“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

Kendimi Sıkı Takibe Aldım

 

Yüce Dost’a:

 

Öncelikle davama gösterdiğim ciddiyetin azalması, davamın gerektirdiği uygulamalara verdiğim önemin azalması gibi noktalarda, gevşeme gösterdiğim için özür dileyerek başlamak istiyorum satırlarıma. Dava dediğimiz şeyin birazda olsa farkına varmaya başladık sayenizde.

Tuttuğumuz yolun gereklerine ciddiyetle eğilmediğimiz zaman hayatımızın günden güne basitleştiğini fark etmeye başladık son zamanlarda. Çünkü “insan” bizim için en önemli derken, yaşantımızdan takip etmeye çalıştığımızda bu sözün hayalinde olduğumuzu gördük. 

 

Madem insan önemliyse insanı ne kadar tanıma derdindeyim diye kendimi sorgulamaya aldığımda hayatımda kendime ayırdığım dilimin yeterli olmadığını gördüm. Onun için şimdi insanı ön plana alma noktasında kendimi daha sıkı takip altında tutmaya çalışıyorum.

 

Her insanı olduğu gibi kabul etmeye, her insanın derdine eğilmeye, her insanı suçlamadan dinlemeye, her insanın yardımına koşmaya gayret etmeye hedeflenmeye çalışıyorum. Kendi duygu, düşünce ve hislerimin takipçisi olmaya daha çok kendimi adıyorum.

 

Yolumuzun tadını biraz daha iyi  almanın çarelerini arıyorum son zamanlarda. Çünkü ustam son zamanlarda “bu iş ilimle olmaz, amelle olmaz bir dostla, rehberle yürünecek bir yoldur” buyurduğunda, kafamdaki tüm taşlar yerinden oynadı. İlmimi ve amelimi, ilmi ve ameli olanları sorgulamaya başladım. Ustamın hayatına baktığımda onun, inançları yönünden diğer insanlardan ayrıldığını tespit etmiş oldum.  

 

Gerçekten bizim yolumuzda inançlar konuşuyor, hedefler konuşuyor. Hedefli olduğum zaman ustamın bana bir püf noktayı sunduğunu, hedefsiz isem ustamın genel sevgiyle herkes gibi beni de kucakladığını tespit ediyorum. Ustam gerçekten insan sever. Ustam gerçekten insana aşık, ustam gerçekten dostluk ahbaplık dertlisi. Bende biraz daha ustama eğilerek bu meziyetlerin dertlisi olmak istiyorum ama ustama yaklaşırken tereddüt, şüphe engelleriyle karşılaşıyorum. 

 

Ustam beni benden çok seviyor. Yoksa beni dışarı atması bir kelimenin ucunda gibi gözüküyor. Çünkü benliğimin kafesinin benim bütün hayatımı etkisi altında tuttuğunu ustam sayesinde fark ettim. Gördüm ki benlik bütün güzellikleri yok eden bir virüs. Ben dedikçe batıyorum. Ben dedikçe tenimin derdine düşüyorum. Buda beni sevgimden, affediciliğimden, tevazumdan, gayretimden ve azmimden koparıyor.

 

Bu yolda yürümek gerçekten çok ama çok ince olduğu için ve eğitimimizin tamamı insanı kendi özgür iradesiyle, kendi kabulleriyle gerçekleştiği için bütün iş eğitime gönül veren talibin değer yargısını işleterek, kendi tespit ve takdiriyle nasıl bir yaşam ortaya koyacağına karar vermesinde olduğunu görüyorum.

 

Tabi bunu bir cümle olarak buraya yazıyorum ama bunu hayatıma oturtmanın ömürlük bir kararla mümkün olduğunu da ustamın yaşantısından görmek fırsatı buldum. 

 

Bu kararı vermek için her an insanın şeref çizgisini takip etmesi gerekiyor. Bu takip sadece dış dünyanın gereklerine değil, iç dünyamızda duygu, düşünce ve duyumlarla da devam eden bir takip olmalı ki, gerçek insanlık ortaya çıksın. 

 

Ben bu eğitim çalışmasını şu anda böyle anlıyorum. Yanlışlarımın tashih olmasını dilerim. Sizin ağzınızdan çıkan sözler bizler için birer rahmet kapısı. Sizin bizi eğitmeye olan sevginiz ve inancınız inşallah bizi gerçek insanlığımıza ulaştıracak yolda işlerimizi kolaylaştıracak.

 

Emekleriniz için teşekkür eder, verdiğimiz kararları uygulamamızda, ciddiyetimize sarılmamızda, başladığımız işleri tamamlamamızda bizlere azim ve gayret vermenizi dilerim.  Selamlar. 


ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz