“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

CAN DOSTLAR KÜME RAPORU

 

Eğitim Planı Üçüncü Hafta (Ocak)

 

Okunacak Kitap: Ailenin Asaleti Ana Babanın Elindedir

 

T. G.: Son haftamız, yaşadığım bir olayla daha da pekişti. Bir haftadır dişim ağrıyordu. Ağrı başlarda hafifti. Sirke, sarımsak idare ediyordum. Ama son günlerde ağrı şiddetlendi ve içtiğim ağrı kesici etki etmemeye başladı. Daha kuvvetli ağrıkesen ilaç da bana yan etkisi olan başka yerimi rahatsızlandıran bir ilaç. Sonra bir karar vermem gerekti. Ya o ilacın yan etkisini göze alıp dişimin ağrısını dindireceğim ya da içmeyip diş ağrısına dayanacağım. Ama diş ağrısı baskın geldi ve o hapı içtim. Şimdi yaptığı yan etkileri hiç gözüm bile görmüyor. Dişimin ağrısını kesiyor ya çok şükür…

 

Demek ki dedim başarmak istediğimiz şey için bir şeyleri göze almamız ve fedakârlık yapmamız şart. Benim için eğitimim baskın geliyor. O zaman nefsimi, rahatımı, katkılı kafa yapımı, cazip gelen şeyleri bir kenara bırakıp eğitimim, kararlarım ve hedefim için gereklileri yapmalıyım. Daha önce bunu yaptığım konularda hep kendime dedim ki. İyi ki kolayına geleni seçmeden başarmak için mücadele ettin. Bak şimdi şu kazandıkların dünya-ahiret mutluluğun oldu. Aman uğraşamam, aman bana ne, hep mi ben, neme lazım...

 

İşte bu sözler insana düşman  sözler. Başarmak istediğimiz şeyi niye istiyoruz, niyetimiz ve amacımız ne, onu iyice kararlaştırıp adım atmak gerekiyormuş. Ben bir aile kazanmak istiyorum. Bunu da Rabbim’in rızası için, Peygamber Efendimizin (sav) örnekliğine yakışır olmak ve Eğitimcimin has talebesi olabilmek için istiyorum. Ben bu aileyi kazanmak istiyorum çünkü benim ailemde bu şekilde daha da huzurlu olacak, eşimin ve benim de zihnimiz duru olacak. O zaman  kendi yolumuza daha rahatça bakabileceğiz.

 

 İşte bu niyetle hareket edince 1 buçuk yılın sonun da bakıyorum ki başarmışım. Allah’ın emir ve yasaklarından taviz vermeyerek, şefkatle, anlayışla, takdirkârlık okulunun talebesi olduğumuzu unutmayarak, iyi niyet ve içten kabul ile bir aileyi kazanmışız. Zorlu bir yoldu ama kararımızı sürekli tekrarladık. Şimdi sonucuna bakınca iyi ki diyorum, iyi ki pes etmemişiz. Bir karar koca bir aileyi etkiledi. Şimdi herkes sevgi ve muhabbet içinde iyilikte yarışıyor. Çok şükür Rabbim’e. Eğitimcimiz var da biz böyle güzellikler için çaba gösterme ihtiyacı duyuyoruz. İyiliğe güzelliğe koşuyoruz.

 

D. U.: İnsan kendini geliştirme kararı alınca Allah (cc)gelişmesi için her şeyi önüne diziyor. Mücadele etmenin, kendini eğitmeye çalışmanın verdiği his çok gurur verici. Aile içinde olan bazı olaylara takılmadan sadece iyi yönden bakma kararımı gün geçtikçe daha çok uygulamaya çalışıyorum. İnsan bir şeyi kafaya koydu mu önüne mutlaka fırsatlar çıkıyor. Kendimden ayaklarımı kaldırmazsam tüm gereklileri daha net görüyorum. Birinin mi aranması lazım, hemen arıyorum. Bir iş mi yapılması lazım, hemen harekete geçiyorum. Zihnim ne kadar sade olursa etrafım da o kadar sade ve sakin oluyor. O yüzden elimden geldiğince zihnimi duru ve sade tutup, aldığım tüm kararları yerine getirmeye çalışıyorum.

 

A.T. :Apartmana ilk taşındığım zamanlar üst komşunun bebeği küçüktü. Çok ağlıyor, beşikten ses geliyor diye kapıya gelip kusura bakma derdi. Her gelmesinde  anlayışla, “Çocuk bu abla olur, bunun kusuru olmaz komşu arasında” deyip rahatlatıyordum. Geçen günlerde üstteki çocuğun sesinden kızım uyanmaya başladı, çıkıp uyarsam mı diye düşündüm. Sonra sen ilk baştaki tavrını bozma, çocuk bu, tabi ses yapacak dedim kendime. Daha sonra komşumun çocuğunu uyardığını duydum.

 

“Sen böyle çok ses yaptıkça aşağıdaki küçük bebek uyanıp ağlıyor, yere bir şey atma!” diyordu. Belki çıkıp söylesem kalpler bozulacaktı, ben baştaki anlayışlı tavrımı yıkmış olacaktım. Ne mutlu bana, şikâyete çıkmadım. Hem kalpler bozulmadı hem karşının inceliğini görmüş, takdir etmiş oldum. Anlayışlı olmak kararımda daha ciddi durmaya çalıştıkça güzelliklerinden faydalanıyor, gelişmemden memnun oluyorum.

 

 E. D.: Son haftamıza geldiğimizde kararlarımıza bir yenisini daha ekledik. Eşim bir aydır mesai iznindeydi. Özellikle bir yıldır hiç durmadan çalışan ve bu izni fazlasıyla hak eden bir sağlık çalışanından çok fazla şey bekliyordum. Beklentiye girmek  istediğim şeyler olmadıkça beni fazlasıyla huzursuz ediyordu. Karar aldık ve kendi kendimize, ‘gücünün yettiği yere kadar yap Eda, zaten daha fazlasını senden bekleyen kimse yok’ dedik.  Ben karar verip eşime anlayışla davranmaya başlayınca gördüm ki aslında o da bana kıyamıyor. Özellikle büyük oğlumla ilgilenmesi konusunda sürekli beklenti halindeydim. Karar verip anlayışa geçtiğim an, eşim çocukla hiç olmadığı kadar ilgilenmeye başladı. Bu kadar hızlı bir dönüş beklemiyordum açıkçası ama kararın gücünü bir kez daha görmüş oldum. Bazen fiziken çok yoruluyorsun ama zihnime baktığımda orayı sade görmek çok huzur veriyor.

Eşim bu ayın on beş günü ara ara  yine işe gitti. İzinde olduğu halde neden çağırıyorlar diyordum. Kararı aldıktan sonra fark ettim ki eşim, işini en güzel şekilde yapıp sorumluluklarını izinde bile ihmal etmiyordu. Bu da takdir edilecek bir şeydi aslında. Ama biz bunu karar aldığımızda fark ettik. Bu eksiklikleri fark ettirip olduğumuz yerden döndüren, bize sonsuz huzuru verene şükürler olsun...

 

 İ. D.: Eğitim planımızın son haftasındayız. Karar almak, uygulamak insanı hayatta var ediyor. Mücadele ediyor, savaşıyor, güreşiyor. Şunu gördüm ki bir kararı alırken artık yeter, bundan kurtulmak istiyorum diye alınca daha etkili oluyor. Yani gerçekten ihtiyacını hissedeceksin, o zaman o huyundan kurtulabiliyorsun. Uzun süre şu yönümü değiştireyim dediğim bir mevzu vardı. Çok kere karar almıştım lakin çok uzun sürmüyordu. Gel zaman, git zaman derinden ‘Yeter!’, dediğimi hatırlıyorum. Çok çok az falsoyla 1 yıl geçmiş hoşlanmadığım huyumu yapmayalı. Şimdi çok daha özgürüm. Huzurluyum. Yapabildiğimi kendime yetebildiğimi görmüş oldum. Şimdi daha çok çalışma zamanı. Derinden bir nefes daha alarak değiştirmek istediğim bir özelliğim için  an itibariyle savaş açıyorum. 

 

Bu yolda her daim destek olan, yılmadan usanmadan bizi uyandırmaya çalışan can Eğitimcimize sonsuz minnetle...

 

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz