

 

Bu konularda ayları kontrol ederken araç yakıt tüketimimin artığını gördüm ancak son iki ay diğer aylardan fazla araç kullanmamıştım, zamda gelmemişti. Aracımı tamirciye götürdüm, arızayı giderince fazla ödemeden kurtuldum. Ayın birinde elektrik faturası fazla geldi, fazla tüketim yapmadığımız gibi o ayın önemli bir bölümünde evde değildik, diğer aylarla mukayese edince bu değerin normal olmadığını ortaya koydum. Elektrik idaresine müracaat ederek hatayı düzelttirdim. Bir seferinde de yaptığım ödemeyi listeme işlemiştim ancak karşı taraf aylar sonra ödenmeyi tekrar talep ediyorlardı. Ödediğimden emin olduğumdan konuyu araştırınca durum düzeldi.

 

Kısaca, en minimum harcama yaptığım bu giderlerimi ciddice takip edince farkında olmadan ödeme yapacağım rakamları ödemeyince bunları şimdi ayırıyorum ve dava fonuma koyuyorum.

 

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz