“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

ÖMÜRLÜK KOMŞULAR

 

 

 

Bundan yirmi yıl evvel, bir Cuma akşamı dokuz yaşlarında bir çocuk kapıdan içeri girmişti. Yanakları tombiş tombiş, sevimli, bir o kadar da yeni bir ortama girdiği için tedirgindi. Kendisini tanıttıktan sonra uygun bir yere oturarak sohbetimizi dinlemeye başlamıştı. Nereden bilebilirdik ki aslında bugünden sonra yıllarca beraber olacağımızı…

 

Hafta içinde hemen hemen her akşam birlikteydik, kimi zaman annesiyle kimi zaman da yalnız bizleri ziyaret eder, ya sohbet ederdik ya da yapılması gereken hizmet varsa mutlaka oraya giderdik. Onunla birlikteliğimizde en çok önem verdiğim nokta ise ona gerçekten güzel insanlık vasıflarıyla örneklik etmekti. Hayatı boyunca adına yaşayacağı tek değerin insan olması için var gücümle gayret ediyordum. Büyüdüğünde hangi ortama girerse girsin, kiminle muhatap olursa olsun her alanda becerikli, söz sahibi olması için her yönden gelişimine katkıda bulunuyordum. Kimi zaman temizlik yapmanın en ince ayrıntılarına kadar anlatıyor, kimi zaman fıkıh dersleri yapıyor, kimi zaman da toplumda nasıl hitap edilmesi gerektiğiyle ilgili pratikler yapıyorduk.

 

Zaman hızla akıp geçiyordu, Eren lise çağına gelmişti. Çok uzak olmasa da annesiyle birlikte farklı bir şehre uğurlama vakti gelmişti. Elbette yine beraberdik ama az da olsa araya kilometreler girmişti. Tesellim onu en sevdiğimin yanına uğurlamıştım, onunla birlikte bu zamana kadar yapmış olduğumuz eğitimler daha da perçinlenecekti. Öyle de oldu, Eren eğitimini başarıyla tamamlayıp, askerlik görevini yerine getirdikten sonra mesleğini yapmaya başlamıştı.

 

Bize Allah’ın (cc) öyle bir ikramı olmuştu ki, Eren ile birlikte komşu olacaktık. Doğduğumuz, büyüdüğümüz eğitim ocağında Allah (cc) kısmet ederse ömrümüzü tamamlama şerefine ulaşmanın başlangıcıydı.

 

Evlerimizi en büyük fedakârlık sahibi sevdiğimizin gölgesinde birbirimize yardımcı olarak tamamladık, her şey yerli yerindeydi, hiçbir eksik kalmamıştı, fazlalarını da arkadaşlarımız gönlünden kopan ne ise ikram ediyordu.

 

Eren işleri gereği bizimle birlikte çoğunlukla hafta sonları kalsa da annesi şehir merkezindeki evini kapatmış, bize komşu olmuştu. Eren olmadığında hemen hemen her işiyle ilgilenmeye özen gösteriyorduk. Geçenlerde telefon açıp, biraz rahatsız olduğunu söyledi. Hemen apar topar hastaneye gidelim dedim. Olmaz kardeşim dedi, malum salgın var eğer bana da bulaştıysa sizlere bulaştırmak istemem diyordu. Hatta ambulansı arayacağını, korkmamamız için bize haber verdiğini söylüyordu. Olur mu abla dedim sen bize emanetsin, o nasıl söz. Gerekli önlemlerimizi alarak hastaneye gittik. Tedavilerini tamamlayıp, döndük. Çok şükür ne salgına yakalanmıştı ne de hastalığı uzun sürmüştü.

 

Günlerimiz çok şükür huzur ve afiyetle geçiyordu, dün akşam eve işlerim çok yoğun olmadığı için biraz erken geldim. Kapıdan içeri girerken salondan Kuran’ı Kerim sesleri geliyordu. Anladım ki Latife abla küçük oğlumla ders yapıyordu. Küçük yaşlardan itibaren İslamiyet’ in inceliklerini öğrenerek büyümeleri bir anne-baba için övünülecek en büyük değerdi.

 

Ne mutlu ki asrı saadette yaşanılan komşuluğu günümüzde de yaşayarak Peygamber Efendimizin (sav) komşuların birbirine mirasçı olacak kadar ehemmiyette olduğu sözünü anlayabiliyorduk.

 

Şükürler olsun ki, hiçbir karşılık beklemeden yapılan hizmetlerin değerini en ince ayrıntısına kadar hissediyorduk. İnsan gövdesel rahatlığından evvel başkalarını düşünmeyi, onlara değer vermeyi ve emanete sahip çıkmaya özen gösterdiğinde Allah’ın (cc) insanından beklediği değerleri yapıyor olacak ki gerçek huzur ve afiyete işte o zaman ulaşıyor. Karşılık beklemeden yaptığı her hizmette öncesinde huzur ve afiyetle beraberinde de yine kendisine bir şekilde hizmet eden vesileleriyle dönüyor.

 

 

 

Mert DURGUN

SAKARYA

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz