“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

Kırıkkaleli Hanımlar Aile Sohbet Raporu

 

Salavatı şeriflerimizin ardından sohbetimize başladık.

 

Zuhal Hanım;

 

Bu hafta ödevimiz sabırdı. Ödevlerimizin üzerinde ciddiyetle durmalıyız. Tespitlerimizi anlatacağız. Birbirimizin başarılarıyla güçleniyoruz. Bu güçle DOST’un istediği gibi insanlar olacağız. Bu haftaki tespitim; diyelim ki eşime sabrediyorum. Peki, neden sabrediyorum? Öncelikle erkeğin reisliğini kabul edeceğim.

Alt komşum Çingene. Başka komşularım “sen onunla neden konuşuyorsun?” deyince ben de “bu benim insanlığımın gereği, tamam evine gitmem ama yolda görünce selam veririm, konuşurum, oda bir insandır dedim.” Sabretmek şükürle ve kabul etmekle sağlanacak.

 

Ayşegül Hanım;

 

Sabır inancımızı müspete bağladığımız yerde başlıyor. Kadın erkek arasında sen, ben olmayacak. Evin reisi erkektir. Bize bunu dost öğretti.

İnsanları dış görünüşüne ve maddiyatına göre değerlendirmeyeceğiz.İnsan bizce azizsin. İnsanların önce vicdanlarına, dürüstlüğüne bakacağız. Bize uyan insanlarla, hedefimize uyan insanlarla ahbaplık edeceğiz. İnsanda sadece insanlık değerleri önemlidir.

Ben eğer kendimden eminsem karşıdan olumlu, olumsuz ne gelirse bozulmam. Bekleme hastalığından kurtulacağız. İnsanlara değerince sevgi gösterip muhabbet edeceğiz.

Önceliklerimiz farklı olacak. Herkese yerli yerince değer verince, kabullerimizi geliştirince zaten sabretmek zor gelmeyecek.

 

Gülten Hanım;

 

Olumlu bir şey yaptığımda bu beni çok doyuruyor. Olumsuz bir şey olduğunda da bunun beni üzdüğünü görüyorum. Dost sayesinde hep olumluları yaparak kendimi mutlu ediyorum. Hoşgörülü olmak çok güzel. Hoşgörüde sabrı kolaylaştırıyormuş, onu gördüm.

 

Banu Hanım;

 

Bu hafta hep şükrettim. Karşıma bir şey çıktığında Allah’a şükrettim. Her şeyi güzel gördüğüm için karşıma sabredeceğim bir şey çıkmadı. Ama çıkınca tabii ki sabredeceğim.

 

Tuğba Hanım;

 

Dinlediğimiz sohbetleri hayatımızda uygulayacağız. Öbür dünya için neler yapabilirim bunun derdinde olmalıyız. Bunları düşününce insanın hayata bakış açısı değişiyor.

Dost bize kendinizle ilgilenin, uğraşın diyor. Bir iyilik yaptığımızda bundan ne hissediyoruz buralara bakacağız. Sabır konusunda da başıma bir şey geldiğinde ondan ders çıkarmaya, imtihan olarak bakmaya çalışıyorum. Hayata güzel bakmalıyız. Bu sabırda takdirle oluyor.

 

Hülya Hanım;

 

Şükrettim... Başıma bir şey geldiğinde bu dostun imtihanı dedim. Olumlu düşünmeye çalıştım. Bu sayede içim huzurlu oldu ve kendime güvenim arttı. Sabır da daha kolaylaşmış oldu.

 

Şaynur Hanım;

 

Biri hakkımda bir şey dediği zaman etkilenmiyorum. Çünkü kendimi biliyorum. Olumsuz şeylerle yönetilmiyorum. Karşımdaki ne düşünüyorsa o onun fikridir. Ben kendimden eminim. Sevgimi de bozmuyorum. Etkilenmedikçe ise sabır daha kolaylaşıyor.

 

Esra Hanım;

 

Güzel şeyleri yapmaya karşı sabrı öğrendim. Verdikçe, ikram ettikçe bir şeylerin eksildiğini değil, çoğaldığını görüyorum. Çok sevdiğim bir lokum vardı, babam almış yedim. Bir tane kaldı. Ertesi gün misafir geldi. Versem mi? Vermesem mi? Diye çok çelişki yaşadım. Sonra “Esra ver” dedim. Paketi bir açtım, lokum iki tane olmuş. O kadar duygulandım ki çok mutlu oldum. Bana verilen mesajı aldım. Her şeyi güzel görmeye çalışıyorum.

 

Kübra Kızımız;

 

Aile içinde olan şeylere sabretmeyi öğrendim.

 

 

Esra Taşkın Hanım;

 

Annem Ankara’da kalırken bütün işler bana kaldı, zorlandığımı gördüm ve hemen kendimi toplayıp sabrettim. “Esra sen başarırsın” dedim. Ve bütün işlerimi hiç aksatmadan yaptım. Kendime güvenim geldi.

Kuran kursunda hocamdan derneğimize karşı önyargılı eleştiri geldi. Önce çok üzüldüm. Hemen ustama bildirdim. Sonra biz kendimizi biliyoruz, eğitimimizi yolumuzu biliyoruz deyip kendimi toparladım.

Kulağımdan yönetilmedim. Dost şöyle yap dedi ve hemen uyguladım. Hocamın yaptığını ben yapmayacağım dedim.

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz