“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

Çocuklara Ve Gençlere Verilecek Ölçüler

                                    

Çocuklara ve gençlere ölçü vermek için öncelikle kendi ölçülerimiz olmalı. Yaşadığımız ölçülerimiz olmalı. Yoksa sözlerimiz para etmiyor, daha da kötüsü bize olan güvenleri zarar görüyor. İşte bu yüzden onların yanında gerçekten dikkatli olmak zorundayız. Yönetenimiz nasıl ki her türlü hal ve hareketimizi getirip getirip Muhammed (sav) ahlakına, şerefe bağlıyorsa, biz de aynı şekilde çocukların ve gençlerin hal ve hareketlerinin olumlu olanlarını Muhammed (sav) ahlakına ve şerefe bağlamalı, onlarla bağdaştırmalıyız ki hem yaptığından gurur duyup özgüveni gelişsin, hem de dine, Peygambere, şerefe saygısı-sevgisi artsın.

 

İnsan için en önemli faktördür çevre. Kişi büyüdüğü çevrenin meyvesidir. Eğer çevresindekiler iyi ahlaklı, tatlı dilli, güler yüzlü, doğru sözlü, açıkgözlü olursa, çocuk veya gençte öyle olmak zorunda. Bunlar hayatın doğal olan parçaları olarak algılayıp, alternatiflerin olup olmadığını bile düşünmeden doğru yaşayacaklar.

 

Aslında yaşayış ölçülerimizde her şey net bir şekilde anlatılmış ama olaylar karşısında o ölçüleri hatırlayamadığımız oluyor. Çünkü hedefimiz o kadar. Şimdi çocuklara ve gençlere nasıl ölçü vermeliyiz?

 

Ben küçükken evimizin duvarında Türklerin Ergenekon’dan çıkışını temsil eden kocaman bir resim asılıydı. Babam, Türk denilince övgüyle bahsederdi. Ben de mecburen Türkçü olup çıktım. Şimdi bakıyorum da ölçü vermenin de bin bir şekli var. İlle de sözlü olacak diye bir şey de yok. Evi derli toplu bir annenin kızı da derli toplu oluyor, harıl harıl çalışan bir babanın oğlu da çok çalışkan oluyor vs. Elinle dilin bir olduğu sürece zaten çok fazla uğraşmaya gerek kalmıyor. Çocuğun sevgisini ve güvenini kazandığın sürece iş kolay. Ne versen alır.

           

O zaman birinci ölçü, onların sevgi ve güvenlerini kazanmak. İkincisi elinle dilin yani yaşayışınla sözlerin aynı olacak.

           

Ondan sonra Muhammed (sav) ahlakını anlat, boşa da çalışsan önemli değil.  Yeter ki çalışı anlat, tasarrufun önemini anlat, her işin sonunda amaç insana-insanlığa hizmeti anlat, Vatan-Millet sevgisini anlat, milletinin özel ve güzel olduğunu anlat, güvenin ilk önceliğimiz olduğunu anlat, temizliğin-tertip düzenin-planlı yaşamanın hayatımızın önemli parçaları olduğunu anlat. Anlat da anlat. Ne anlatsan inanacaktır, yaşamaya çalışacaktır. Yeter ki anlattıklarını en azından yaşamaya çalışarak anlat.

 

Evinde huzur olan, sevildiğini, ona değer verildiğini anlayan çocuğun dışarıyla işi olmaz, hele de düşünceleri sorulup da düşüncelerine önem verildiğini hisseti mi tamam, o çocuk avucunun içindedir, istediğin rolü biçersin. Zaten olması gerekende bu değil mi? Çocuk-genç özgüvenle büyüsün de, kendisinin önemli, değerli bir birey olduğunu bilsin. Bunun yanında edepte-hayâda sınırları aşınca hiçe sayılacağını, güvenilir görülmeyeceğini de bilmeli ki duracağı çizgiye gelince dursun da kendi değerini korumanın gururunu yaşasın.

 

Bu şekilde örnek olup, gururunu yaşayanlardan olmamız dileklerimizle. Selamlar…

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz