“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

30 Katlı Binadan Düşünce Ne Olur?

 

Çocukluğumdan itibaren gökyüzü hep ilgimi çekmiş ve havada uçmak merakım olmuştur. Bunun için havacılık faaliyetlerini takip ederdim. Fakültenin üçüncü sınıfındayken Türk hava kurumunun Eskişehir deki paraşüt kursuna katıldım. Burada aldığım teorik ve pratik uygulamaların ardından atlayışlara geçtik.

 

Uçağa bindik ve kısa bir meydan turundan sonra atlayış noktasına geldik, binişe göre kapıya en yakın ben bulunuyordum ve bunun anlamı ilk benim atlamam demekti. Atlayış emirleri verilmeye başlandığında söylenilenleri otomatikman yapmaya başlıyorsunuz. “Ayağa kalk, Kanca Tak, Kanca Kontrol, Kapıda Dur, Atla” Uçağın kapısında durduğumda ilk atlayıcı olmanın da tedirginliğiyle aklımdan düşünceler hızlıca geçmeye başladı, keşke ilk atlayan ben olmasaydım, atladığımda ya rüzgar çıkarsa,  ya paraşüt açılmaz ise daha onlarca soru aklıma geliyordu, bunlara cevap bulmaya çalışırken birden ayağım uçaktan kesildi ve hızlıca yere doğru düşmeye başladım.

 

Bu sırada hayatım gözümün önünden geçmeye başladı çocukluğum, ilkokul, lise dönemim, önemli önemsiz binlerce görüntü ve sona doğru ölüm. Arkamdan yapılan konuşmalar “daha gencecik çocuktu”, “Allah rahmet etsin” daha neler neler. Doğrusu tam 30 katlı bir binanın yüksekliğine denk gelen mesafeden yere doğru düşmüştüm. Bütün bunlar olurken paraşütün açılmasıyla kendime geldim ve aşağıya inmeye başladım. Nasıl olmuşta saniyeler içersinde tüm bu düşünceleri yaşamıştım ve aklıma onlarca olumsuz düşünceler gelmişti?

 

Sonradan eğitimcimizin hazırladığı eğitim planında bu konunun cevabını buldum.

 

 

Günlük yaşamda iç dünyamızda en çok yaptığımız işin düşünmek olduğunu fark ederiz. Çoğu zaman iç dünyamızda duygularımıza tesir eden düşüncelerdir. Mesela bir anda aklımıza bir düşünce gelir, korkuyu zihnimize bırakır ve gider. Biz giden düşünceyi görmez ve kalan korku duygusu ile beraber can sıkıntısına takılırız veya bir anda içimiz açılır. Orada da muhakkak bizi memnun edecek bir düşünce aklımızdan geçmiştir ve kalan duyguya odaklanırız.

 

Bu anlamda düşüncelerin terbiyesi sevk ve idare edilmesi büyük önem taşır çünkü düşünceler sevk ve idare edilmezse sahibine zarar verir. Düşüncelerin kaynağı güçlü istek ve ihtiyaçlarımızın kesinleşmesi ile oluşan inançlarımızdır. Onun için her insanın bir gayesi olacak ki düşünceler bu gaye istikametinde yola girsin. Benim gayem ve düşüncem şerefli sahip insanlığımı gerçekleştirmektir. Bunun dışında bin tane düşünce gelse beni ilgilendirmez. Bu nedenle alakalandığımızın olduğunu, alakalanmadığımızın öldüğünü, yok olduğunu bilmeliyiz.

 

 

Tıp bilim adamları ifadelerine göre de; olumlu düşünmenin yollarından biride olumlu telkindir. Olumlu telkin ve kelimeler sanıldığından daha güçlüdür. Ağızdan çıkan, aklınızdan geçen her düşünce ve sözcük kayıt altına alınır. Beyniniz verdiğiniz komutları uygular. Bu nedenle kurduğunuz cümle kalıbının da olumlu olmasına özen göstermelisiniz. Çünkü beyniniz olumsuzluk eki olan –me, -ma’ yı ayıramaz. Olumlu anlamı olsa da olumsuz bir cümle kalıbı beyni olumsuzluğa iter. Örneğin “Başarısız olmayacağım” anlam olarak olumlu olsa da beyninize “Başarısız olmak” olarak emir gönderir. Çocuklarınıza “Kırarsın dikkat et, sakarlık yapma, tembellik etme” gibi telkinlerle aslında farkında olmadan sakarlığa ve tembelliğe yönlendirirsiniz. Bunun yerine “Başarılı olacağım, dikkatliyim, çalışkan ol” gibi telkinler hem anlam hem de cümle kalıbı olarak doğrudur. 

 

Bütün bunları bilgi olarak öğrendim. Akşam üzeri misafirlerimi yolcu etmek üzere dışarıya çıktığımda arabamın arkasına çıkışı zorlaştıracak şekilde park edildiğini gördüm. Sabah erken bir vakit kızımı okula götürdüğüm için çıkamama durumum vardı. Bu durum oldukça canımı sıkmış, rahatsız olmuştum. Alıp vermeye başladım, bu durum evde de devam etti. Bir an durdum ve ne oluyoruz dedim, olumsuz düşüncelerin etkisine ve tesirine girmiştim. Düşünce yönetimi ile ilgili bildiğim tüm bilgilerin işe yaramadığını gördüm. Sıradan bir durumda bile insan düşüncelerini kontrol edemezken çok daha önemli durumlarda düşüncesine nasıl sahip olabilirdi? Bu sorunun cevabını ararken şunu gördüm, bu iş kişinin kendi başına yapabileceği bir husus olmayıp kesinlikle eğitimci ile yapılacak bir çalışma olduğunu anladım. Bunun üzerine tekrar düşünmeye başladım.

 

Eğitimci ile eğitim nasıl yapılacaktı? O bizim yerimize mi düşünecek, Bizim yerimize mi karar verecekti? Kısaca eğitimci bize nasıl faydalı olacaktı? Bu soruların doğru cevaplarını araştırınca şunu netleştirdim. Kesinlikle kişiliğini şerefe ulaştırma hedefi olmayan bir insanın mutlu ve huzurlu olması mümkün değildir. Çünkü zihninden anında yüzlerce olumsuz düşünce geçen, geçmişte ve gelecekte yaşayan ve hedefi olmayan bir insan olumlu düşünemez. Bu nedenle insanın bir hedefi ve gayesi olacak. Ancak insanın kendi başına bu hedefe ve gayeye ulaşması, düşüncelerini yönetmesi ve olumsuz düşüncelerden etkilenmemesi mümkün değildir. Bu nedenle kişiliğimizi şerefe ulaştırmayı birinci hedef olarak seçtikten sonra bizi bu hedefe götürecek olan eğitimcinin eğitimine girmiş oluruz. Bütün bunlardan maksat eğitimci gibi bir insan olmaktır. Buda ancak ondan aşı almakla mümkündür.

 

 

Kısaca düşünce yönetimi mutlu, mesut, boynu dik, anlı acık yaşayabilme yönetemidir. Bunu başarabilmekte eğitime girmekle başlar. Eğitime girmek, örnek insan gibi yaşamaktan geçer ve onu sonsuz sevmekle nihayete erer.

 

 

                                                                              

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz