“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

GÜNLÜĞÜMDEN NOTLAR-2

 

 

Lafla peynir gemisi yürüten bizler, insan olmanın o kadar da kolay olmadığını gördük. İnsanca yaşayabilmek için adeta savaş veriyoruz. Bazen düşüyor bazen de kalkıyoruz ama bir yoldayız. Artık eskisi gibi laflar havada uçmuyor. Ayaklarımız daha bir yere basar oldu. Yoğurdu üfleyerek yiyoruz. Kendi hastalıklarımızla güreşir olduk. Ümitsizliğe kapıldığımız zamanlarda oluyor ama yine de kurtulacağımıza inanıyoruz.

 

Eğitimcimize ve onun yaşantısına baktığımızda aklımızın almadığı şeyler görüyoruz. Çocukluğumuzdan bu yana yerleşmiş düşüncelerin ne kadarda yıkıcı ve ayrılık zihniyeti içinde olduğunu fark ettik. Doğru zannettiğimiz fikirler, kökten sallanmaya başladı. Şimdi sınırlı ve kısır düşünce ve kabullerden kurtulma savaşı veriyoruz.” Hep ben mi?” dediğimiz konularda “ tabi ki ben!” demeye gayret ediyoruz.

 

Bu akşam bahçeye gittiğimde kapının önüne pis su akmış. Bunu niye temizlememişler derken kendimi yakaladım. Tabi ki ben yapacaktım. Bunu yaparken de insanların gözüne soka soka değil. Sessizce bu işi halledip içeri girdim. İçim ferahlayarak oturdum. Az sonra bulaşıklar geldi. Az önce de ben yıkamıştım demeden hemen kalkıp yıkadık. Sağ olsun arkadaşım biraz hasta olduğu halde, siz az önce yıkadınız, şimdi de ben yıkayım dedi. Diğer arkadaşımla buna izin vermedik. Hemen yıkayıp içimiz rahat oturduk. Yerleşmiş kurt düşüncelerden kurtulmanın tek yolu bunu başarmış ve insanlık yolunda savaş veren bir insanda bu güzellikleri görmek ve ondan örnek almakmış.

 

Çok şükür bizim örneğimiz var ve bunu çok güzel yapıyor. Hem öyle güzel yapıyor ki hayran oluyoruz. Her geçen gün ufkumuz daha bir açılıyor. Önceden bu doğru dediklerimizin bile çok daha ilerisini gösteriyor. O doğruların doğruluğu, yeni doğruların yanında eksik kalıyor. Her zaman iki kere iki dört etmiyor.  Artık kuantum fiziği denen bir fizik kuralları var. Bu fizik kuralları ile hayatı algılamaya başladık. Verince bitmiyor, çoğalıyor. Sevdikçe sevdiğinden çok sen mutlu oluyorsun. Seven sevilenden daha bahtiyar ve veren alandan daha mutlu oluyor. Her şeye, herkese bakış açılarımız değişiyor.

 

                                                                                              09.11.2021

 

İki yıldır hayal bile edemeyeceğimiz olaylar yaşıyoruz. Bu olanları rüyamda görsem inanamazdım. İnanmak güdümümüz boşta kalıyor. Sağlam bir inancımız olmadığı için korkular ve yıkımlar yaşıyoruz. Olan olaylar bizim o kadar da inançlı olmadığımızı gösteriyor. Evet, güç aldığımız bir yer var. Oradan gerçekten güven ve güç alıyoruz. Ama bunun sonsuz ve sağlam bir dayanağa bağlamadıkça yeterli olamayacağını düşünüyoruz. Başkalarına akıl vermek kadar kolay bir iş değil. Bu ihtiyacımızı artık daha iyi görüyoruz. Kafamızı kumdan çıkarmanın zamanı çoktan geldi. Yıkılmaz ve çok sağlam bir inançla dayanağımızı bulup andan güç almak zorundayız. Yok olmak ve kaybolmak en büyük korkumuz. Yok olup gitmek nedir? Nereye gideceğiz, gibi bir sürü bilinmeyenler var. Bunları netleştirsek belki korkmadan daha huzurlu ve rahat yaşayacağız.

 

On gündür annemin sağlık sorunları ile uğraştık. Çok şükür gerekli ne varsa en çabuk ve iyi biçimde halledip rahatlattık. Dün evlerine götürüp yerleştirdik. Dualarını alıp geldik. Eşimden de Allah razı olsun. O da ne gerekiyorsa yardımcı olup destek oldu. Bunun da şükrünü yaşadım. Ben de ona dua ettim.

 

Bugün Mihrace teyzemizi toprağa verdik. O kadar güzel bir ailesi var ki. Şükür bizler de o ailenin bir parçası olmuşuz. Bugün bunu daha iyi fark ettim. Artık bize birilerinin ne yapacağımızı söylemesine gerek yok. Biz hemen bu sorumluluğu içimizde duyup harekete geçiyoruz. Sadece organize olmak için irtibata geçmek yetiyor.  Bugünde duyar duymaz her işimizi bırakıp harekete geçtik. En güzel biçimde gerekli ne varsa canı gönülden yaptık ve bundan mutlu olduk. Hem yapılanları takdir edip hem de biz elimizden gelenin en iyisini yapma yarışına girdik. Bundan da gurur duyup şükrünü yaşadık. Biz büyük ve güzel bir aileyiz ve ben de bu ailenin bir üyesi olmanın gururunu iliklerime kadar hissettim.

 

Bir taraftan bunları yaşarken, bir taraftan da imanımızı sağlamlaştırmanın gereğini duyduk.

 

                                                                                              10.11.2021

 

Dün Ahmet amcayı görünce ondaki güç ve metanet beni çok etkiledi. İçinde neler yaşadığını Allah bilir ama onun güçlü duruşu gerçekten takdire şayandı. Çocuklarına ve etrafındakilere moral verişi, misafirlerle ve gerekli olanlarla ilgilenişi beni oldukça etkiledi. İnsanın elli yıllık eşini kaybetmesi öyle kolay değil. Belli ki o, eşini kendine dayanak etmemiş. Ona karşı elbette bir sevgi ve vefası vardı. Bunu hepimiz görüyoruz. Her zaman eşine, çocuklarına, anne ve babasına karşı gösterdiği ilgisini takdirle izlemişimdir. Her zaman örnek gösterdiğim aile babasıdır.

Ben de bunu düşünerek dayanaklarımdan kurtulmamın şart olduğunu görüyorum. Kendimin gövde olmadığına iman etmek ve gerçek insanlık derdine düşerek hayatıma anlam katmak için bir şeyler yapmak istiyorum. Hayat akıp giderken her gün karşımıza çıkan olaylar bize bunu fark ettiriyor. Hayatın tüm inceliklerini farkında olarak fırsatları değerlendirmek için gözümü açmaya gayret ediyorum. Bunun için kafamı bu yönde çalıştırıyorum. Olumsuzluklara değil bu değerlere odaklanmaya çalışıyorum.

 

Dün ve bugün bunu düşünerek hareket etmeye gayret ettim. Yarın da sabah üzerime düşen görevleri en güzel biçimde yaparak bu teşkilatın sağlam bir üyesi olmanın mutluluğunu yaşayacağım. Her geçen gün bunu daha iyi idrak ediyor ve gurur duyuyorum. İyi ki bu teşkilata kabul edilmişiz. Allah bize bunu nasip etmiş diyoruz. Eğitimcimizin, buranın kıymetini daha çok anlıyoruz.

 

                                                                                              13.11.2021

 

Hayatın içinde hayatın gerçeklerini arıyoruz. Aradığımızın çok uzaklarda değil hatta bizde saklı olduğu söyleniyor. Ama ne hikmetse gözümüz uzaklara bakmaya alışmış. Dün kendi içimi yokladığımda kendimizden uzak olduğumuzu ve arayışımızı kafanın içinden çıkamadan yaptığımızı gördüm. Hep gelecekte ve hep daha dahalar da bir şeyler beklerken gözümüzün önündekini kaçırdığımızı görüyorum.

Bir de kendi hayatımızın artılarını düşündüm. Şükür tarafına geçtim. İnsan olarak hiçbir şey yapmasak da iyilik istiyor ve kimseye kötülük düşünmüyorduk. İnsanlığın huzurlu ve barış içinde yaşamasını istiyor ve herkese faydalı olmayı arzuluyorduk. Bunun yanında elimizde ne varsa insanlara hizmet etmek için kullanıyoruz. Her geçen gün kendimiz bu yönde geliştirmeye gayret ediyoruz.

 

Etrafımız da herkes de çok güzel insanlar. Onlardaki güzel meziyetlere de şükrettim. Hatta bunu sabah eşimle de paylaştım. Onun gibi biriyle evli olduğum için şükrettiğimi söyleyerek onun iyi bir insan olmasından duyduğum mutluluğu paylaştım.

 

                                                                                              25.11.2021

 

Hepimiz bir yolculuk yapıyoruz. Bunun farkında olsak da olmasak da bu yolculuğun içindeyiz. Bu yolculuk nereye, aslında sonu belli. Ancak yolda elde edeceğimiz kazançlar neler, iyi anlayıp faydalanmak için uyanmak ve bu uyanıklık içinde gelen fırsatları iyi değerlendirmek zorundayız. Hemen hemen her saniye bir fırsat doğuyor. Kendim bile abarttığımı düşünsem uyanık olunca bunu fark edebiliyoruz. Uzun zamandır uyanma gayretimiz var. Kendimizi sürekli dürtüklüyoruz. Uyanalım uyanalım, diye. 

 

Bu süreçte karşımıza çıkan fırsatları önceleri kaçırıyor, sonra da hayıflanıyorduk. Eğitimcimizin bizde oluşturduğu bilinç sonucunda bu menfi inanç ve kabullerin gelen fırsatların önünde en büyük engel olduğunu anlayıp, onlardan kurtulma savaşı verdik. En büyük engellerden biri de yamalı aklımızmış. Onu da fark edince kendi aklımız ve kabullerimizi eğitimcimizin gösterdiği çizgiye getirmek için uğraştık. Bu uğraş hâlâ da sürmekte.

 

Geldiğimiz nokta bize gerçekten kendi aklımızın gerçek rehber ve dost olamayacağını defalarca kanıtladı. Bunları fark edip onu alt ettikçe kendimize güven ve gücün arttığını da görüyoruz. Son zamanlarda gelen fırsatları daha fark edip hemen değerlendirir olduk. Tüm hayatımıza anlam ve değer katmaya başladı. Kendimizle daha çok barıştık. Öz güvenimiz arttı. Gerçekten huzur ve afiyetimiz gelmeye başladı.

 

Gerçek değerlerin insana kattığı farkı gördük. Artık bunlar geçmişte kaldı diyenlere söyleyecek cevabımız var. Bunu en başta kendimizde kanıtlamaya başladık. Şimdi artık insan onurunun, vicdan özgürlüğünün, her şeyin üstünde olması gerektiğini görmeye başladık. Alnı açık dik boyunla yaşayalım demeye başladık. Dostu düşmanı fark eder olduk. İnsana değer vermeye başladık. Bir işi görevi yaparken yaptım oldu demek yerine, içimize sindire sindire yapmaya başladık.  O işten haz duyup onu en güzel şekilde tamamlamanın zevki ve özgürlüğünü fark ettik. Bizi neyin esir edip zincire vurduğunu anladıkça o zincirlerden kurtulmaya başladık, başardıkça da güçlendik.

 

Gerçeklik Yolunun Yolcusu

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz