“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

NE YAPIYORUZ?

 

Fikrimize göre insanlar yapıcı ve yıkıcı taraf olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Yapıcı taraf hayatını güven üzerine bina edip ahlaki değerleri temel alırken, yıkıcı taraf ise bu değerleri yok etmek üzere hayat çizgisine yön vermiştir.

 

Güvenilir İnsan Yetiştirme Vakfı’nın bireyleri olarak aylık çıkan ortak eğitim planlarımız, günlük hayatta uygulamaya çalıştığımız eğitim ilkelerimiz sayesinde; durmadan yıkıcı tarafa veya menfi olaylara kızıp karanlığa kurşun sıkmaktan ziyade sahip olduğumuz ışığı ve müspet değerleri büyüterek kişiliğimizi bu doğrultuda şahsiyetlendirmeye çalışıyoruz. Yıkıcı taraf ve menfi olaylar elbette ki tabii olarak var olmaya devam edecektir. Lakin biliyoruz ki devamlı bunların üzerinde durmak, sohbetlerde konusunu etmek olumsuzlukları bertaraf etmediği gibi kendi maneviyat yolculuğumuzda da hiç bir anlamlı katkı sağlamıyor.

 

Aksine sevgimizi bozarak iç huzurumuza engel oluyor. Yapıcı tarafın insanı olarak bizler, günlük yaşantımızda uygulamaya çalıştığımız eğitim ilkeleri ile hayatımızı güven üzerine bina edip güvenilir insan olmak için mücadele ediyor, aile yapımızı ve insani ilişkilerimizi bu güven temeli üzerine kurmaya çalışıyoruz. Bizler sürekli olumsuzluklara kızmaktansa kendi yaşantımızda iyi, güzel ve doğru olan davranışları yapmaya, hoşumuza gitmeyen olumsuzluklardan da kurtulmaya çalışıyoruz. Bizlerle muhatap olan insanlar çok şükür ki bizim yanımızdan şüphesiz, tereddütte düşmeyecek bir şekilde ayrılıyor. Eğitimimiz ve eğitimcimiz sayesinde güven sarstığımız zaman kendimizi toprağa gömülmüş gibi hissediyoruz. Biliyoruz ki insan, meziyetler üzerine kurulmuş bir varlıktır ve bu meziyetleri hayatımıza prensip olarak dokumaya çalışıyoruz.

 

Yani her hal ve şart karsısında davranışlarımızda güven vücudumuzu gözetiyor, söz verip sözünde durmayı, yalan söylememeyi, emanete sahip çıkmayı, insanların arkasından olumsuz konuşmamayı, laf taşımamayı, yaptığımız işi tam yapmayı ve sade yaşama gibi buna benzer insana yakışan değerleri günlük hayatımızda talim etmeye çalışıyoruz. Bu noktadan yola çıkarak farkındayız ki meziyetler noktasında insan kendisine güvenip kendi ile iftihar edebilmesi için, meziyet ifade eden yaşantısını prensip haline getirilecek ki, insan bu anlamda kendine güven duyabilsin. Kendisi ile iftihar edip başkaları tarafından da saygı ile kabul edilebilsin. Toplumda huzur ve güvenin oluşmasının, kötüyü devamlı dillendirmenin aksine, doğru ve güzel dediğimiz davranışları yapmakla ve bunları kendi yaşantımızda prensip haline getirmekle olacağının farkındayız. Ve bunun bilinci ile de günlük yaşantımızı sürekli denetim altında tutmaya çalışıyoruz.

 

Buradan hareketle yapıcı tarafın insanı olarak meziyetler noktasında hakiki Müslüman Türk olma bilinciyle insanın yaşantısında güven vücudu için kazandığı her prensip şahsiyetli insan olma ve kendi kimliğimizi belirginleştirme yolunda birer adımdır. Bu adımlar küçük gibi algılanabilir ama gün gelir belki bu adımlar bir gün iç dünya yolculuğunda büyük bir hamleye dönüşür.

 

 

 

 

Bekir Sami ULUCAN

KIRIKKALE

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz