“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

SEVDAKAR KÜMESİNİN HAFTALIK AİLE RAPORU

 

 

10-16 Ocak 2022

 

İkinci Hafta

 

Aylık eğitim planımızın ikinci haftasını okuyarak sohbetimize başladık.

 

Aybüke Hanım: İnanmadığım bir değeri ne kendim sürekli yapabiliyorum ne de öğrencilerime verebiliyorum. İnanmak, bunu kalbe yerleştirmek çok önemli. Dedikodu yapan biri bize dese ki "Dedikodu yapmak çok kötü bir şey, sakın yapmayın!" bizim dünyamızda hiçbir şey ifade etmez.

 

Kimseyi konuşarak ikna edemeyiz. İlla kalbimizi değiştirmeliyiz ancak o zaman karşımızdakini etkileyebiliyoruz. Okuldaki bir öğretmen arkadaş sürekli öğrencilerinden şikâyet ediyor. Öğrencilerinin yüzüne karşı çok da bir şey söylemiyor. Ama bakıyorum öğrenciler öğretmeni sevmiyor. Çünkü işi kalp yapıyor. Onun için kalben yapmalıyız ne yapıyorsak.

 

Rabbimizin davasıyla davalanırsak gönlümüzden gelenleri hissedip gönlümüze uygun yaşayabiliriz. Her yaptığın yerli yerinde ve güzel olur. Sınıftaki öğrencilerimizle ara ara sarılma saati yapıyorduk. Karneleri dağıttığım gün veliler de gelmişti. Çocuklar birden bana sarılarak "Sarılma saati yapalım mı, öğretmenim sizi 15 gün göremeyeceğiz, çok özleriz." dediler. Aileler çok şaşırdı bu görüntüye. Ayarlasan bu kadar güzel olmazdı. Gönülden sevince, gönülden de böyle güzel hareketler yapılıyor sana karşı.

 

 

Handan Hanım: Arkadaşlarım silgimi çok beğendi. Baktım durumları o kadar iyi değil. Hemen ikram fonundan parayı alıp onlara silgi aldım. İçimden geldiği gibi yaptığım için yaptığımdan kendim doydum. Kalben yapmasaydım düşüncede yapsaydım, niye yapıyorsun ki kendileri alsın gibi birçok sözler geçebilirdi aklımdan. Kalben yaşayınca mutlu oluyorsun…

 

Babamız: Aile fertlerine çay demliyorum niye? Muhabbetlice, ailece zaman geçirelim diye. Tekeri inmiş birini uyarıyor ve zarar görmesine engel oluyorum. Niye? Çünkü insanım, tanımasam da bir başkasının mutluluğu bana mutluluk veriyor. Kalben yapınca her yaptığın seni memnun ediyor.

 

Ekmek almaya giderken evimizin karşısındaki inşaat işçilerinin soğuktan ateş yakıp ısınmaya çalıştıklarını gördüm. Kahvaltı yaparken birden aklıma geldi, tepsiye çayları ve ikramları koyup kahvaltıdan sonra onlara çay götürdüm. Çok şaşırdılar, çok da sevindiler. Hiç tanımadığım birine karşı Rabbim içimden çay götür diye duyurmuştu. Gönlümden gelen Rabbimin sesine uyuduğum için içimi huzur kapladı. İşte böyle gönülden gelen sesleri uygularsak gönlümüze gerçek değeri vermiş oluruz.

 

Annemiz: Peygamber Efendimizin sözlerini hayatımda uygulamazsam önemini anlayamam. Önemini anlamayınca onun sözü kalbime yerleşmez. Yerleşmeyince de yamalı aklım beni sürekli rahatsız eder. Bahaneler öne sürer, benim huzurumu bozar. Kalbime yerleşmezse Efendimizle (sav) kalben buluşamam. Sadece harekette birleşiriz. Oysaki her yerde; akılda, kalpte, gönülde, ahlakta, harekette, histe birleşmeliyim. Ancak o zaman kendi kendimden memnun olabilirim. Kalbe yerleştirmek için de Efendimizin sözünü uygulayıp faydalarını kendime sunmalıyım. Bu hafta insanların zevklerine, hareketlerine karışmama eğitimi yaptım. Faydalarını da kendime sundum. Rabbim Habibini anlayan ona layık olanlardan etsin her birimizi. Amin…

 

İlmihal işlendi Kur'an okundu.

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz