“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

TARAFIMIZ BELLİ Mİ

 

 

Sevdakar Kümesinin Haftalık Aile Raporu

 

10-16 Nisan 2022

2. Hafta

 

 

Konumuz: “Hangi tarafta olduğumuz bizi tanıtır…” Aylık eğitim planımızın ikinci haftasını okuyarak sohbetimize başladık.

 

 

Aybüke: Üniversiteden arkadaşlarımla görev yaptıkları yerlerle ilgili konuşurken arkadaşın biri durup birden dedi ki “Aybüke sen niye öğrencilerinle, velilerinle ilgili konuşmuyorsun, hiç mi kötü bir şey yaşamadın!” deyince ben de mutlu oldum. Evet, kötüyü konuşarak çözüm üretemeyiz, pisliği deşerek o pisliği temizleyemeyiz. Tabii ki etrafa daha çok yayılır ve insanlara rahatsızlık verir. Onun için yapıcı tarafım diyorum, beğenimsizlik yapmamaya ayıpları örtüp çözüm odaklı olmaya mecburum. Ancak o zaman tarafımı temsil edebilirim.

 

Handan: İçimden olumsuz bir şey  geçirsem de bunu dışarı belli etmiyorum. En azından bunu başarıyorum. Dışarı söyleyince olumsuzluk daha da büyüyor.

 

Babamız: Fikirden önce olumsuz şeylerden konuşmanın onları arttırdığından haberimiz yoktu. Fikir bize güzel görmeyi, en olumsuzun içinde bile olumluyu bulmayı öğretti. Olumluyu düşününce karşıdakinin “Bak abim benim hakkımda böyle düşünüyormuş, ben de gerçekten de öyle olayım” dediğini de görüyoruz. Yapıcı tarafım diyorsak güzeli göreceğiz. 

 

Annemiz: Yapıcı taraf adı üstünde yapan, onaran, meydana çıkaran. Yapıcılık deyince sadece insanlar için güzel şeyler isteyenler olarak düşünürdüm. Şimdi artık bu kadarla sınırlanmıyorum yapıcılığı. Hareketlerime bakıyorum; karşıdakinin sevgisini kazanıyor muyum, kendine olan güvenini kırıyor muyum, samimiyetli bir anında onu eleştirerek karşıdakini samimiyetten soğutuyor muyum, olumsuz konuşarak karşıdakini karamsarlığa mı alıştırıyorum?  Bunlar çok önemli şeylermiş. Tek bir cümlemizle neleri yıkıp neleri yapıyormuşuz da haberimiz yok.  Karşıdakini ne dünyalara sokuyor muşuz... Nereden biliyorum? Hem kendimden hem de karşıdakinin halinden. Eğer duygularıma sahip olma gibi bir hedefin yoksa... İnsanım her şeyimin sahibiyim, iddian yoksa seni de bir başkası duygulardan duygulara sevk edebilir. Bakıyorsun kızıyorsun, sevgini bozuyorsun, kendine olan güvenin karşıdakinin iki dudağının arasında. Yapıcılık çok büyük bir erdemmiş. Yapıcı hem kendi evini hem de karşıdakinin evini onarandır. Bu çalışma çok büyük ve önemli bir çalışma ne güzel tamamlanmak, ne güzel sahiplik… 

 

İlmihal işlendi, Kur'an okundu… 

 

 

17-23 Nisan 2022

3. Hafta

 

 

Konumuz; “Kişinin sıfatı dilinin altındadır.” Aylık eğitim planımızın üçüncü haftasını okuyarak sohbetimize başladık.

 

 

Aybüke: “Dedikodu yapanın tarafı yıkıcılıktır” deyip hemen uzak duruyorum. Emanete titiz olmayanın, sözünden dönenin, iş ciddiyeti olmayanın, tarafını anlayıp ona göre temkinli oluyorum. Okulumuzda çok kilolu bir öğretmen var. Birçok hastalığı da mevcut kiloya bağlı. Buna rağmen diyor ki "Yiyeceklerin zararını biliyorum ama yine de onlardan ayrılamam." Mesela o insana karşı şöyle düşünüyorum, vücuduna zararlı olduğunu bildiği halde yapıyorsa bu insan manevi anlamda fark ettikleri zararları da uygulayamaz.  Sahipliği yok, irade zayıflığı var. Bunun için o insanı ona göre değerlendiriyorum. Yine bir öğretmen, öğrencisinin izzet-i nefsini hiç düşünmeden herkesin içinde zedeliyorsa, kendi sorumluluğu altındaki insanları aşağılayıp eziyorsa bu insana kalitesiz diyebiliyorum. Ölçülerimize göre etrafımdaki insanları ölçüp ona göre muamele ediyorum.

 

Handan: Bizler bu fikir sayesinde söz tutmanın değerini, emanete önem vermeyi, yalan söylememeyi öğreniyoruz. Dışarıdaki insanlar bunun önemini bilmiyor. Yapmak istiyorlar ama kendilerine güç yetiremiyorlar. Yapsam tüm bunları ne güzel diyorlarsa da bu tür insanlara karşı biraz müsamaha gösterip onları bu tarafa çekmeliyiz. Yapıcı taraf böyle yapar.

 

Annemiz: Elimden geldiğince olumlu konuşmaya dikkat ediyorum. Hayatımda tespit ettiğim kadarıyla olumsuz konuşan, dedikodu yapan, tecessüs yapan, kötü zanda bulunan bu tarz kişilerin bunları yapmalarının sebebi, özlerinin kendilerinden istediklerini uygulamayıp kendi dünyasında kendi kendisinden memnun olmayışları. İnsan ne kadar uygularsa o kadar kendi kendinden memnun oluyor. O zaman da başkaları bitiyor. Hem kendi dünyamı hem de karşımdakinin dünyasını bu şekilde anlayabiliyorum. O insanlara merhamet ediyorum. Elimden geleni yapmak için uğraşıyorum. Efendimiz (sav) olsun, Duru Dede olsun, onun için hep insanı kendi kendine döndürmeye çalışmışlar. İnsan içten tatmine ulaşınca hava atmak da bitiyor, kıskançlık da bitiyor, başkalarının hayatı ile ilgilenmek de bitiyor, akıl verme de bitiyor, kabul etsinler de bitiyor, sevilme telaşı da bitiyor, sadece benim olsun da bitiyor, her şey bitiyor. Onun için temel, içimizdeki ile barışıp içimizdekine uygun yaşamak…

 

 

İlmihal işlendi, Kur'an okundu… 

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz