“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

GÜNLÜĞÜMDEN NOTLAR

 

 

Bu hafta sonu da dolu dolu geçti. Kendimi sürekli takip etmeye, olumsuz düşünceler geldiği anda olumlu yöne çevirmeye gayret ettim. Tabi ki sürekli olumsuz düşünce gelecek mi diye uğraşmadım. Yine de kendimi dikkatli olmaya programladım.

 

Artık çocukça duygu ve düşüncelerin esiri olmak yerine, insani ve gerçek insanlık değerlerinin yaşatıcısı olmak istiyor ve buna odaklanmaya gayret ediyoruz. Şükürler olsun ki artık bir radar gibi kendimizi dikkatle izlemeye ve gerekli tedbirleri almaya gayret ediyor, hayatımızı bu şekilde düzene sokmaya çalışıyoruz.

 

İnsan kendine baktığında sürekli haklı çıkmaya çalışan ve kendini hep üstte görmek isteyen bir nefsinin olduğunu görüyor. Bunu yakalamaya başlayınca kendimizi dışarıdan gözetime aldık. Artık bir dost gibi kendimizi sürekli takip ederek, sorgulama ve hesap verme hali içindeyiz. Bazen es geçsem de sonra yine içimdeki radar yakalıyor ve kendimden kaçamıyorum. O zamanda eğitime devam, yeni kararlarla yeniden başlıyorum.

 

Şükürler olsun ki, kendimde kendimle daha barışık ve daha az kaza yapar hale geldim. İç dünyamda bu dengeyi sürekli ve daha da sağlam yaparak devam etmeye çalışıyorum. Kayınvalidem misafirim. Birkaç gündür yürüyüşler yapıp güzel vakit geçiriyoruz. Karşıyı rahat ettirmeye ve huzurlu bir ortam sunmaya gayret ediyoruz. Buradan gittiğinde biz de huzurlu olalım, o da mutlu ayrılsın istiyorum. Eşim de mutlu olsun, içi rahat etsin, bende kendimden memnun olayım istiyorum. Bu günde şükür, huzurla uğurlayacağım. İçim çok rahat. Oda memnun ayrılacak, inşallah. Yeter artık, büyüyelim, rol yapmadan doğallığında sağlıklı insan olarak yaşayalım.

 

Sevgi konusunda biraz tefekkür ediyorum, anlayışım açılıyor…

 

Artık sevginin hayattaki büyük önemini biliyoruz. Sevmek kadar onu koruyup yüceltmenin de önemini görmek ve ona dikkat etmek gerekiyor. Çünkü sevgiyi korumak çok zor.

 

Onu nasıl koruyacağımızı öğrenmek için özel bir eğitimine ihtiyacımız var. Aslında sevgiyi korumak ve çoğaltmak ile ilgili her insanın mutlaka eğitim alması çok önemli. Hayatı öğrenip, kaliteli bir yaşam sürmek açısından önemli bir konu. Acaba her insan bunun için özel bir eğitim alsaydı nasıl olurdu? Gerçekten üzerinde çalışılması gereken bir alan.

 

İnsanlığın ekmeğe-suya ihtiyacı olduğu kadar candan sevmeye ve sevilmeye ihtiyacı olduğunu biliyoruz da neden bununla ilgili bir eğitime ihtiyaç duymuyoruz? Bu konuda neden her insana ciddi bir eğitim vermiyoruz?

 

Aslında bu eğitimi nasıl vereceğimizi bilmiyoruz. Bu öyle kitaptan okunup yapılacak bir eğitim değil. Nereden başlanacak, bu eğitimi kim verecek? Ayrıca sevgi tek başına bir güdüm değil. Sevgiyi koruyup besleyen bir sürü başka güdümlerimiz de var. Bunları tanımak ve bunlarında sevgiyle beraber eğitimini almamız şart. Ayrıca bu eğitim belki de hayat boyu bitmeyen ve sürekli devam etmesi gereken bir eğitim.

 

Okullarda böyle bir eğitimi verecek alt yapı kurulmalı diye düşünüyorum. İş içinden iş çıktı. Sevgi üzerine biraz tefekkür edelim derken, insanlığın büyük bir ihtiyacını fark ettim. Aslında bildiğimizi düşünürken bunu da ciddiye almadığımızı gördüm. Bu öyle bir ihtiyaç ki, bugüne kadar bununla ilgili sistemli bir eğitim düzeni kurulup da bu konuda bilimsel bir çalışma yapılmamış. Acaba okullarda sevgi ve insan güdümlerini tanıtıcı bir eğitim verilseydi ve bu eğitim uygulamalı olarak çalışılsaydı nasıl olurdu? Bunu düşündükçe gerçekten çok sağlıklı ve sağlam ilişkiler kurulacağına inanıyorum.

 

Bilmek sadece bilgiyle değil, yaşantıya geçirerek yüreğe değerini koymakla oluyor. İyide gerçek bir eğitim nasıl olacak? Bu konu üzerine çok eğilmek ve ciddi bir çalışma yapmak gerektiğini görüyorum. Bu konuda cidden kafa yormaya değer. İnşallah güzel bir sonuç elde ederiz.

 

 

 

 

Gerçeklik Yolunun Yolcusu

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz