“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

YİĞİT İNSANLARA SELAM OLSUN

 

4. Hafta

24-30 Mayıs 2022

 

Konu: YİĞİT İNSANLARA SELAM OLSUN

 

Geçen ayki eğitim planımızda insan tanımanın en büyük ölçüsü olarak amacı işlemiştik. Kendinizi veya bir başkasını net tanıyabilmenizin yolu hayattaki yaşayış amacını belirlemenizden geçiyor demiştik.

 

Bu ayın sonunda da yaşam gayemizin gerçekliği ile yüzleşeceğiz. Benim bir amacım var derken bunun ne kadar bilincindeyim? Kişiliğini şahsiyetlendirmiş, her durumda, her ortamda, her şartta insanca yaşamasını sürdüren, doğru-dürüst, mert insan olmak gibi bir amacım var diyorsam eğer kendimi kontrol edeceğim. Bunu ne kadar istiyorum, lisanen mi, kalben mi? Gerçekten ihtiyaç hissedip yürekten mi? Korkmadan, kendimizle baş başayken hesabımızı çıkaralım.

 

Suya yansıyan görüntüsünden korkup kükreyen aslanın akıbetine benzemesin hâlimiz. Su içmek için yanaştığı göl kıyısında kendi yansımasını görünce başka bir aslan görmüş gibi kükrer. Aynı kükremeyi karşıdaki zannettiğinden dayanamayıp suya atlar ve tabii ki canından olur.

 

Hayatın içinde bazen kendimizi aynı durumlara düşürüyoruz. Karşıda görüp de kızdığımız pek çok şey kendi hâlimizin yansımasıdır aslında. Kendimizi unutup karşıyı hedef aldığımızda “Sen kimsin?” dercesine kükreyerek gölün dibinde buluyoruz kendimizi. Kendini, kendi amacını, çizgini, derdini unutup karşının yaptıklarını sorgularken, boğuşmaktan can çekişmeye başladın.

 

Kendi amacını unutup başkalarıyla uğraşmak can çekişmektir. Tıpkı aslanın yansımasının kurbanı olduğu gibi.

 

Oysa ki o suya gülerek hoşnutça bakan aynı hoşnutluğu görecek ve suyunu da kana kana içecektir.

 

Eğer gerçekten kendimizi geliştirip yetiştirmek gibi bir derdimiz varsa o dert bizi bize gösterir. Başkalarıyla meşgul oluşumuz sadece kendimizi görüp de ölçmeye vesile oldukları içindir.

 

“Ar eder insan amacı yoksa,

Gerçek şeref diye davası yoksa,

Dünyada bir sağlam dostu da yoksa,

Kendini batağa atmış demektir.”

 

Aslan gibi kendi yansımasından korkan değil, insan gibi gördüklerinden yıkılmayan şefkat dolu gerçekçi insan olalım. Yalanla kendimizi kandıracağımıza gerçeklerle yüzleşip gözümüzün önünü açalım.

 

Geçen ayki programda verdiğimiz kurbağa örneği gibi kulaklarımız sağır olsun bütün olumsuzluklara ki gerçek şampiyonluğa erebilelim.

 

Bu ay sıklıkla üzerinde durduğumuz “Kendinle yüzleşmekten korkma!” mesajının gereğini tam yapabildiysek eğer gerçekten cesur insanlarız demektir. Eğer bir de gördüklerimizin hemen telafisine giderek mücadeleye başlamış isek gerçekten dünyanın en yiğit insanlarıyız diyebiliriz.

 

Diyelim ki kendimi cömert zannederken bunun tam aksiyle yüzleşmek ilk etapta gerçekten ağır gelebilir. Maddi-manevi herkese yaptıklarımın altında kendi çıkar hesaplarımın olduğunu görüp, cömerdim diye kendimi kandırdığımı fark edebilirim. Bu ne güzel ve kârlı bir uyanıştır aslında. En azından toprağın altına girdikten sonraki uyanıştan daha kârlı.

 

Yıllarca çırpındım, koşturdum, hizmet ettim, hürmet ettim, ibadet ettim hepsi boşuna mıymış, ellerim böyle boş mu kalacakmış? Hatta kızıp kınadığım, beğenmediğim insanların günahlarını alıp varsa azıcık sevaplarım, onu da gönderip iflas etmiş gibi ortada kalmak ne kadar acı bir şeymiş diyerek, öldükten sonra uyanmaktansa şimdi uyanalım. Zira burada telafisi mümkün.

 

Bugün fark ettim, bugün harekete geçerim. Yıllarca çıkar dünyasında yaşamış olabilirim. Fark ettiğim anda içim yanarak öyle bir tövbe eder, ihlasla harekete geçerim ki tüm geçmişimi Rabbim bir çırpıda silebilir. Bir ihlaslı yapılmış hareket tüm ömrü etkileyebilir. Yüce Mevla’nın böyle de cömert bir şefkati var. Yeter ki umudumuzu kesmeyelim.

 

Yeter ki korkmadan cesurca kendimizle mücadeleyi elden bırakmayalım. Ne demiş Yüce Dost; “Gerçek mutluluk, mücadeleler sonucunda elde edilen zaferlerde gizlidir.”

 

Kendini yiğit görmek isteyen cesur insanlara selam olsun…

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz