“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

Yaşayışımız Yalnızca Bugünü Değil, Gelecek Nesilleri De Şekillendirmektedir

 

Evde küçük bir tamir işi için acil matkap ihtiyacı oldu, komşumuzdan matkabını ödünç aldım ve kullanmaya başladım. Bu eski, neredeyse ömrünü tamamlamış bir aletti. Çalışma sırasında matkap, sesler çıkararak durdu, motoru yanmıştı. Bu benden kaynaklanmayan bir durumdu ve bunu ben bozmamıştım. Aldığımda zaten matkap artık iş göremez haldeydi. Matkabı alıp komşuya götürecek ve olanları anlatacaktım, eminim ki oda bana hak verecekti.

 

O arada babam eve geldi, durumu ona da anlattım ve haklılığım konusunda beni desteklemesini beklerken,

 

-Hemen gidiyorsun yeni bir matkap alıp teslim ediyorsun, dedi. Arkasından,

 

–Sen bir emanet aldın, o sana güvenip aldığı gibi geri getirir diye verdi. Şimdi sen aldığını çalışır vaziyette vermez isen insanların güvenini kaybedersin.

 

-Ama benim aldığım eski ve kullanılmıştı.

 

–Bunu başlangıçta biliyordun ve bu şekilde alıp götürdüğünde bunun anlamı her şeyi kabul ediyorum demektir. Ayrıca aldığını çalışmaz bir şekilde teslim etmek; ben parayı izzeti nefsimden daha çok seviyorum, benim için paramı harcamamak komşunun ne düşüneceğinden ve ne söyleyeceğinden çok daha önemlidir, demektir. 

 

Ne demek istediğini çok iyi anlamıştım. Yeni bir matkap alıp boynum dik bir şekilde komşuya gittim, buyurun matkabınız dedim. Yaşadığım iç rahatlığını anlatamam.

 

Yıllar sonra evlenip çoluk çocuk sahibi oldum. Küçük kızımla hediyelik eşya satan bir mağazada alış veriş yaparken kızımın kolu hemen kenarda duran bir süs eşyasına değdi ve devrilerek kenarı kırıldı. Bizi ilerden izleyen satıcı kızarak bize doğru gelmeye başladı. Genelde müşteriler tamamen kendinden kaynaklanmayan böyle durumlarda zarar gören ürünle ilgili sorumluluğu kabul etmez ve satıcı ile aralarında tartışma yaşandığından yine onlardan biri gerçekleşecekti, satıcı konuşa konuşa yanımıza gelmişti ki ben,

 

- Bunu satın alıyoruz dedim.

 

Satıcı durdu bir şey söyleyemeden tekrar kasaya gitti. Hesabı ödeyip oradan ayrıldık. Kızım ilk başta bir zarara neden olduğunu düşündüğünden oldukça mahcup olmuş ancak benim bu olay karşısında sakinliğim ve onu suçlamamam nedeniyle rahatlamıştı. Orada kızımı hem mahcubiyetten kurtarmış hem de en önemlisi, bizim için para değil izzeti nefsimizin önemli olduğunu göstermiştim.

 

Kızım büyüyüp lise de okumaya başladığında teneffüste arkadaşıyla şakalaşırken duvarda asılı camlı çerçevenin düşerek kırılmasına neden olur.  Büyük bir gürültüyle camın kırılması sınıfta olay olur. Kızım hemen kendileriyle ilgilenen müdür yardımcısının yanına gider ve olayı anlatır, istemeden olduğunu anlatır ve zararı ödeyeceğini belirtir. Müdür yardımcısı bu samimi ve doğru hareketinden dolayı “tamam bir daha olmasın, camı da biz hallederiz” der. Sınıfa gider ki arkadaşı başını sıraya koymuş ağlamaktadır. Arkadaşları “şimdi hoca gelecek sizi disipline verecek” gibi sözlerle korkutmak istemektedirler. Kızımsa bunların hiç birinden etkilenmeden oturur. İzzeti nefsine laf gelecek, küçük düşecek bir durum olmasına müsaade etmemin rahatlığıyla ders zilinin çalmasını bekler.

 

Bütün bunlardan şunu gördüm. Anne ve baba yaşayışı ile çocuğuna temel değerleri vermektedir, bu değerler ona da anne babasından geçmektedir. Çocukta bunları değer olarak kabul ederek o da gelecekte çocuklarına aktaracaktır. Kısaca yaşayışımız ve temel kabullerimiz yalnızca bugünü değil, gelecek nesilleri şekillendirmektedir.

 

 

 

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz