“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

Senin Yapabileceğin Hiç Bir İşi Yerine Yapmam

 

Çocukluğumda babamın bizleri nasıl yetiştirdiği aklıma geldi. Ne yapmıştı, nelerin üzerinde durmuş, hangi değerleri temel almış ve bizlere hangi anlayışları kazandırmıştı? İlk hatırladığım ilkokula başlayacağım gün babam beni okulun avlu kapısına kadar getirmiş ve bırakmıştı. Benim korku ve endişe dolu bakışlarımdan anlamış olacak ki, gülerek sen sınıfını bulabilirsin, bana gerek yok deyip çekip gitti. Ben oldukça zorlansam da sonunda sınıfımı buldum. (Babamın beni bıraktıktan sonra ilerden beni takip ettiğini ve sınıfa girdikten sonra ayrıldığını yıllar sonra öğrendim.)

 

Okul döneminde hep benzer şeyler olduğunda yalnızca kendisinin yapması gerekenleri yapıyor sonra tamamen bana bırakıyordu. Örneğin öğretmenimiz bir gün tahtadan araba yapımını ödev vermişti, babama gelerek ödevi tek başıma yapamayacağımı ve birlikte yapmak istediğimi söyledim.  Bana ertesi gün dükkâna gelmemi söyledi. Dükkâna gittiğimde önüme tutkal, çekiç, çivi koydu ve işte benim yardımım sana bu kadar dedi. Ben bozulmuştum, bunlarla nasıl araba yapacağımı bilmiyordum. Kendisine ayrıca tahtalarda yok dedim.

 

-Onları da sen temin edeceksin,

 

-Nasıl?

 

-Marangoz Hilmi amcana git, kendini tanıt ve selamımı söyle derdini ona anlat.

 

Söylediği kişiyi tanımıyor dükkânın yerini bile bilmiyordum, hem neden çırağı gönderip tahtaları aldırmıyor da beni gönderiyordu ki. İstemeye istemeye ve korkarak gittim. Biraz zorlansam da kucak dolusu kesilmiş tahta ile eve geldim. (Babam benim arkamdan Hilmi amcayı aramış ve ne yaptığımı takip etmişti)

 

Akşama kadar uğraştım ancak bu ustalık isteyen işte çok da başarılı olduğumu söyleyemem. Akşam babam eve geldiğinde yaptığımı korkarak ona gösterdim, muhtemelen beğenmeyecek ve eleştirecekti. Arabaya baktı ve mükemmel olmuş çok güzel, öğreniyorsun bu işi dedi. Aslında çok berbat bir şey yapmıştım çünkü çekiç nasıl kullanılır, çivi nasıl çakılır tam bildiğim şeyler değildi. Yemekten sonra hadi gel seninle bir tane daha araba yapalım dedi, oturduk araba yaptık, çekici nasıl tutacağımı, çivinin nasıl çakılacağını, tutkalı nasıl süreceğimi tek tek uygulamalı bana gösterdi.

 

Mükemmel bir araba yaptık, sonra onu boyadık benim sevincime diyecek yoktu. Sınıfın en iyi ödevi benimki olacaktı. Babama yaptığımız arabayı okula götüreceğimi söyledim. Bana,  

                                               

-Bu arabayı değil, sen kendi yaptığını götürmelisin, aksi durumda hem kendini hem de öğretmenini aldatmış olursun.

 

Arkasından:

 

-Oğlum yaptığın her işte her zaman doğru ol, ayrıca yaptığını öğretmenine bunu ben yaptım, diye gururla söyleyebilmelisin dedi. Bu sözlerin üzerine büyük bir heyecanla arabamı alıp okula götürdüm. O gün ödevden beş alamadım ama bundan büyük dersler aldım.

 

Babam hayatım boyunca benim yapabileceğim hiç bir işi benim yerime yapmadı. Bunlardan daha önemlisi ise yalan söylemenin bir insan için en küçültücü davranış olduğu bilincini yaşayışıyla bize gösterdi.  “Başaranları ana doğurdu da bizi danamı doğurdu?” derdi. İnsanın kesin karar ve azmiyle istediğini yapabileceğini bu güce sahip olduğunu ve başarının çok para kazanmak, şan, şöhret olmadığını; önemli olanın kişinin kendini kabul etmesi olduğunu belirtir ve Duru beyin “Sen seni var edersen kimse seni yok edemez, sen seni yok edersen kimse seni var edemez” sözünü hayatımızın düsturu olmasını sağlamaya çalıştı.

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz