“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

BAĞIMLI OLMA! KENDİNE DE BAĞLAMA

2. Hafta

10-16 Haziran 2022

 

Konu: BAĞIMLI OLMA! KENDİNE DE BAĞLAMA

 

Hayatımızda bir bağlılık varsa o da özümüze bağlılıktır demiştik geçen hafta. Bu bağımlılık da gerçek özgürlüğe götürür bizi. Özündeki Yaratanın isteklerine bağlı olan dışarıda hiçbir bağımlılığa esir düşmez.

 

Aynı şekilde muhatap olduğu her insanı da kendi özüne yöneltir. Özellikle anne babaların hiç farkında olmadan düştükleri en büyük yanılgıdır bu. Maddi manevi sürekli destek verdikleri çocuklarını kendilerine nasıl bağımlı kılıp yeteneklerinin açığa çıkmasını önlediklerinin farkına bile varmazlar.  Sen bilmezsin, senin tecrüben yok, oraları nereden fark edeceksin diyerek onun önüne geçip sahiplenmek, kendine bağımlı kılmak zararların en büyüğüdür. Çocuklarımız ilaç bağımlısı oldukları zaman dünyamız kararır. Anne baba bağımlılığının da bundan hiçbir farkı yoktur. Kendi güçlerini açığa çıkarıp, yetenekleri ve becerileriyle başarılar kazanarak maddi manevi kendine yetebilen evlat olmak ne büyük özgürlüktür.

 

Evlat için de, anne-baba için de, öğretmen, amir, memur için de herkes için geçerli olan ölçülerdir bunlar. Sadece beni sev, beni unutma, benim dediğimi yap, sözümden çıkma mesajları bencilliğimizin etrafımıza verdiği esaret halkalarıdır. Bağımlılığın bize verdiği zararların yanında bir de bizim etrafımıza verdiğimiz zararlar var.

 

“Benim sözümden nasıl çıkarsın?” derken sanki biz sadece hakikati söylermişiz gibi kendimizi fark etmeyiz.

 

“Bu konuda hiçbir deneyimin yok, bari bizi dinle.” derken nereden biliyoruz acaba bizim tecrübelerimizin de hakikate uygun, doğru olduğunu.

 

“Kendi başına nasıl yapacaksın!” diye engellerken illa birine bağımlı olması gerektiği mesajını verdiğimizi fark ediyor muyuz?

 

Arkadaşımızın tespitlerine kulak verelim:

 

“Komşumla aramda geçen diyalog beni bayağı bir düşündürdü.  Eşinin memlekete gittiğini, ilk defa bir haftalık ayrılık yaşayacağını söyledi. İlk günüm çok zor geçti, nasıl alışacağım bilmiyorum deyince ben de ona güç vermek istedim.

 

“Elbet bir gün hepten ayrılacağız komşum. Şimdiden bunları fırsat bilip de değerlendirmek lazım. Hem bence eşine güçlü bir kadın imajı ver. Hemen yıkılan ona bağımlı, güçsüz, pasif niye olasın! O da böyle görmek istemez.” deyince çok haklısın dedi ve gerçekten kendini bırakmadı. Eşine de “Rahat uyuyorum, sen hiç merak etme!” deyince aldığı cevap ikimizi de hayretlere düşürdü.

 

“Demek bensiz yaşamaya hemen alıştın!”

 

Bana sadece bağlı değil, bağımlı ol, mesajını verdiğinin kimse farkında değil. Oysaki kendine değil, onu kendi özüne bağlamak isteyen insan; güç, moral ve motivasyon verir, kendi ayakları üzerinde durarak kendine yetebilen insan olması için gayret gösterir. Ancak bencillik bunların hiçbirini yaptırmaz. Sadece eş değil, amir memuruna, öğretmen öğrencisine, anne baba evlada, kardeş kardeşe senin için sadece ben varım, gözün sadece beni görsün, seni düşünen bir tek benim mesajları sürekli verildikçe karşılıklı bağımlılıklar alıp başını gidiyor.

 

Ondan sonra da insanlar daralıp dışarıda özgürlük arayışına çıkıyorlar. Özellikle de çocuğum dediğimi yapmadı, eşim sözümü tutmadı diye kendilerini daraltan insanlar hiç sormazlar mı acaba biz kendimize ne kadar söz geçirdik de karşımızdakine söz geçirmeye çalışıyoruz diye. Hesap soracaksan benim sözümü niye tutmadın diye değil, Allah’ın emrine niye uymadın diye hesap sor. Zira esas özgürlük oradadır.

İlk hafta kendi bağımlılıklarımızı dolayısıyla bize verdiği zararları incelemiştik. İkinci hafta ise kendimize bağımlı kılarak başkalarına verdiğimiz zararı inceleyeceğiz. Ne kadar sevdiklerimizi kendi özünden Allah’a dayanan insan olmaya teşvik edip oraya bağlıyoruz, ne kadar kendi bencilliğimize yöneltiyoruz, kontrol edelim…

 

Buyurun, insanları da özgürleştirmeye…

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz