“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

SAHİPLİĞİMİZE BAŞLAYALIM

 

2. Hafta

10-16 Mart 2021

Konu: İddianın Çalışması

 

 

Gerçek insan; kişilik, şahsiyet ve mertlik basamaklarından iddiasının sürekliliği ile şeref basamağına yükselmiş, tatminkâr ve mutlu insandır.

 

İddiasını aralıksız sürdüren insanın, ciddiyeti uyanıp gerçekçilik güdümüne bağlanır. Eline aldığı her konunun ciddice gerçeğini aramaya başlar. Ciddiyet hedefe bağlanınca dikkat uyanır. Hedefimiz yolunda dikkatimiz, bütün algılarımız çalışmaya başlar. En ufak ayrıntıları, farkları görürüz. Anlayışımız açılır, değer yargımız işledikçe takdir mekanizması görevde olur. Artık hedefimizle ilgili bir hüküm sahibi, gerçek bir fikir sahibi oluruz. Hedefin değeri de yüreklerimizde büyümüş olur.

 

Ancak kritik nokta, iddia unutulduğu anda hedef kendini rölantiye alır. Büyük bir enerji kaynağı olan hedef beklemede kalır ki şerefli insanım iddiasıyla tekrar harekete geçsin.

 

Diyelim ki son model yerli bir otomobil yapmayı hedeflediniz. Ciddiyetinizi bu konuda çalıştırıp en güzel şekilde sonuca ulaştınız. Araba karşınızda duruyor, ancak bunun harekete geçmesi için yakıt lazım. Benzin olmadan şaheser de olsa kullanıma geçemiyor. İşte insandaki iddia güdümü de aynen öyledir. Şahlandırmadıkça insan harekete geçemez.

 

Diyelim ki nihai hedefinize ulaşabilmek için kendinize mini hedefler aldınız. Sahipliğimi yaşayabilmem için en önce elime, ağzıma, gözüme, kulağıma sahip olmam lazım dediniz. Kulağınıza sahiplik mücadelesi verirken olumsuz sözlerden etkilendiğinizi hissettiğiniz anda hemen kararınızı hatırlayıp “Benim iddiam şerefli sahip insan olmaktı, bu bana yakışmaz. İşittiğime tespitsiz inanamam, her sözü kulağımdan içeri alamam. Kimsenin etkisine giremem.” diyerek harekete geçersiniz.

 

Bir arkadaşımızdan dinleyelim:

 

“Akraba ziyaretine gitmiştik. Bir anda kendimi hiç hoş olmayan bir sohbetin içinde buldum. Diğer akrabamız hakkında konuştukça konuşuyorlardı. Önce, “Boş verin ya, niye arkasından konuşuyoruz” diye uyarmaya çalıştım ama dinleyen kim? Gittikçe hararetleniyorlardı.

 

Neyse ben bari katılmayayım dedim. Dedim ama kulağımdan da bir sürü olumsuz şey giriyordu. Canım sıkılınca çareler düşünmeye başladım. O anda “Dünyayı Hayvanlar İdare Ediyor” kitabında okuduğum bir bölüm aklıma geldi. “Şerefli insanım iddiasında olan kişi bir yandan öz yapı güdümlerine uygulu olacak, bir yandan da mevcut ortamın tutum ve davranışlarına uymayacak. Bulunduğu mecliste dedikodu yapılıyorsa yararlı bir konu ortaya atacak, olmuyorsa ciddi tutumuyla kendini koruyacak.”

 

Senin bir hedefin var, sıradan insanlar gibi olamazsın dedim kendi kendime. Kimseyi kırmadan ve hatta kınamadan kendimi koruma altına almam gerekiyordu. Hemen arkadaşıma mesaj çektim. “Şu an yardıma ihtiyacım var, biraz sonra ara ve beni çağır.”

 

Telefon gelir gelmez, “Arkadaşımla görüştüm, benim önemli bir işim vardı, müsaadenizle” diye kalktım. Tabii hemen o arkadaşıma uğradım, sözümüz yerine gelsin diye. Teşekkür ettim, ancak çok ayrıntıya da girmek istemedim. Bu sefer de ben onların dedikodusunu yapmayayım diye. Çok şükür insanlık iddiamızı hatırladığımız anda boşluğa düşmüyor, gerekliyi yapıyoruz.”

 

İnsan; sınırları bilen, çizen, çizgilerinden taşmayan, her yönlü kendine sahip olabilen bir varlıktır.

 

Yetkili sahiplik ona yaratılışta verilmiş. Yücelik bahşedilmiş. Ancak dışarıdan aldığı eklerle, yamalarla o yetkisini ve yüceliğini kaybetmiş, şimdi o kaybettiği yüceliğini arıyor. Bu da bir mücadele ister tabii ki… Önce elime, ağzıma, beş duyuma sahip olayım; sonra duyguma, düşünceme, zihnime derken etrafıma doğru genişlemeye başlayayım.

 

Evet, bu hafta sahiplik iddiamız üzerinde biraz duralım. Ne kadar kendimize sahip olabiliyoruz?

 

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz