“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

ÇOCUKLARA ÖZDENETİM BECERİSİ KAZANDIRMAK

“Çocuk ben demeden yapmıyor…” Bizim çocuğa bir şeyi yaptırana kadar Allah canımı alıyor…” Bu ve benzeri ifadeler aileler tarafından sıklıkla dile getirilir. Şimdi düşünelim, çocuk sorumluluklarını yerine getirme konusunda neden zorlanıyor? Neden kendi başına sorumluluklarını yerine getirmiyor da aile bu kadar zorlanıyor?

 

 

Burada çocuk-aile iletişimini takip ettiğimizde ailelerin çocuğa yapmasıgereken bir şeyi sadece yap demeleri, yapmaması gereken bir şeye de sadece yapma demeleri karşımıza çıkıyor. Şimdi çocuğun yerine kendimizi koyalım. Size biri yap diyor, neden yapmanız gerektiğini ise bilmiyorsunuz. Sonra da yapma dedikleri yerler var, neden yapmamanız gerektiğini bilmiyorsunuz. Tek kelime ile anlar mısınız? yoksa gerekli izahatlarınyapılmasını mı istersiniz?

 

 

Burada yapmamız gereken çocuğa özdenetim becerisi kazandırmaya çalışmaktır. Özdenetim becerisi kazanan çocuk, sorumluluklarının farkındadır ve birinin hatırlatmasına gerek kalmadan yapar. Tabii çocuk annesinin karnından bu beceri ile doğmuyor, çocuğa bu hayati beceriyi bizim kazandırmamız gerekiyor.

 

 

Özdenetim İçin İkna

 

Bunun da en güzel yolu, sadece yap ve yapma demek değil, detaylı olarak neden yapması gerektiğini veya neden yapmaması gerektiğini çocuğumuza anlatarak çocuğumuzu ikna etmektir. Özdenetim becerisi kazandırmanın en güzel yollarından biri budur, iknadır. Ödül veya ceza değil, ikna edebilmek…

 

 

Özdenetim becerisi kazanabilmek bir süreç işidir ve hiç kimse kendi başına özdenetim kazanamaz. Kendi kendimizi denetleyerek yaşamak ancak bir eğitimle ve özdenetim becerisi kazanmış kişi ile gerçekleşebilir. Yani aileler olarak çocuklara özdenetim becerisi kazandırabilmek için rehberlik etmemiz gerekiyor.

 

 

Özdenetim İçin Kıyas

 

Bu rehberliğin içinde özdenetim becerisi yüksek olan bilim insanlarının, sporcuların ve sanatçıların hayatlarından örnekler vererek onların başarısının tesadüfi olmadığını göstermemiz gerekiyor. Bu insanların hayatına baktığımızda azim, sorumluluk, ciddiyet, çalışkanlık, kararlılık gibi değerleri görürüz. Zaten özdenetim becerisi de bu değerlerin ortaya çıkmasını tetikler. Çocukların da zihnine özdenetim becerisi ile ilgili önemli tohumlar saçılmış olur.

 

 

Özdenetim İçin Sonuçlar

 

Özdenetim için çocuğun başına gelebilecek bazı olumsuzlukları da göstermekte yarar var. Çocuk elini yıkamak istemiyor mu? O zaman, çocuğa elini yıkamasının ne anlam ifade ettiğini internetteki videolardan gösterebiliriz. Pek çok güzel video var. Buralarda el yıkamanın ne anlam ifade ettiği, el yıkamadığımız zaman neler olduğu ve akabinde insanların nasıl rahatsızlandıkları çok güzel anlatılıyor. Bu şekilde çocuğa yaklaşmak çocuğun ikna olması açısından büyük önem taşır.

 

Çocuklara özdenetim becerisi kazandırmak, onlara balık yedirmek değil, balık tutmayı öğretmek demektir.  

 

 

 Zeynep ve Deniz Tonga

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz