“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

Doğum Günün Kutlu Olsun, İyi Ki Doğdun Ya Resulallah

 

Bir bütün olan hayat-ı ilahi içerisinde yaratılanların en üstünü olan varlık, yaratılan bir değer, kâinatın yaratılmasına sebep olabiliyor. Bu varlığın yaratılması ve doğuşu bütün kâinatın doğuşuna eşittir. İşte o varlık Hz. Muhammed’dir (sav).

 

Allah (c.c) “Habibim sen olmasaydın, yaratmazdım kâinatı.” buyuruyor. Bu da demek oluyor ki, bir varlığın yaratılması kâinatın yaratılmasına sebep oluyor. O varlık kim, o varlığın değeri ne? Neden bütün yaratılmışlar onu bekliyor? İşte o beklenen ve sevilen varlık; bu kâinatın sahibi, yüce şerefli sahip insandır. Bu kâinat onun için yaratılmıştır. O bütün mahlûkun üstünü, yaratıcının âşık olduğu varlıktır.

 

Allah (cc) onu severek yaratmış, bu kâinatı da yaratarak ona nimet olarak ikram etmiştir. Ona “Habibim, Resulüm, Muhammedim!” demiştir. Onu kendisine halife seçmiş; “İhsan ve adalet üzerine kâinatımı sevk ve idare et. Yaratıcını temsil ederek, her varlıkla beraberliğimi ispat et. Her varlığımı yerli yerince değerlendir, insanlığın şerefli olduğunu bizzat yaşayarak ispat et.” demiş.

 

Seni bir insan modeli olarak, güzel ahlakla donatarak yarattım. Bir peygamber olarak her varlığıma örnekliğini yap. Emrolunduğun gibi bir insan olarak yaşa ve yaşat! Bu yaşantınla bütün yaratılanlardan üstün olduğunu ispatla! Hiç kimseye vermediğim değeri sana verdim. Bu saltanatı, bu şerefi sana verdim. Seni çok sevdim, hiçbir varlığı senin kadar sevmedim. Hiçbir yere sığmadım, mümin kulumun kalbine sığdım.

 

Habibim, sen benim resulümsün. Seni muhatap aldım, sana hitap ettim. En büyük mucize olarak gönlüne Kuran-ı Kerim’i indirdim. Sen gönlündeki kitabını oku! O ne yüce kitaptır, bilmediklerin orada kayıtlıdır. Kullarıma tebligatla ikramını yap! Rabbine güven ve dayan! Rabbin seni yaşatandır, sana şah damarından daha yakındır, ona güven!

 

Verdiğim nimetler aramıza girmesin. Her verdiğim nimetimin şükrünü eda et! Seni kâinata ve bütün âleme rahmet olarak gönderdim. Sen şerefli sahip insan olarak yerini al, örnekliğini bizzat yaşayarak ispat et! Sen benim Habibim Muhammed’sin (sav). Sen aşkın kaynağısın, sen muhabbetlerin özüsün. Senden ayrılan kendini kaybeder, karanlıklar içerisinde beğenimsizlikle kendini yok eder.

 

Sen bütün varlığın ispatı Muhammedimsin (sav). Bütün varlığın kurtuluşuna vesile olan rahmet peygamberisin. Kim sana uyar ve seni severse; bana uymuş, beni sevmiş olur. O kullarım kurtuluşta olduklarını bilmelidir, onlar dünyadayken cennetime girerler. Onlar ne iyi kimselerdir ki, her an şükürdar olarak yaşarlar. Onlar Rablerinden hoşnut, Rableri de onlardan hoşnuttur. Selam söyle o kullarıma ey habibim!” diyerek ona hitap etmiştir.

 

Yaratıcı tarafından böyle bir emre muhatap olan, yüce şerefli insan, efendimiz Hz. Muhammed (sav) iyi ki doğmuştur. Kâinatın doğuşudur onun doğuşu! Âlemlerin doğuşudur onu doğuşu! İnsanlığın doğuşudur onu doğuşu! Kâinata bir güneştir onun doğuşu! Karanlık zihinlerin aydınlanmasıdır onun doğuşu! Vahşetin yok olmasıdır onun doğuşu! Sevginin, muhabbetin, neşenin var olmasıdır onun doğuşu!

 

Şu bir gerçektir ki, insansız kâinat yok hükmündedir. Şerefli sahip insanlığın ispatı Hz. Muhammed’dir (sav). Bugün yeryüzüne güneş doğuyorsa, yeryüzüne yağmur yağıyorsa, kâinat bir düzen ve nizam içerisindeyse, her ne güzellik oluyorsa hepsi Muhammed’in (sav)  aşkıyla oluyor. Çok şükür Muhammed (sav) içimizde yaşıyor. Her insanla bir güzelliğini yaşayarak manevi vücudunu her an ortaya koyuyor. Kimi insanla cömertliğini, kimiyle güvenilir emin insanlığını yaşıyor. Kimi ile affederek dargınlık ve küskünlüğü ortadan kaldırıyor, kimi ile adaletle hükmederek varlığını ortaya koyuyor, kimiyle paylaşmayı gösterip varlığını yaşıyor.

 

Günümüzde Peygamber Efendimizi (sav), gövde olarak değil Manay-ı Muhammed (sav)  olarak yaşayıp yaşatan ve her an için yeniden Manay-ı Muhammed (sav)  olarak yeniden doğan, nesiller yetiştiren, eğitim merkezleri var. Şerefli sahip insanlığın oluşması için İnsan Yüceliğini Gerçekleştirme Derneği ve Güvenilir İnsan Yetiştirme Vakfı’mız var. Her an için Peygamber Efendimizin (sav)  kutlu doğumuyla yeniden doğan bir zihniyet var oluyor. Efendimizin yaşantısını bizzat yaşayarak, eğitim veren kişiler, gerçek insan yaşantısını ispat etmektedirler. Peygamber Efendimizin güzel ahlakını daima yaşayıp yaşatan, böylesi kuruluşların varlığını, yakinen bilip görmekteyiz. Bizlere bu çalışmalar gönül hoşnutluğu vermektedir. Bu da gerçek insanlığın sonsuza denk yaşaması demektir.

 

İyi ki doğdun ey Muhammed! Gönlümüze hoş geldin, sefa geldin. Karanlık dünyam aydınlandı. İnsan olduğumuzu anladık. Takdirkâr insan olduk, elhamdülillah. Her şeyin değerini yerli yerinde gören olduk. Kusur gözlüklerini kırdık, güzelliğe bakıyoruz. Nankörlükten kurtulduk, her halimize şükürdar olduk. Sen bize her an rehber oldun. Biz kendimizi bilen olduk Ya Resulallah! Sevgi aşısını senden aldık. Her varlığı değerinde sevmeyi, insanın her varlıktan değerli olduğunu, sen bize öğrettin Ya Resulallah! İnsanın bir amaç için yaratıldığını, her şeyin insan için var olduğunu, insan bir kâinat olduğunu, her şeyin özünün onda olduğunu, peygamberlerin insan olduğunu, her şeyin özünün Muhammed olduğunu, biz sizden öğrendik Ya Resulallah!

 

Bütün insanlık değeri sende buldu Ya Resulallah! Biz seni her yerde arardık, hasretinle yanardık. Biz seni özümüzde bulduk Ya Resulallah! Biz hiçbir zaman senden ayrı değiliz. Sen bizimlesin, bizde seninleyiz Ya Resulallah! Sen yüce Allah’ın temsilcisisin. Her halinle Allah’ı temsil ettin Ya Resulallah! Şu sözlerin gayet açık, çok da gerçektir. “Beni gören, Rabbini görür. Beni seven, Rabbini sever. Bana uyan, Rabbine uyar. Beni kabul eden, Rabbini kabul eder.” Bu sözlerinle ümmetine seslendin. Bize kelime-i tevhidi sen söylettin Ya Resulallah! Birlik olun, birlikte rahmet vardır. Ayrılmayın, ayrılıkta azap vardır. Kendinizi ayrı görüp şirke günaha girmeyin. Her şeyin değeri insanla var oldu, insanın değeri de seninle var oldu Ya Resulallah! Sen her insanın özünde varsın.

 

Sen her varlığın kurtuluşusun. Bize de şefaat ettin Ya Resulallah! Bizler de bir garip kul olarak dünyaya geldik. Boynu bükük, kendimizden bir haberdik. Ümmetin ve mirasçın olan Eğitimcimize rast geldik. Onun öğrencisi olduk. Bize de mirasından bir pay verdi Ya Resulallah! Bize seni sevdiren O oldu. İnsanlığın varlığına sebep o büyük zat, Allah’ın Resulü Muhammed (sav)  dedi. Biz de seni tanıdık Ya Resulallah! Her şey bir sebeple var oluyormuş. Her şeyin yaratılmasına sen sebep oldun. Çok şükür Allah’a kul, peygambere ümmet olma derdindeyiz. Senin gibi yaşayıp var olmaktayız. Takdirkârlık okulunda insan olmak için okuyoruz. Senin rehberliğinde yol alıyoruz. Hiç karanlık görmedik, hep aydınlıktayız. Öğretmenimiz sağlam Ya Resulallah! İç dünyamızda yaşayıp dış dünyamızı aydınlatıyoruz. Dirilip her an güçlü yaşıyoruz. Aklımız senin sevginle besleniyor Ya Resulallah! İyi ki doğdun, gönlümüzle kâinat aydınlandı Ya Resulallah! Işık olmazsa görmez gözlerim. Göz nurumsun sen Ya Resulallah! İnsanlığın gönlünde hep ışık sensin. İnsanlar gönüllerine hiç bakmıyor. Seven sevdiği ile beraber dersin. Biz de seni Manay-ı Muhammed olarak sevdik Ya Resulallah! Kâinat, her an senin aşkınla var oluyor. Herşey düzen, nizam içinde varlığını koruyor. Her şeyin sevdiği sensin Ya Resulallah! Senin sevgin hiç bitmeyecek. Kâinat varlığını hep sürdürecek.

 

Gerçek insan işte peygamberimiz. İşte bizde bu okula bir öğrenci olduk. Tek derdimiz kendimizi tanımak oldu. Öyle sonsuz bir hayatın içinde, gönlümüzde huzurla yaşıyoruz. Eğitimin temeli güven ile sevgi. Yaşayıp gidiyoruz sonsuz hayat içinde. Yaşanan hayatın ne evveli belli ne de ahiri… Her nefeste yaşıyoruz biz insanlığımızı. Her an kâinat birden oluyor. Bir olan kâinat yeniden kuruluyor. İşte Muhammed’in özüdür insan. İşte mesut oluyor her halde insan. Muhammed olmadan insan olmuyor. İşte Allah’ın temsilcisi o yüce insan. Her varlığın özünün özü. Yüce şerefli sahiptir insan...

 

İnsan Yüceliğini Gerçekleştirme Derneği’nde kendini tanı. Güvenilir İnsan Yetiştirme Vakfı’nda güven alırsın. Sende o zaman göreceksin kendi halini. O zaman anlarsın gerçek insanı. İyi ki doğdun Ya Resulallah! Senede bir kerede olsa kutlu doğum haftası, gönlüme hoş geldin Ya Resulallah! Bizi kendimizle barıştırdın. Her insan olana selam olsun Can Resulallah! Gönlünde seni arayıp bulanlara her yerde, her an rehbersin. Seni bana anlatıp tanıtana selam olsun Ya Resulallah! Allah’ın rahmeti hepimizin üstüne olsun. Peygamberimizin doğum günü kutlu olsun. Bize bu fırsatı verenlerden Allah’ım razı olsun. Hepinizi saygı ile selamlıyorum Allaha emanet olun.

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz