“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

CAN DOSTLAR KÜME RAPORU

 

EĞİTİM PLANI İKİNCİ HAFTA(ocak)

 

AİLENİN ASALETİ ANA BABANIN ELİNDEDİR

 

 

Tekmile Hanım: Bu hafta şunu daha iyi anladım. İnsan neyi isterse başarıyor. Her dalda çok ama çok başarılı insanlar var. En basitinden bir yemeği öğrenip en güzel şekilde yapmak isteyen bunu deneye deneye başarıyor. Kendi hayatıma bakınca da bunu gördüm. Yani benim neyi başarmak istediğimi bulmam, bilmem lazım. Başarmak istediğim şeye ihtiyaç duymam lazım. Eğitimimiz sayesinde insanlıkta nelerimiz eksik, görüp ihtiyacını duymaya başlıyoruz. Belki birçok kere beklememeliyim diye karar alıp bunu da çok güzel başardık. Ama eğitim de nefes gibi ben var oldukça var. Yani beklemeyeceğim kararım bir haftalık, bir yıllık değil, ömürlük bir karar olmalı bana. Çünkü sürekli karşımıza içten ve dıştan engeller çıkabiliyor. Eğitim ilkemizde dediği gibi bunları dışta değil, başkalarında değil, kendi kararıma ehemmiyet göstermediğimde aramalıyım. Elhamdülillah, bu hafta yaşadığım bir olay ile bunu daha iyi anladım. Daha önce karar alıp da sadakatle uyguladığım noktalarda bana cidden azim ve gayret veriyor. İhtiyacını duydun, gerekliyi öğrendin ve şimdi Rabbine ve içindeki Rabbinden gelen o güce inan ve dayanıp kararını al dedim kendime. Bir de karar alırken kendime şunu hatırlatıyorum. Bu kararı uygulamayıp tam tersine yaşasan ne kazanacaksın, dünya ahiret ne elde edeceksin? Hiçbir şey hatta kaybedeceksin. O zaman gözünün önüne bak ve bir adım at. Sen yeter ki iste Rabbim’in yardımı mutlaktır. Bize bu güveni aşılayan Eğitimcimize minnettarız.

 

İnci Hanım: Geçen haftaki aldığım kararlar doğrultusunda güzel bir hafta geçirdim. İlk etap olarak insanın karar alması bile onu heyecanlandırıyor. Ve normalde konular her zaman aklıma gelmezken karar alınca akıldan hiç çıkmıyor. Her adımda, tam olay anında, her eksik anımda maddeler zihnimden geçiveriyor. Sabır ödevi almıştım, olaylar karşısında daha sakin ve sonradan mahcup olacağım şeyler yapmayacaktım. Nitekim öyle de oldu. İki düşünüp bir konuşunca telafi etmem gereken bir durum olmadı. Vicdanen rahatladım. İncitmedim, incinmedim. Asıl özgürlüğün de bu olduğunu gördüm. Sabır konusunda da normalde bebeğimiz gece sık uyanmaz. Ne oldu oldu, sabır ödevi alınca saat başı uyanmaya başladı. Tam yine mi diyeceğim, ödev aklıma geliyor ve derin nefes almaya başlıyorum. İki gün dişimi sıksam da üçüncü gün güle oynaya ilgilenmeye başladım. İşin olumlu tarafından baktım. Çok şükür ki sağlıklı bebeğimiz uyuyup uyanabiliyor, hadi hiç uyuyamasa ya da hiç uyanamasa böyle düşününce her uyanma seanslarını fırsata çevirip doyasıya öpüp kokladık.

 

İlmihal öğrenmek kararında da kerahet vakitlerini ve usulünü araştırdım, iki farklı ilmihalden. Sonra yine tam anlayamayınca Melikşah amcaya sordum, derken öğrendim. Hem zihnim rahatladı hem de Müslüman olarak bir tarafımın daha tamamlanmasından mutluluk duydum.

 

 

Duygu Hanım: Eğitim planımız yine iç dünyamıza ışık tutuyor. Her günümüz her anımız ve her misafirimiz çok özeldir düşüncesini kendime düstur edinmeye çalışıyorum. Hatice annemler gelirken her seferinde kızım, biz aileyiz, uğraşma bir makarna yapsan bile yeter diyor ama her seferinde en güzel takımlarımı çıkarıp en güzel yemeklerden yapmaya çalışıyorum. Her gün eşime sofra hazırlarken özel bir gün değil ki demeden özenli şekilde hazırlayıp kendim de her gün özenli şekilde giyiniyorum. Dışarı da giyindiğim elbiselerimi örttüğüm şalları eşimi karşılarken de giymek ona değer verdiğimi hissettirmek hem onu hem de beni çok mutlu ediyor. Çok şükür eşim de bu anlayışta. Hatta bazen fark etmeden ben "Bu eşya sadece bunun için kullanılır." derken eşim bırak istediğimiz her yerde kullanalım, kendini de eşyaları da kısıtlama ona özel diye bir şey yok diyor. Bana göre takım elbise sadece düğün ya da özel zamanlarda giyilmesi gerekirken o istediğinde normal bir gezmeye giderken de giyiyor. Sayesinde bakış açım genişledi. Bugünü bir daha yaşayamayacağız, o yüzden her an ve her yaşadığımız gün çok özel. Rabbim kıymet bilip anımızı hep yaşayabilmemizi nasip etsin.

 

 

Habibe Hanım: Bu haftamı, erteleyen ziyandadır hadisi şerifini hatırlayarak geçirmeye dikkat ettim. Günlük hayatımda aklıma gelip sonra yaparım dediğim ne varsa, pişmanlık dışında bir şey getirmiyormuş bana. Geçenlerde aklıma sürekli birisi geliyor. Dedim ki bir arıyayım, halini hatırını sorayım, tam erteleyecek gibi olacaktım, şu an müsaidim, neden erteliyorum deyip hemen aradım. Çok güzel muhabbet ettik. Çok memnun oldu aradığım kişi. Sonra yine o kişi aklıma gelince iç rahatlığımı fark ettim çünkü hatırladığımda gereken şeyi yaptım. Eğer aramayıp ertelemiş olsaydım o beni sürekli sıkacaktı ve huzursuz olacaktım. Genel olarak aklıma gelen bir iş, hal hatır sorma gibi şeyleri hemen o an yaptım. O an yapacak durumda olmadığım şeyler ise çok gözümün önünde duran bir defterime not aldım. Ve ilk müsait anımda yaptım. Galiba dedim kendime hiç bu kadar zihni sade bir haftam olmamıştı. Hiç pişmanlık yaşayacağım bir duruma sebebiyet vermedim çünkü. Sonrasında evimize misafirimiz gelip gitmediği için güzel takımlarımız, masa örtülerimiz hep dolaplarda kalmış. Onları çıkarıp özenli sofralar kurdum. Biraz da kendimizi ağırlayalım dedik. Bildiğimiz güzel tatlılar hep misafir gelinince yapılır düşüncesinden çıkıp ev halkımıza yaptık. Ve çok özenli, güzel bir haftamız geçti, çok şükür eğitimimiz sayesinde.

 

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz