“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

SEVDAKAR KÜMESİNİN HAFTALIK AİLE RAPORU

 

                                                                                            3-9 Mart 2021

1. Hafta

 

Konumuz: "Hedefimiz tek, şerefli sahibi insan olmak" konulu aylık eğitim planımızın birinci haftasını okuyarak sohbetimize başladık.

 

 

Aybüke:   Ben de “Şerefli sahip insanım” iddiasını sabır ve anlayış noktalarında uygulamaya çalışıyorum. Sabra ve anlayışa sahip olma iddiasını güdüyorum. Anlayışsız bir öğretmen de olabilirim, sabırsız bir öğretmen de olabilirim. Bakıyorum çocuklar beni ne olursam olayım seviyorlar, onlar beni her halimle kabul etse de benim yetişmem lazım. Onlara elimden geldiğince anlayış gösteriyorum.

 

Yanıma gelip bana ne kadar da çok soru sorsalar da "Gidin başımdan demeden" onları sabırla dinliyorum. Ben onlara sabır gösterince onlar da birbirlerine karşı sabrediyorlar. Ben onlara anlayışlı davrandıkça onlar da birbirlerine anlayışlı davranıyorlar. Müdürlerimle aramdaki ilişkilerde de anlayışlı olmaya önem gösteriyorum.

 

Rahatsız olan bir çocukla ilgili birtakım şeyleri görmelerini bekledim. Niye beni anlamıyorlar demedim. Sonunda onların da anlayışı açıldı. Gerekli önlemleri aldılar. İnsan insanla yetişiyor. Özellikle de ailenin dışındaki insanlarla gelişiyorsun. Ailen sonuçta senin gibi düşünüyor. Dışarı çıkınca görüyorsun ki başka başka hayatlar, başka başka anlayışlar var. Böylelikle insanın gelişmesi daha hızlı oluyor.

 

Handan:    Olumsuz düşüncelere kendi dünyamda çok izin verdiğimi fark ettim. Hayatta birçok olumsuzluklar var, bunları düşünerek günlerimi geçirebiliyorum. Bunu da gerçekçi olmam lazım diye yapıyorum. Şu an adını hatırlayamadığım bir başbakan mühendislere yerli araba yapma emri vermiş. O zamanki mühendisler, "Yeterli teknolojimiz yok, yeterli zamanımız yok, nasıl yapacağız" diye birbirlerine bakmışlar. Başbakanın kararlı inancı karşısında daha fazla duramayıp işe koyulmuşlar ve zamanında o işi başarmışlar. İnanç böyle bir şey hem kendine yaptırırsın hem de çevrendekilere. Tıpkı Atatürk gibi.

Onun için "olmaz" gibi olumsuz düşüncelere değil, olumlu düşüncelere sahiplik yapıyorum.

 

Babamız:   Pratik gerekler bizi hedefe yaklaştıran ilkeler. Özümün sesini duymak için bu ilkeleri yapmam lazım. Geçenlerde vergi dairesinde sıra beklerken baktım, herkes bir şeylerden şikâyet ediyor. Açıp kitabımı okudum. Onların sözlerine kulaklarımı kapattım, olumsuz sözlerden hiç etkilenmeden kendime sahipliğimi yaptım.

 

 Annemiz:  “Şerefli sahip insanım” iddiasını ben de bu hafta olumlu düşünceye sahip olmak açısından uyguladım. Olumsuz düşüncelere sahip olmayıp hep pas geçtim. "Haritada şu da olabilir, bu da olabilir hazırlıklı ol” derdim kendime daha önce. Baktım, olumsuz düşünmek canımı sıkıyor. Olumsuzu düşüncemde hiç barındırmadım. Gördüm ki daha huzurluyum. Kendini hazırlamak noktasında da kendime derdim ki; ne biliyorsun sonucun olumsuz olacağını da kendini hazırlıyorsun, farz etki olumsuz oldu. 10 kere sıkıntıya gireceğine bir kere sıkıntıya girersin. Hem Rabbim bir şeyleri verince kolaylığını da verir. Niye düşünüyorsun, bir şeyler olmadan ne yapacağını. Onun için olumsuza sahip olmadım. Sahipliğimi güzel olandan yana kullandım.

 

İlmihal işlendi. Kur’an okundu.

 

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz