“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

AZİM, GAYRET, KARAR GİBİ GÜÇLERE DE SAHİBİZ

 

4. Hafta

24-31 Mart 2021

Konu: Sahipliğimizi Genişletelim

 

 

Geçen hafta, en azından beş duyu organımıza sahipliğin talimini yapalım demiştik. Zira daha buralara sahip olmadan kalbimize, zihnimize, duygu ve düşüncemize sahip olabilmemiz mümkün değildir.

 

Sonra da giderek bunu yaygınlaştıracak; etrafımızdaki insanlara, topluma, millete, faydalı olma anlamında sahiplik yapacağız.

 

“Şerefli Sahip İnsanım” iddiasında olan kişinin vasıflarını kısaca belirtirsek:

 

Bu iddiada olan kişi; acze düşüp de olmuyor işte, bu zamanda ancak bu kadar diyerek kendini uyutamaz. Şaka da olsa ağzından yalan asla çıkmaz. Canı pahasına sözünde durur, iş ciddiyeti yüreğini öyle kaplamıştır ki asla yüzden tutamaz, yarım iş bırakamaz. Dolayısıyla kimseyi hayal kırıklığına uğratmaz, yanıltmaz, aldatmaz.

 

Yapamıyorum, yapacağım, yapılmalı gibi şeyler demez. Şimdi yapıyorum der ve hemen başlar.

 

Yaptığı bütün iyilikleri anında unutur. Ama kendine yapılanları hiç unutmaz. Bu yüzden vefalıdır, hatır, gönül bilir. Emanetlere hassasiyeti insanlar tarafından emin bir liman olarak hissettirir kendini. Günümü kurtarayım kabilinden vakit geçirmek için yer ve vesile aramaz. Zamanı o kadar değerlidir ki hayal kurmayı bile vakit kaybetmek olarak görür. Zira aklına koyduysa yapar, lafıyla, hayaliyle oyalanmaz.

 

Kıymet bilmek, değer bilmek mevzuunda her geçen gün kendini yoklar, yeniler. Nişanlıyken nişanlısının ayağı taşa takıldığında “Ah! Güzelim, canın yanmadı değil mi?’’ derken, evlenince “Dikkat etsene hanım!” seneler geçince de “Kör müsün kadın” demek yerine, her geçen gün nezaketini artırır.

 

Hanım da erkeğine ilk zamanlar “Aşkım, canım sen bilirsin, nasıl istersen!” derken, sonraları “Hayır ben böyle istiyorum, sen karışma” demeye başlarsa kendi kıymet bilmezliğini ortaya koymaz mı?

 

Bizim mesleğimizin diğer bir adıdır “Kadir kıymet bilmek.” Sahip olduğumuz ne varsa onlara gerçek sahiplik yapabilmek, değerlerini koruduğun gibi daha da artırabilmek.

 

İşte bütün bunları yapabilmek için Yüce Yaradan bizlerin yüreğine; azim, gayret, iddia, karar gibi güdümler koymuştur ki yeri gelince çıkarıp kullanın diye. O yüzden kimse kimseden, ne farklı ne de üstün olamaz. Herkesin derinliklerindeki güçlerdir bunlar.

 

Neye ihtiyaç hissediyorsak üzerine gider, insanlık hedefimize ulaşabilmek için ciddiyeti devreye sokar, azimle hırsla çabalar, kararla pekiştirir, iddiayla her an hedefimizi unutmadan diri tutarız.

 

“Ben hâlimden memnunum, nereden çıkardınız şimdi iddialı olmayı, sahiplik mücadelesi vermeyi?” diyerek ihtiyaç hissetmeyenlere, sözümüz yok. Sözümüz, kendi izzet-i nefsinin peşinden koşarak küçük düşüp, mahcup olacak iş yapmadan, alnı açık, yüzü ak bir ömür, özgürce, hür ve gür, aynı ciddiyetle yaşamak isteyenlere. Şahsi şerefimin zerresi kâinatın tümüne bedeldir, demek isteyenlere.

 

Bizi en güzel surette yaratıp sonra bu yüceliğimizi kaybedince bize kızıp kenara çekilen bir varlık değildir Yüce Mevla. Ben sizinleyim, gücümü dışarılarda aramayın diye seslenir bize adeta…

 

“Gayretinizin içinde, kararınızın içinde, tevazuunun, hoşgörünün, anlayışın içindeyim. Sabrın, şükrün, şefkatin sahibiyim. Bunları devreye aldıkça benim güçlerimi kullanmış olursunuz. Ben de kimseyi karşılıksız bırakmam.” diye bize seslenişini kutsal kitabımızda da yüreğimizde de duyarız.

 

O yüzden kimse başaranlara bakıp da biz onlar gibi yapamayız diyemez. Aynı değerler, aynı güç kaynağı hepimizin yapısında mevcut. Yeter ki dayanıp güvenelim ve hemen harekete geçelim.

 

Bizi sonsuz değerlerle yaratmış Yüce Mevla, sadece yarattığı gibi eşsiz görmek istiyor. Bunu bizimle bizden istiyor. Bizden ayrıca bir isteyen yok. Bizimle bizden yapacak da o. Yeter ki o isteğe uyalım. Beraber istiyoruz, beraber yapacağız elbet. O zaman bu kaygılar niye?

 

Ben şerefli sahip insanım ve buna uygun yaşamak zorundayım…

 

Sahiplik iddiasını artıranlara selam olsun… Başaracağımızdan eminiz…

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz