“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

İNSANDAKİ HAYVAN SIFATLARI

3. Hafta

17-23 Temmuz 2021

Konu: Hayvan Tip

 

İNSANDAKİ HAYVAN SIFATLARI

 

Hayvan tip deyince ilk aklımıza gelen çıkar dünyasıdır. Sadece kendi midesini düşünen bunun için her yolu kendine mubah kılan zihniyetin eseridir. İnsan da yerine göre kendi menfaatini düşünür ama hak ve adalet çizgisinden ayrılmadan yapar bunu.

 

Hayvan, hak-hukuk tanımadığı için hoşuna giden tarlaya, bahçeye girer ve bir güzel karnını doyurur, izin, müsaade, helal haram tanımaz. Sadece karnını doyurdu mu gerisi tamamdır. Ben doydum biraz da yanımdaki doysun, ona da ikram edeyim, bunu bilmez. Tarihimizde nice anlatılan kıssalar vardır. Sabah dükkanını açıp satışını yapan esnaf, müşterisine çok rahatlıkla “Geri kalanı da komşumdan alın, o daha siftah yapmadı” diyebiliyor. Savaşta ölmek üzereyken su diye inleyen askerin feryadına yetişen bir kırba su, ondan ona gidiyor, önce kardeşime ver diye. Bunları okurken “Nerede şimdi o fedakârlık, kendinden önce karşıyı düşünmek, bunlar hep geçmişte kaldı.” diyenlere tek bir cevap olsa gerek. “Peki sen neredesin, sen neden yapmıyorsun? İnsana has değerler ne zaman yaşanırsa o zaman insan açığa çıkar.

 

Kendi yakaladığı avı kaptırmamak için pençesini sallayan aslanın kükremesi gibi bu benim, kimseye vermem zihniyeti, aynı sıfata bizi düşürüyor. Hangi çağda, hangi zamanda, hangi zeminde olursak olalım, insanı hayvandan ayırıp diğer sıfatlardan üstün kılan vasıflar yaşandığı vakit, insan açığa çıkıyor. 12 Birkaç vasfıyla insana benzer şekilde yaratılan ancak sadece insana hizmet için emrolunmuş hayvanlar âlemi, bir yönde bizim ayracımız gibidir. Bize bu ayracı da ancak din mefhumu yaptırmaktadır. Onun bize sunduğu emir ve yasakların temeli, tamamen hayvan yaşantısından ayrılma yollarıdır. Buyurun hep birlikte bakalım insan ile hayvan vasıflarına… Hayvan sahibini tanır, dostunu düşmanını ayırt eder. İnsan ise her hâl ve şart karşısında dostunun yanındadır.

 

Hayvanın menfaatine gelmediği anda çiftesini atar. Bir zarar gördüğü yere bir daha uğramaz. Ama gerçek insan, zararları faydasına çevirendir. Yavrusu için her türlü fedakarlığı hayvan yaparken insan ise anababasını unutmayarak vefa duygusuyla farkını koyar ortaya. Kaba bir halk tabiridir ancak işin gerçek yüzünü ifade eder. “Gayet iyiydiler. Kemik ortaya atılınca hırlaştılar.” Yani menfaat söz konusu olunca dostluk falan kalmadı, ikisi de birbirine girdi. İşte hayvan sıfatı… Hayvandan dahi aşağı sıfat dendiğinde ise direk gölgeyi algılarız. Dostluk kuramaz ki sürdürebilsin. İkindi güneşi kadar gölgesi oldu derler. 2- 3 saatliğine uzar, büyür, şahlanır, yaparım ederim der, sözler verir, sonra bir bakarsın gövdesi var ama söz veren insan yok ortada. Bir sürü bahaneler, gerekçeler veya işine gelmedi sözünden dönmeler, yalan, dolan derken güneş gitmiş, gölge bitmiş. Bir de eşya diyoruz, yerinden kıpırdamayana. Mesela, kendine göre öğrenmişse doğruluğu, fedakarlığı yıllarca sabit kalır orada.

 

Gerçeği bu mu, daha incelikleri neler, onu düşünmez. Emeklilik vakti gelir, işiyle alakalı ilk günden bugüne hiçbir gelişmesi yoktur. Sadece ne söylendiyse onu yapmıştır. 13 Kendi başına akledemez. Ne kadar işlevsel olursa olsun kendi tozunu alamayan makinalar gibi. Geçen 2 haftamızda bitkiyi de anlatmıştık. Maksat kendimizi sorgulayabilmektir. Ben bitki miyim, kendimi koruyamayacak, hemen etkilenip kuruyup gidecek.

 

Keçi miyim inatçılık yapacak, kedi miyim nankör olacak? Köpeğin sadakati kadar bile mi değilim? Başta ki ifademize dönecek olursak eşref-i mahlukat yani yaratılmışın en şereflisi olarak var olmuş insan kendini hayvandan dahi aşağı sıfatlara düşürebiliyor. O yüzden bizde diyoruz ki bu konularda biraz daha fazla bilinç kazanırsak nerede ve nasıl bulunduğumuzun farkına varır, kendimizi uyutmayız. Her varlık kendine ait sıfatını yaşarken bize de tek sıfatta yaşamak yaraşır. Buyurun hep birlikte gerçek insan olarak yaşama mücadelesine…

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz