“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

SEVDAKAR KÜMESİNİN HAFTALIK AİLE RAPORU

 

                                                           SEVDAKAR KÜMESİNİN HAFTALIK AİLE RAPORU

 

16-23 Ocak 2021

 

3. Hafta

 

Konumuz: “Karar üzere sebat etmek, karar ciddiyetinin önemi” Aylık eğitim planımızın üçüncü haftasını okuyarak sohbetimize başladık.

 

Aybüke: Ciddiyetli yaşamayı seviyorum. Ciddiyet insanın hayatına düzen getiriyor. Bazı insanlar, hep aynı şeyi yapınca sıkılıyorum, rutinleri sevmiyorum diyorlar. Ben rutinliği seviyorum, çünkü her gün aynı şeyleri yapmak, istikrar beni mutlu ediyor. İngilizce’ye istikrarlı bir şekilde her gün çalışıyorum, kitap okuma kararımı da aynı şekilde uyguluyorum. Bunlar bana müthiş bir mutluluk veriyor. Namaz her gün var, Allah 1000 rekât kılınır demiyor. 5 kere kıl ama her gün kıl diyor. Demek ki Allah (c.c.) ciddiyeti seviyor. Sabah kalkınca sofra 9.30’da hazırlanmamıştır demiyorum. Biliyorum ki herkes sorumluluğunu yapmış, o sofra mutlak hazırlanmıştır diyorum. Yani görüyoruz ki ciddiyet güven getiriyor, sevgi ve saygıyı artırıp muhabbetle yaşamanın yolunu açıyor. Sorumluluk duygusunu geliştiriyor, ciddiyet muhteşem bir şey. Onun için karar ver, ciddiyetin elini tut ve başarılara koş…

 

Handan: Hayat ufakların içinde gerçekten… Mesela şu dakika dersin başına oturacağım dediğim zaman o dakika dersin başına oturmalısın. 5 dakika bile gecikmemelisin. Belki 5 dakika ders açısından çok büyük bir kaybın olmaz ama manen büyük kayıplar yaşarsın. Onun için de 5 dakikadan ne olur demeden ufakların içindeki büyük şeyleri görerek hayatımı ona göre şekillendirmeliyim.

 

Babamız: Büyük insanlar 40 gün boyunca bir şeye devam edersen o şey sende hal olur demişlerdir. Büyük insanlar ciddiyetin ne büyük bir şey olduğunu bildikleri için böyle tavsiyeler vermişlerdir. Biz de ciddiyetin altında yatan hazineleri görürsek ciddiyetin büyüklüğünü anlarız. Anlayınca da ibadetlerimizde az ama devamlı olmaya itina gösteririz. Eğitimcimiz eğitim ilkelerini ezberleyin demişti, önce bunu nasıl ezberleyeceğim diye düşündüm. Sonra besmele çekip başladım. Birer birer ezberledikçe baktım, çok kolay bir şekilde ezberleyebildim. Her şey bunun gibi eğitimci yol gösterir, ondan sonrası senin ciddiyetine ve uygulamana bağlıdır.

 

Annemiz: Aybüke’nin dediği gibi ciddiyetin sana çok şey kazandırıyor. Olmazları oldurup mucizeler yaşatır insana. Vücudumdaki birtakım aksaklıklardan dolayı fizik tedavi uzmanından yardım aldım. Benim rahatsızlığıma göre birtakım hareketler verdi. Her gün şu hareketleri yapacaksın dedi. Doktora dedim ki bu hareketlerin sayısını arttırıp daha hızlı iyileşsem olur mu? Ben daha fazla hareket yapabilirim zamanım var.

Bana dedi ki doktor, hareketleri çok yapmanın bir önemi yok. Her gün ama devamlı yaparsan fayda sağlayabiliriz, çok hareket kasları yorar ve  hatta seni geriye götürür. Bunu duyunca çok şaşırdım. 15 dakikalık hareketler her gün yapılınca seni sonuca ulaştırabiliyormuş. Allah vücudumuzun işlevlerini de aynı maneviyatımız gibi yapmış, manen de başarmak istediğimiz şeyler bir anda olmuyor. Her zaman ama devamlı uygulamalarla değiştiğimizi görebiliyoruz. Şimdi ciddiyetin ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlıyorum.

 Duru dedenin para biriktirme konusunda neden her zaman aynı istikrarla bir yere para koyulması gerektiği sözünün önemi de şimdi ortaya çıkıyor. Daha önceden 1 sene boyunca koyacağım parayı bir seferde koysam ne olur ki diyordum. Ciddiyetin değerini görelim, bu büyük sırlara erelim diye vermiş bu tavsiyeleri. Azlarla neler başaracağımızı göstermek istemiş. İyi ki varsın… Sayende hem Duru Dedemizi anladık, hem Peygamber Efendimizi(SAV)…

 

 İlmihal işlendi. Kur’an okundu.

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz