“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

VAR MISINIZ BAĞIMLILIKTAN KURTULMAK İÇİN MÜCADELEYE

3. Hafta

17-23 Haziran 2022  

 

 

Konu: VAR MISINIZ BAĞIMLILIKTAN KURTULMAK İÇİN MÜCADELEYE

 

“Mutluluk; mücadeleler sonucu elde edilen başarılarda gizlidir.” diyen bir fikir insanına muhatapken bunu çok iyi değerlendirmek bize düşüyor. İlk iki hafta kendimizi sorguladık; bağımlılıklar içinde esaret dolu bir hayat mı yoksa kendi özünden başka hiçbir şeye dayanıp bel bağlamayan özgürce bir yaşayış mı? Buna kararımızı verdiysek eğer hemen uygulama hazırlığına geçebiliriz.

 

İnsan öyle büyük bir güç ve yetkidir ki bunu kullandıkça daha fazlası açığa çıkar. Kendinden çıkan güç ve yetkiyi gördükçe güveni artar daha çok başarılara doğru ümidi ve azmi gelişir.

 

En çok bizi rahatsız eden ufak büyük fark etmez alışkanlıklarımızdan başlayabiliriz. Kimini televizyon bağlar, esir eder, kimini elindeki telefonu. Kimi tatlının ya da ekmeğin, kimi de kıyamadığı arabasının. Kiminin yaşam enerjisi torunudur görmeden duramaz, kimi de parasız yapamaz, parası eksildi mi dünyası kararır. Bunlar sadece bilinen birkaç örnek. Kendi hayatımızdan bakıp kontrol edelim. Kaybettiğimizde, elimizden gittiğinde korku ve ıstıraba kapılmadan, neşemizi kaçırıp ben ne yapacağım serzenişlerine girmeden dimdik, etkisiz, güçlü durabiliyorsak onların esiri değil sahibiyiz.

 

Zaman zaman küçücük çocuklarımızdan duymuşuzdur karar talimi yapıyoruz diye. Neye fazla düşkünlerse onu normale bindirmek için bir hafta, bir ay ya da kırk gün dayanma güçlerine göre talim yapıyorlar. Bunlar bizim çocuklarımız, hatta bizlerin onlara bir sıfır fark atması gerekirken neden yerimizde sayalım.

 

Bütün mesele ihtiyaç hissedip karar alarak uygulamakta. Anne babalar için ise ekstradan bir örnekle ailelerin en büyük sıkıntılarından birine çözüm olalım istiyoruz. Ne güzel olur bütün ebeveynler olarak çocuklarımızı kendimize değil, özlerinden Allah’a dayanan, güçlü, hükümlü, kendilerine yetebilen bireyler olarak yetiştirmek.

 

Aman yorulma, aman hastalanma, ben hep senin iyiliğini düşünüyorum, tabii ki arkanda ben varım, önünden yol alırım, aman sen zahmet etme dercesine öldürüyoruz o çocukları da farkında değiliz. Kıvamında yapılmayan yardım ve destek, onları bir süre sonra bize abandırıyor. Her ihtiyaçları olduğunda bizden bekleyip “annem-babam tabii ki yapacak” yüzsüzlüğüne geldikleri anda izzet-i nefis denilen büyük varlığı kaybetmelerine sebep oluruz.

 

         Kız çocukları yuvadan uçtuklarında gittikleri yere yüreklerinde bağımlı oldukları anne babalarını mı yoksa Allah’a dayanan güçlü şahsiyetlerini mi götürmeliler? Yemek, pasta, mutfak becerisi, ev işleri bir genç kızın yuva kurduğunda kendini ilk göstereceği yerlerdir. Aman okulu var, sınavı var diye mutfağa sokmayıp hazıra alıştıran anneler kızlarını adeta tembelliğin bağımlısı yapmaktalar.

 

         Erkek çocukları bundan farklı mı, hele bir de ben sıkıntı çektim, oğlum çekmesin diye çabalayan babalar yok mu? Öldürüyoruz onları evet, kendilerine güvenlerini, sabır, gayret, azim, iddia gibi güçlerini öldürüyor, yeteneklerini açığa çıkarmalarına müsaade etmiyoruz. Buna da gerçek sevgi demezler hakikat aleminde. Benim istediğim gibi bir insan ol diyen zihniyet gerçek sevgiyi nereden tadabilsin. Kendi geçicilere bağlanmış, yavrularını da kendi gibi geçici olan varlığa dayandırıyor.

 

Evet, yukarıda da söylediğimiz üzere tespitlerimizi yapıp, kurtulmak istediğimiz bağımlılıkları belirleyip harekete geçelim. Geçen ay kendimizle yüzleşmenin adımını atmıştık. Şimdi de yüzleştiğimiz mevzuların üzerine giderek başarıyı yani sonucunda mutluluğu elde etmeye çalışıyoruz.

 

Esaretten özgürlüğe gitmenin mücadelesini vermek isteyenlere selam olsun…

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz