“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

CAN DOSTLAR KÜME RAPORU

 EĞİTİM PLANI BİRİNCİ HAFTA (Şubat)

 

AİLENİN ASALETİ ANA BABANIN ELİNDEDİR

 

Tekmile Hanım: Yeni aldığımız, mevcut olanları da tazelediğimiz kararlarımızın üzerine bu ay yine bize hayatımızı huzurlu yaşama yolunda bir ışık gibi eğitim planı geldi. Bu hafta bol bol kendimle muhabbet ettim. Eşim stajına başladığı için artık ev de çoğunlukla tek başımayım. Ne zaman kalktığıma ne iş yaptığıma işimi nasıl yaptığıma benden başka şahit olan biri yok görünür de. Ama nasıl tek başımayken de kalabalıklar içinde de güvendiğim dayandığım Rabbim var işte o beni hep görüyor. Kendini kendine bekçi edeceksin dedim. Tekmile eşi varken nasıl planında programın da hareket ediyor Tekmile tek başına kaldığın da her şeyi itinayla yapacak dedim. Bunu düşününce bana bir ciddiyet geldi. Rabbim ben seninim beni sana layık kul eyle diyerek her halimde tavrımda işimde bunu unutmadan sanki kendime not verircesine hareket etmeye başladım. Benim kaçta kalktığımı kimse bilmese ne yazar öğlene kadar uyusam kime ne. Demek ki ciddiyet kimse için değil kendime olan saygım kendime olan güvenim için ihtiyacımmış. Bunlara dikkat ederken de yaptığım her şey bana zevk verdi. Kendime verdiğim not hep aferin oldu. Önümüzde eğitimcimizin örnek hayatı var. O hep prensip ve ciddiyet sahibi. Ve bakıyoruz ki o yıllarca ciddiyeti elinden bırakmamış ve başarmış. Onun o huzur ve saadet dolu hayatına bakınca da gayretimiz artıyor. Demek ki ben şimdi zorlansam da pes etmemeliyim bak saadet ciddiyette saklıymış. Teşekkür ederiz efendim çok ama çok teşekkür ederiz...

 

İnci Hanım: Şubat ayı eğitim planımızın birinci haftasındayız. Orada ki bir paragraf çok dikkatimi çekti. Sen senden memnun musun? Kendinle yalnız başına kalabiliyor musun? Gibi soruları yönelttim kendime. Kalabalığı, insanı, gelmeyi, gitmeyi, hep birlikte bir şeyler yapmayı seven bir insanım. Ve bu bende artık bağlılık noktasını aşıp bağımlılık haline geliyormuş ki Rabbim çekti aldı bizi kalabalıktan kilometrelerce öteye gönderdi. Hani uzaklık aklımın en ücra köşesinden geçmezken yaşantım oluvermişti. O kadar alışmışım ki bir arada yaşamaya, yalnız nasıl yaşanır bilmiyordum ve böyle yaşamın olamayacağını düşünüyordum. Ama bal gibi de oluyormuş. Başta alışkanlığımın dışında hareket etmek çok canımı yaktı. Boşluğa düşecek gibi oldum ama eğitimcimiz sayesinde daha güçlü çıktım. Hala özlesem de eski ortamı mı kendi kendime yetebilmeyi, kendi kendime mutlu olmayı öğrenmeye başladım. En büyük korkumdan bir tanesiyle yüzleşiyordum. 

Şu bir kesin ki insanda iyileşme ciddiyetle sürekli yapınca oluyor. Buraya gelip zorlanıyorum deyip geri dönseydim bende ki bu değişimi yakalayamayacaktım. Ama nefsi zorlayıp köşeye sıkıştırdığında mümkün mü ki başarı gelmesin. Ayaklarımızı bağlayan bir kelepçeyi daha söküp atma, bir adım daha tekliğe yaklaşma yolundayız. Darısı diğer kelepçeleri söküp atmaya diyelim ve bizi esaretten kurtaran can efendimize minnetle teşekkür edelim.

 

 

Ayşenur Hanım: Bu ayki konumuzla geçen ayki gayretli olma kararımı devam ettiriyorum. Yanı sıra dergimizde yazan neden hep yanımda insanlar istiyorum bir yerlere gitme telaşına düşüyorum konusunu düşündüm bendede bunun olduğunu gördüm. Bunun içinde bir karar alıp gerekmedikçe annemlerde olsa bir süre bir yerlere gitmek için bahane üretmeden evimizde kendi kendimizi ve gelenlerimizi ağırlamaya bismillah deyip başladık bu aya. Her günü evdeki küçük kızımla daha neşeli daha dolu geçirmeye gayret ediyorum. Önceden üç kişiyiz ev hemen batmaz diye birkaç günde yaptığım işleri her gün yapıyorum. Evi süpürüp toparlayıp perdeleri açıyorum evi havalandırıp sonra kızımla ilgilenmeye başlıyorum. Eşim sabahları kahvaltıyı pek sevmiyor çocuk var diye bana da hiç seslenmiyor sağ olsun. Bende bunu rahatlık olarak görmeye başladığımı fark ettim ve bu konuda gayretli olmaya başladım. Kahvaltı etmeyi sevmese de acıkınca işte yemesi için ondan önce kalkıp ekmek arası hazırlıyorum. Evdeki herkese ve kendime misafir gibi özen gösterince ev huzurlu olunca hiçte bir yerle gitmek için telaşa düşmediğimi fark ettim. Kendimden düzenimden aileme gösterdiğim ilgiden önce kendim memnun olunca işlerin nasıl güzelleştiğini gördüm. Önceden biri anlatsa ne var bunlarda hepsi günlük iş yapılacak tabi derdim. Ama şimdi bu günlük işleri bile özenerek heves ederek yapmanın beni insan gibi yaşattığını gördüm. Bu ayki ciddiyet konumuzla bunu geliştirerek kendimi, kendimle vakit geçirmeyi daha güzel hale getirmeye gayret ediyorum.

 

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz