“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

TELEKONFERANS TOPLANTI RAPORU 1

 

13.06.2020

 

 

Ortak Eğitim Planımızın haziran ayı üçüncü haftasını okuyarak toplantıya başladık.

 

Bu haftaki uygulama ilkemiz: “Kendinizden veya bir başkasından naklen yıkıcı ve kötümser konuşma yapmayın, tespit ettiğiniz hatayı bertaraf edin, kimseye söylemeyin, haysiyet ve itibar kırıcı konuşma yapmayın.” Arkadaşlarımızın uygulama ilkesi ile ilgili tespitleri şöyle:

 

 

A. K. : Bir işe başlamadan önce mutlaka bir ön hazırlık gerekiyor. Yemek yapmanın bile bir ön hazırlığı varken bu ilkeleri de yaşamak için ön hazırlığın olması gerektiğini gördüm.  Ödevim için ise yaptığım hazırlıklar şu şekilde: Öncelikle aklımda, zihnimde, gönlümde gerçek insan sevgisini yaşatmalıyım. Değer verdiğim şey kendi izzeti nefsim olmalı. İnsanlık frekansında durmak için insanlık değerlerini yaşamalıyım. Dedikodudan, boş işlerden, uzak durmalıyım. Ortamda geçen olumsuz bir söz benim insanlara olan bakış açımı değiştirebiliyorsa, onlara karşı olan iletişimimi etkiliyorsa çok dikkat etmeliyim. Sözlerden etkilenmeyip, olumlularla haşır neşir olmalıyım.

 

 Hayatımızda oluşan güzel fırsatları, insanlık değerlerini ön tutanlar yakalıyor. Kalbimiz mal, mülk, şan, şöhret ile dolu olursa kalbimize adeta perde iniyor. Gözümüzün önünü göremeyebiliyoruz. Bütün muhataplarımızı ciddiye almalıyız. Niyetlerini anlamasak da olumlu mu olumsuz mu konuşuyor anlayıp, ona göre hareket etmeliyiz. Konuşmalarımda gayret verici olmaya çalıştım. Kimseyle üstlenme yarışına girmedim. Eşime, arkadaşlarıma moral verdim ve değerli olduklarını göstertmeye çalıştım.

 

 

M. G. : Bu ayki eğitim planı konusu öğrenmekti. Sayın Abdulkadir Duru’nun “Anaman” adlı eserinde “Her sahada öğrenmeden evvel uyanıklık gelir. Sen yöneticin sayesinde uyanacaksın, bu da ustaya çok ehemmiyet vermekle olur.” diyor. Biz de ustamıza uyarsak tespit edebiliyoruz. Apartmanda yöneticiyiz. Bir arkadaşımız aidatları vermiyor uzun süredir. Bir ara diğer yöneticiyi arayıp onun döneminde de aidatları vermiyor mu diye sormak aklımızdan geçse de hemen ödevimiz aklımıza gelerek olumsuzu çoğaltma dedik ve sormaktan vazgeçtik. Güzele yorumladık, parası olmayabilir, önemli ihtiyaçları olabilir gibi. Kötülüğü paylaşmıyoruz.

 

Eczaneye gittik. Oradakiler “Devlet de insanlardan para topluyor” gibi yıkıcı, kötümser konuşma yapıyorlardı ki hemen “Devletimiz şu zor zamanları bile en güzel ve rahat atlattı. Üstelik çevresine de hep yardımlarda bulundu.” diyerek olumluyu gösterdik. O da “Haklısın” dedi ve güzelce ayrıldık. Akrabamızdan biri damadı hakkında olumsuz konuşunca hemen “Burada olmayan hakkında konuşmayalım” deyip kestirip attık. Hem günaha girmedik hem de onu günaha sokmadık.

 

 

E. G. : Uzun zamandır dikkat ettiğim bir konuydu. Olumsuz konuşmalar çevremde sıkça gördüğüm bir mevzu. Karşıdaki insan konuştuğunda ben de onlarla ne olursa konuşuyordum. Eğitimle ve eğitimciyle tanıştıktan sonra değişmeye başladım. Etrafımda olumsuz konuşulsa da bu sefer bir fark var, ben artık öyle değilim. Staj hocalarım için zor soruyorlar, puan kırıyorlar deyince, eğitimcim hayatım boyu unutamayacağım bir şey söyledi. Bana hatayı dışarda değil, çevremde değil, kendimde aramam gerektiğini gösterdi. O günden sonra olan olaylarda kendime baktım. Çevremde olumsuz konuşulunca hemen konuyu değiştiriyorum. Bunu kendim için yapıyorum. Karşı tarafın da hoşuna gidiyor ve o da rahatlıyor. Eğitimcimize teşekkür ederiz.

 

 

K. E. : Olumsuz bir şeyle karşılaştığımız zaman “Ben ne yapmalıyım kiburadan zarar görmemeliyim” diye düşünüyor, yine de zarar görüyorduk. Bu zarar nereden geliyor derken aklıma sohbetlerde duyduğum “Melekler biz hangi türlü düşünürsek düşünelim Yüce insan böyle istiyor diyerek, bizim düşüncelerimizi gerçekleştirirler.” sözü geldi. Sonra ben de inançlarımın ve düşüncelerimin olumlu yönde ilerlemesi için olaylarda çözüm üretmek düşüncesiyle kalkış yapmam gerektiğini gördüm. Bu şekilde zarar görmeden devam ediyorum.

 

Hastanedeyken çok da sevemediğim hastanın biri beni yanına çağırarak telefonu için şarj aleti almamı istedi. Ben de hemen işini halletmeye çalıştım. Telefonu adama teslim ettim, o da memnun oldu. Ben de hoşlansam da hoşlanmasam da bahane üretmeden, gönül koymadan yardımına koştuğum için memnun oldum. Yani yola olumlu bakarak çıktığımız zaman hayatımız kolaylaşıyor ve güzelleşiyor.

 

 

K. S. : İlk olarak erkek çocuklarla yaptığımız sohbetimizden bahsedeyim. Çocukların hepsi namaz kılmayı çok seviyor. Bazıları seccadede uyuyor. Namaz vakitlerinde hemen fotoğraf gönderiyorlar. Bunlardan özellikle biri bay ciddiyet Mesut, diğeri de Özgüç. Çocuk dergimizden editörün yazısını okuduk. Çocuklarımız da kendi hayatlarından örnekler verdi. Ciddiyetle ve ahenkle çocuklarımızla toplantılarımız devam ediyor. Bu haftaki ödevimiz de konumuzla ilgili… Kafamda olumsuz konuşmayacağım diye değil de beğenimli olacak, her şeye olumlu tarafından bakacağım diye kendimi şartladım. Mesleki olarak bazen işlerin olumsuz taraflarını görmemiz gerekebiliyor. Onun haricinde yaşantımızda çok dikkat ediyoruz. Bir siyasetçi hakkında olumsuz konuşuluyordu, biz de “Arkadaş, şimdi onun günahlarını almayalım.” diyerek konuşmayı sonlandırdık. Bir konuyu ne kadar bilirsek bilelim ustaya danışmanın önemini gördük. Çünkü o insan olaylara çok genişten bakıyor, bizim göremediklerimizi gösteriyor, yolumuzu aydınlatıyor.

 

 

B. E. : Ödevimizi okuduğumda yıkıcı, kötümser konuşma yapmıyorum zaten desem de biraz daha üstünde durup kendime baktığımda en kötümser düşüncenin “olmaz, yapılmaz” düşüncesi olduğunu gördüm. Mesela, iş yerinde bir iş geliyor aklımıza ama hemen “Olmaz devlet izin vermez.” deyip kestirip atıyoruz. Ya da bir arkadaşımız, ben artık kimseden bir şey beklemeyeceğim dediğinde içimizden “Olmaz, yapamaz.” diyerek yargılayabiliyoruz. Bir büyüğümüzün dediği hep aklımdadır “Olmaz demek küfürdür.”

 

Onun için günlük hayatta yaşarken bu söz ölçümüz oluyor. Kafamdaki olmaz düşüncesinin temelini kişilik eğitimindeki eksikliğimiz ortaya çıkarıyor.   Kitaplarımızdan da “olmaz” zihniyetini nasıl yok edeceğimizi öğrenebiliyoruz. Kendi mesleğimle ilgili daha sıkı çalışmaya başladım. Mesleğimde kendi fikrimi ispat etmeye çalışacağım. Eğitimimizin güzelliğini işimle birleştirerek insanlara en güzel sunma gayretindeyim. Önce kendi hayatımda uygulayacağım. Onlarla da çevreme faydalı olmaya çalışacağım.

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz