“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

CUMARTESİ BAYANLAR GENEL SOHBET RAPORU

 

 

 

-Ocak ayı ortak eğitim planı birinci haftasının tespitleri: " İhtiyaç hisset, karar ver, harekete geç. "

 

 

Özden Hanım: Karar almak, karar üzerine harekete geçmek ve hep devam etmek çok önemli. Uzun zamandır bir defter tutuyorum, günlük işlerimi yazıyor ve planlama yapıyorum. Gün içinde işlerim düzenli bir şekilde ilerliyor ve zihnim rahatlıyor. Bu düzende devam ettiğim sürece, zihnimde yükler taşımadığım her an kendime olan güvenim daha da artıyor. Onun için yazmanın çok önemli olduğunu gördüm.

 

Hafta başında aldığım kararları gün gün yazmak, uygulamak çok güzel oldu. Yaptıkça, kararımı uyguladıkça gücümün arttığını gördüm. Nasıl bir insan olmak istediğimi düşündüm. Kendime mini mini hedefler koyarak ilerlemek, başardığımı tespit etmek, görmek benim için çok güzel oldu. Yapabildiklerimi gördükçe kendimi tebrik ediyorum, yapamadığım, zorlandığım yerlerde ise bırakmıyor, devam ediyorum.

 

Başkanımızın verdiği komşuluk hakkı ödevimizde ise komşuluk bizim için iyi bir eğitim sahası. Haberleşmenin devam etmesine dikkat ediyoruz bu günlerde. Pandemiden dolayı gidip gelemesek bile arıyor hal hatır soruyoruz. İkramlarımızı göndermeye devam ediyoruz. Bir sorun olsa mutlaka görüşüyor birbirimizden haberdar oluyoruz.

 

 

Arzu Hanım: Ben de bu hafta nasıl bir insan olmak istediğimi yazdım. Gün içerisinde eğitimimle ne kadar ilgilenirsem o kadar uygulama sahalarım oluyor. Gün içinde ne kadar eğitimcime benziyorum diye dikkatli yaşamaya çalışıyorum. Kendime olan saygımı korumak için neler yapıyorum diye bakıyorum. Hastanede kalıyorum ve her sabah yatağımı özenli bir şekilde topluyorum, doktor hemşire gelir diye değil, kendim için. Yalnız yesem de yemeğimi besmele ile başlıyor yemek sonunda duamı ediyorum. Tabakalarımı lavaboda arıtıp öyle teslim ediyorum.

 

Bol bol sohbet dinleyerek geçiriyorum zamanlarımı, neler alabileceğime neler uyguladığıma bakıyorum. Yıllardır şeker hastasıyım, neredeyse 25 yıldır. Tabi ki bu hastalıkla ilgili yaşadığım için çok şey biliyorum. Ama biliyorum demek nefsi kabartıyor ve benliği çıkarıyor. Ben de doktoruma ve hemşirelerime uyuyorum, onların takibine bıraktım kendimi, uymak ne güzelmiş. Allahın karşıma çıkardığı her şeye rahmet nazarı ile bakıyorum. İnsanlar hastalıktan ağlıyor benim gözyaşlarım ise şükürden akıyor her şey eğitimimiz sayesinde çok şükür.

 

 

Aybüke Hanım: Bu haftaya bir video izleyerek başladım. Videonun konusu herkesin bir hedefi vardır, yeni yıla girerken ama bunlar hedefte kalır ve uygulamaya geçmez. Zincirlerini kır diyordu. Bahsettiği birçok şey daha vardı ve dinlerken kendime sen de dinlemekte kalma harekete geç dedim. Günlük hayatım bu kararla daha çok düzene girmeye başladı. Aldığım kararlara daha da bağlanmış oldum. Kararların hayatımızı nasıl değiştirebileceğini gördüm.

 

Bazen düşünürdüm, dünya çapında ne yapabilir, nasıl başarabiliriz diye. Şunu gördüm ki dünya çapında başarılar sağlamış kime baksak o başarının arkasında bir süreklilik ve devamlı çalışma görüyoruz. Ben de kendime öğretmenim en iyisi olmalıyım, ablayım, en iyisi olmalıyım dedim. Yaptıklarımızı asla küçük görmemeliyiz, dünya çapında değil, kendi dünyamızın en iyisi olmalıyım. Kendi kulvarlarımda kendimle yarışmaya başladım. Buradan aldığımız güçle devam edeceğiz inşallah. Kendi günümü ve kendi hayatımı değerlendirmeye devam ediyorum.

 

 

Ayşegül Hanım: Kararlı olmanın büyük bir gücünü fark ettim. Ne zaman kesin kararla yola çıksam başarılı olmuşumdur. Benim kendime en büyük düşmanım kararsızlığımmış. Ama aldığım kararı unutmamadan devam etmek de en az karar almam kadar önemli. Bu konuda ciddiyet göstermeye başladım ve kararımı tazelemek ve sürekli hatırımda tutmanın bana büyük bir güç kattığını görüyorum.

 

 

Atiye Hanım: Karar alacağız ki neye ihtiyacımız varsa onu onaracağız. İhtiyacımıza göre devam edeceğiz. Şeklen Allah bizi insan olarak yaratmış vücut olarak da insan olacağız. Mutluluk, haz, neşe Efendimizi (SAV) unutmamaktan gelir. Her şeyi tüm duygu ve düşüncelerimizi değerlendirmeliyiz. Her ay dergilerimiz geliyor, unutmamamız ve sürekli çalışmamız ve Allahın emirlerine uymamız için.

 

 

Sevinç Hanım: Eşim hastanede yatıyor ve ben de gelinimin yanında kalıyorum. Ne kadar teşekkür etsem az. Torunlarım geliyor, sarılıyor, hizmet ediyor ve bu beni çok mutlu ediyorlar. Eğitimcimizden Allah razı olsun, onun sayesinde gelinlerimizden, torunlarımızdan memnunuz. İnsan, Allah rızası almayı gözeterek yaşadığında her şey güzelleşiyor. Gerekliliğine inanarak karar almak çok güzel bir şey. Bazen zorlansam da Allah’a dayanarak, bir yaptıran var, haydi kalk diyerek kalkar, her şeyi yaparım. İş yapmayı gözümde büyütmem Allah’a dayanırım.

 

 

Fatma Hanım: Kararlarımı ilk önce kısa süreler için aldım. Yapabildiğimi gördükçe kendime olan güvenim arttı ve devam etme kararı aldım. Komşumuzla olan ilgi alaka ödevimizde ise komşum ile konuşurken akşama yemeği olmadığını söyledi. Kendisi çalışan da biri olduğu için onun için ne yapabileceğimi düşündüm. Dolabımda son bir poşet mantı kalmıştı ve bizim de çok sevmemize ve zamanı gelince benim de çok ihtiyacıma yarayabileceğini bile bile komşuma ikram etmek istedim. Komşum da ikram ettiğim için ben de çok mutlu oldum.

 

 

Nurhan Hanım: Kendimize değer vermeyi öğreniyoruz. Karar alarak kendi değerimi korumaya çalışıyorum. Beklemeyi bırakıyorum. İnsanlara karşı ön yargılı olmayı bırakıyorum. Çok şükrediyorum İslam dininin özünü yaşadığımız için. Karar alıp niyet ederek devam diyoruz inşallah.

 

 

Sema Hanım: Geçen gün ilaçlarımı alıyordum ki her gün kararlıca ve düzenli şekilde alma çabam kızımın da dikkatini çekmiş. Vücut sağlığımız için nasıl karar alıp uyguluyorsak, manevi sağlığımız ve huzurumuz için de aynı özeni göstermeliyiz. En basitinden bugün sohbete bağlanıp konuşma konusunda biraz kararsız kaldığımı fark ettim ve hemen kararsızlığı bir köşeye bırakıp bağlandım.

 

 

Salime Hanım: Unuttuğum uygulamalarım vardı hayatımda. Karar alma çalışmamızla beraber tekrar yeniden doğma şansı verildi bize sanki. Bir karar aldım. Güreştim, dövüştüm, uğraştım ama yılmadım asla. Yapmaya hep devam ettim. Devamlı yaptıkça şimdi gelişmelerimi görebiliyorum. Yaptıkça gücüm artıyor, meğer yapmadıkça kendi gücümü kendim kesiyormuşum…

 

 

Tekmile Hanım: Yıllar önce bir karar almıştım, küçük bir karardı ama yıllarca hep uydum hiç bırakmadım. Mesela, suyu oturarak içeceğim demiştim ve hep devam ettim. Şimdi bir karar alıp zorlandığım zaman bu ve bunun gibi birçok başarılarımı düşünüp oralardan güç alıyor ve yoluma devam ediyorum. Yaptım oldu; görüyorum, yapmasam olmazdı, yapabiliyorum diyorum. Uzakta değil, hayalde değil, yapabildiğimiz her şey bizim hayatımızda. Yeni bir kararım vardı benim ve bu kararı bozmam için çok sebep çıktı karşıma. Ama ne olursa olsun kararımı bozmadım. Hep elimden gelenin daha da iyisini yapmaya çalışıyorum. Gelişmek için çabalıyorum. Ne istersem yapabilirim, ben artık bunu biliyorum. Şuna da kesinlikle inanıyorum, kesinleşmiş karara Allah’ın yardımı mutlaktır, ne yapmak istersek Allah yolumuzu açıyor çok şükür.

 

Şaynur Hanım: Ben çok şanslı bir komşuyum. Tüm komşularım çok değerli insanlar. Bana hep çok destek oldular. Ben tüm komşularımdan razıyım, Allah da onlardan razı olsun. Ailecek çok güzel kararlar alıyoruz. Uygulamaya çalışıyoruz.

 

 

Nihal Hanım: Hangi kararı alıp da, bu iş çok güzel sonuçlanacak inancı ile yola çıkınca o iş çok güzel sonuçlanıyor. Babam birkaç gün sonra hastaneye yatacaktı. Canı “sini” tatlısı yemek istemiş. Ama hafta sonu sokağa çıkma yasağı vardı benim aklımdan çıkmış, ben Cuma akşamı yaparken tatlımı herkes bana nasıl göndereceğimi soruyordu. Ben de kararımı hiç bozmadan olacak bu iş dedim. Polis bir arkadaşımıza rica ettik, geldiler ve ikramlarımızı götürdüler. Kesinleşmiş karara Allah’ın yardımı mutlaktır. Allah’tan nerede ne istersek veriyor, onu gördük çok şükür. Küçüklüğümden beri her yönüyle düşünen insanlara hayran kaldığımı fark ettim. Peygamber Efendimiz (sav) de çok yönlü imiş, her yaptığını çok güzel yaparmış. Ben böyle insanları severken, beğenirken, çabalarken bir baktım, ben de öyle bir insan olmuşum… Komşuluk konusunda ise komşularımızın değerini bilmeye çalışıyoruz. Evde pişen her şey komşumuza da ikram oluyor çok şükür.

 

 

- Ocak ayı eğitim planımızın ikinci haftası okundu. Ödevler alındı.

 

- Emine Hanım “Selma Binti Nüheyk”in hayatını okudu.

 

- Ayça Hanım “Ne Şerefli Misafir” adlı yazıyı okudu.

 

Sohbetimizi sonlandırdık.

 

 

09.01.2021 

 

 

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz