“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

TABİİ HEDEFİMİZ ŞEREF

 

1. Hafta

3-9 Mart 2021

Konu: Hedefimiz Tek, Şerefli Sahip İnsan Olmak

 

Ömürlük kararımızı tekrar bir hatırlayalım. Şerefli sahip insan olarak kendi yetkisinin bilincinde yaşamak. Ben, Yüce Yaradan’ın tüm kâinatına adalet ve ihsan üzere sahiplik için gönderdiği yetkili bir halifeyim.

 

Kendi hesabımıza yaşamak değilmiş esas dava. Tüm kâinata adalet ve ihsan üzere sahiplik yapmak için halife olarak gönderilmiş insan, kendi yetkisini takınıp sultanlık tahtına geçmesi gerekiyor. Bizi yaşatan elbet kendi maksadı üzere bizi yaratmış ve bizi kendisine halife kılmış. Yani yaratılışın gereği tabii bir hedeftir bu. Sonradan ekleme veya yeni bir şeyler uygulamaya çalışmıyoruz. Mevcut yapımızın özelliği olup da sonradan bizim kaybettiğimiz yüceliğimize tekrar kavuşma mücadelesi veriyoruz.

 

Hayatın içinde tespitlerimizi yaptık, ihtiyaç hissettik ki biz insanca yaşamak zorundayız. Hemen ardından karar verip harekete geçtik. Ciddiyetimizi çalıştırarak yol almaya başladık. Ancak gördük ki şerefli sahiplik iddiası unutulduğu anda ciddiyet duruyor. Ciddiyeti her daim diri tutan şerefli sahip insan olma iddiasıdır.

 

İddia, inat değildir. Adeta hedefinizi ateşleyen fitil görevinde sizi harekete geçirip diri tutan bir enerji kaynağıdır. Ciddiyetle iddia birbirlerini besleyen iki güdümdür. Adeta ortak çalışırlar. Tabii siz o ortaklığa müsaade ederseniz.

 

Hayatınızda her şeyi iddia edebilir, her şeyi ciddiye alabilirsiniz. Kiminin milliyetçilik iddiası ağır basar, kimi parasız saadet olmaz diye iddia eder. Kimi de hayatta yaşadığı bazı durumlardan dolayı “Sev beni seveyim seni, ver bana vereyim sana. Karşılıksız hiçbir ilişki olmaz.” iddiasıyla yaklaşır her şeye.

 

Anladığımız o ki, bir şeyleri iddia edebilmek için az buçuk fikir sahibi olmak gerekiyor. Mesela, içinde bulunduğunuz Özden Fikri’nin gerçekliğini iddia edebilmeniz için bu konuda görüş sahibi olmanız, elinizde yeterli tespit ve değerlendirmelerinizin olması gerekir.

 

Herkes her şeyi iddia edebilir. Kimseye sözümüz yok. Bizim sözümüz insanlık şerefini kendine hedef tutanlara.

 

Hedef, insanı var eder. Hedefe ulaşma iddiası uyanmamışsa hedefin değeri kesinlikle anlaşılmamıştır. Yürekten değerini hissedip bir fikir sahibi olunmadıkça hedefin iddiası yeterli olmaz. Ufacık bir engelde iddia söner. Oysaki kesin karar hâline gelen hedeflenmenin engel diye bir şey tanıması mümkün değildir. Mutlaka hedefe ulaşmalıyım diye iddianız yoksa iddia yerine engel aramak zorunda kalırsınız ki, engeli iddia edersiniz.

 

Engelleri aşmak ve hedefe ulaşmak için iddia sahibi olmak şarttır. İddia ile engeller aşılır. Hatta hedefe varmak için iddialı ve azimli kişi, önüne engel ister ki o engelleri aşsın da kıvancını duysun. İddialı insan mutlak hedefine ulaşır.

 

İlk haftamızda hedefin değerini işleyelim ki ulaşmak için iddiamız çalışsın. Buyurun hep birlikte “Şerefli sahip insan olma” hedefimizin varlığını, değerini ortaya koymaya…

 

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz