“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

CAN DOSTLAR KÜME RAPORU EĞİTİM PLANI DÖRDÜNCÜ HAFTA (Mayıs)

 

 

Tekmile Hanım: Son haftamızı yine şükürle geçirdik. Kalıcı değerleri anlamamız açısından bu ay çok verimli geçti. Tarafımızın ve değerlerimizin kıymetini daha da iyi anladık, inşallah anlamaya da devam edeceğiz. Son 2 yılda kalıcı değerlerin önemini Rabbim bizlere defalarca gösterdi. Vardır her şey de bir hayır deriz ya işte bunu artık canı gönülden diyebiliyorum. Ailecek bir malımız-mülkümüz yok, maddi bir zenginliğe sahip değiliz. Kimseye pahalı hediyeler vermedik. Ama her gittiğimiz yere neşe ve huzur götürdük. Dönerken dualarla uğurladılar. Gelenlere imkânımız ne kadar el veriyorsa şunu da ayıralım lazım olur demeden en güzel şekilde ağırladık. Gelen her misafiri memnun ve hoşnut şekilde yine dualarla uğurladık. Küçük-büyük, şu aradı, bu aramadı demeden aile, akraba ve arkadaşlarımızı iyi gün kötü gün, bayram kandil her zaman aradık. Hürmetle yaklaştık. Evimizde birbirimize de peygamber ahlakına yakışır muamele ettik, bir Müslümana yakışır şekilde yaşamaya gayret ettik. Ve her zaman şükrettik. Bunların üstünde eğitimimizi yaşamak ve Allah rızasını kazanmak için ciddiyetle durduk. Derneğimizin üyesi olarak bir sorumluluğumuz olduğunu hep hatırlattık kendimize. Ve bunların sonucunda bakıyorum ki çevremizdeki herkesin gönlünü kazandık. Hele şu son dönemde eşimin tarafı hediyeler yollayıp duruyor, herkes sevgisini sözlü şekilde bile ifade ediyor. Yani gönül kazanmak için geçici hiçbir şeye ihtiyaç duymadan biz bunu başardık. Sayılmak için sevilmek için güvenilmek için mal mülk mevki şart değil. Bunların hiçbiri olmadan bunu başarmak bize öyle güzel duygular yaşattırdı ki tarifi yok. Bunu da karşıdan hiçbir şey beklemeden yapmak başarımızdan aldığımız doyumu arttırdı. Bir hastaya geçmiş olsun demek, yıllanmış komşuları hatırlayıp onların hatırını sormak, gelene güler yüz göstermek, gittiğin yere huzur götürmek, arkadaşının başarısıyla gurur duyup takdir etmek işte bunlar bize değer katan ve yanımıza kalacak kalıcı değerler. Varmış her şeyde bir hayır. Bunları yaşayabildiğimiz için eğitimime bize hep yol gösteren Eğitimcime teşekkür ederim.

 

 

İnci Hanım: Sağlam bir yerin adamı olmak için sevmek gerekiyor. Yoksa neden bağlanayım, ömrümü o uğurda harcayayım ki. İşte taraftar olmak, dava adamı olmak, gerçek değerlerin adamı olmak istiyorsak sevmek lazım sevmek. Yoksa zorlamayla, bilgiyle, yapmak lazımla baskıyla bir yere kadar gidip sonra hop yolun ortasında kalıveriyor insan. 

 

Bizim de tarafımız gerçek değerler, iyi de bu değerleri her hal ve şart karşında nasıl yapacağım? Bizim tarafımız Rabbimizin rızasına uygun, peygamberimizin (sav) ahlakına uygun yaşamak ve yaşatmak, iyi de ben daha o kutsal kavramların gerçekliğinden emin değilim, emin olmadığım, tam inanamadığım bir yerin nasıl savunucusu olacağım, o yolda nasıl derinleşeceğim? İste burada Rabbimiz bizi gözle görüp elle tutabileceğimiz kalbimizle sevebileceğimiz bir eğitimciyle tanıştırmış. Ben işin kilit noktasını o insanda buldum. Başka hiçbir kuvvet beni bu çizgide daim kılamadı. Ne zaman ki gözü gözüme değdi ne zamanki bizimle candan ilgilendi ne zamanki kanatları altına aldı o zaman bu iş başladı. O insanın gönlüne girme emeklerini boşa çıkarmama mücadelesi içinde bulduk kendimizi.

 

İlerledikçe bu isteklerin zaten Kur’an’ın ayetleri olduğunu görünce yerimize bağlılığımız arttı. Gönlüne girmek için mücadele etmeye başladık. Benliğimize zor gelen işlerde eğitimcimizin gözüne girebilmek için çetin mücadelemiz sonucu değişimleri görüp takdirlerini kazandıkça bu yola daha da bağlandık. İlk olarak eğitimcimiz için çıktığımız bu yolda şimdi kendi takdir ve tespitlerimizle ilerliyoruz. Değişimlerimizi gördükçe tarafımıza daha da bağlandık. Kıssadan hisse, bir tarafın adama olmak istiyorsak, onun için her şeyi göze alacağın kendi aklını bırakıp onunkiyle devam edeceğin tarafının eğitimcisini çok sevmekle olacağını gördüm.

 

 

Eda Demirci: Bu hafta hem küçük oğlumuzun sünnetini yaptıralım hem de Hatay’daki arkadaşlarımızı ziyaret edelim diye düştük yollara. İnsan dışarıya çıktığı zaman kendi tarafını çok daha güzel idrak ediyor. Kendi tarafımıza olan şükrümüz daha çok artıyor. Orada yaşadığımız bir olayla her şeyin bizim için olduğunu ve her olayın bizim güçlenmemiz için bir basamak olduğunu daha iyi anlamış olduk. Geride bıraktığımız büyüklerimiz sünnetin ertesi günü ne zaman geleceksiniz diye aramaya başladılar. Hâlbuki daha çocuğun pansumanı vardı ve en az iki gün geçmesi gerekiyordu. Ve kayınbabam arayıp bunu bana sert bir dille sormuştu. Bir an o kadar üzüldüm ki sonuçta sağlıkla ilgili bir şeydi. Hatta biz normal bir tatile de gelmiş olabilirdik diye aklımda düşünceler geçiyordu. Oraya gittiğimizden beri günlük arayıp konuşuyordum. O konuşmadan sonra ilk etapta kayınbabamı aramak istemedim. Nefsim konuşma, küs diyordu. Ama bu bana asla yakışmazdı. Aradım ve tatlı bir dille gönlünü aldım. Baktım ilkten soğuk konuşuyordu ama ben konuştukça o da yumuşadı. İçimdeki bütün olumsuz duygular bir anda silinip gitti. İçimi çok büyük bir huzur kapladı.  Elhamdülillah artık tarafımız belli, bu o kadar güzel bir taraf ki... Eğitimcimizin ve eğitimimizin varlığına şükrederek kapattığımız bir ay daha çok şükür.

 

 

Duygu Hanım: Bir ayımızın daha sonuna geldiğimiz de çok şükür doluyum. Yapıcı tarafta olmak ve her seferinde bununla daha gurur duymak insana onur veriyor. Ortada olumsuz bir durum var ve ben nasıl bakarsam ve davranırsam karşı taraf da öyle bakacak ve şekil alacak. Bence bu çok güzel bir sorumluluk. O yüzden her seferinde çok daha dikkatli olup cümlelerimi özenle seçiyorum. Kendi kendimle alakalı her durumda yıkıcı olmamaya çalışıyorum. Bir iş yapmışım ve hoşuma gitmemiş. Kendimi yermek yerine, olsun diğer sefer çok daha iyisini yaparsın diyorum ve kendi gücümü kırmama izin vermiyorum. Kendime de tarafımı belli ettim. İnsan en çok kendini eleştiriyor ve kızıyor. Halbuki gücümüzü kırmak bizim iç dünyamızda çok daha büyük şeylere sebep oluyor. O yüzden herkese ve her şeye karşı nasıl özenli davranıyorsam kendime daha da özenli ve dikkatli olmaya çalışıyorum. Çok şükür ki eğitimimiz bize her konu da örnek oluyor.

 

   

                                     

 

Teşekkür ederiz dedeciğim…

Dedesinin Gülleri

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz