“Haysiyetperver insan küre-i arzdan
değerlidir. ”

ASIL İŞ HER YÖNLÜ TAMAMLANMAKTIR

 

 

 

 

- Anne baba olarak asıl dostluk, çocuğun işlerini yapmak değildir; ona kendi ayaklarının üzerinde durmayı öğretmektir.

 

- Eğitimci senin gölge, eşya, bitki, değil; insan olmanı istiyor. Onun için seni sürekli övmez; yeri gelir ilgisiz kalabilir. Sen orada Eğitimcinin maksadını anlamalısın. O seni kendi ayaklarının üzerinde duran, güçlü, hükümlü görmek istiyor.

 

- Güzel meziyetlerin var, onlara kimse bir şey demiyor ama buradaki asıl iş her yönlü tamamlanmaktır. Mesela elin sağlam, ayağın sağlam ama gözün hastalıklı, huzurlu olabilir misin? Hayır. Sen de iki üç yönüne bakıp uyutma kendini. Cömert olabilirsin ama tenkit huyun da var, insanları arı gibi sokuyorsun. Her yönlü tamamlanmak eğitimi bir Eğitimci ile olur.

 

- Gölge ve eşya gibi yaşamak canıma tak etmeli. Bu ne, hemen küsüyorum, sinirleniyorum. Huzurumu koruyamıyorum, sevincimi koruyamıyorum. Beni takdir etmiyorlar diye üzülüyorum. Bakalım o görüyor mu, biliyor mu? Bir kere eğitimde olan sensin, senin duygularına hâkimiyet kurman gerekmez mi? Bak, bitkiler kendini koruyamıyor. Sen bitki misin?

 

- İddiam uyanacak ben yetkili sahip insanım diye. Allah beni böyle güçlü yaratmış. Şu an insana yakışmayan hâllerde olabilirsin ama potansiyelinde yetkili insansın, her an tövbe edip dönebilirsin. Ama değerlendiremezsen, mevcudiyetindeki güçleri harekete geçiremezsen bir ömür kurtulamazsın.

 

- Beşiğe binersin sallarlar, seni iyisin güzelsin diye. Senin de hoşuna gider. Uyur gidersin bir ömür. Bir ömür biz böyle iyiyiz, şöyle muhabbetliyiz dersiniz de ne muhabbeti bu? Bakalım, seni takdir etmeyenlerin de yanında olup kucaklayabiliyor musun? Bak hayvanlara, kim daha çok yemek veriyorsa onun yanına gidiyor. Azimli ve kararlı olacaksın ki kendini görebilesin.

 

- İlkelerimizi, pratik gerekleri herkes kendine dinleyip üstüne alacak. Eğitimci bana özel bir şey demedi diyerek uygulamamak kadar anlayışsızlık olunur mu? Bak ilkelerimizin hepsini sana söylemiş, dedikodu yapma diyor, sözü kendine dinlesene. Eğitimcinin sana özel bir şey demesini bekliyorsan onu mecbur edeceksin ki o da sana özel tavsiyelerde bulunsun. Eğitimciyi mecbur etmek eğitilme azmimizi artırmak demektir. Eğitimciye büyük bir güven duymak demektir.

 

- Anbul kitabımız da diyor ki “Usta, amaçlı çırağa âşıktır.” Yani en çok talepkâr talebesine önem verir. Alıcı olduğu için onunla daha çok uğraşır. İç dünyanı tanıma gibi bir derdin yoksa usta sana neden özel bir tavsiyede bulunsun? Sen çıraklığı iyi yapmaya bak.

 

- Bizim şeref yolunu anlamamız için peygamberimizi tam tanımamız, hayatını iyi öğrenmemiz lazım. Peygamberimizin inceliklerini, tolere ettiği konuları, olaylara yaklaşım açılarını iyi bileceksin ki bu da nereden çıktı demeyesin. Peygamberimiz her şeyden önce insan kalbi huzurunu temel almış, hükümlerinde, uyarılarında, yaşantısında…

 

- Hayatın içinde pişman olup geri dönmek vardır. Ne diyorlar? “Bir yerden de af istiyorsan şöyle ağlayacaksın, 40 gün tövbe edeceksin.” Hatan ancak böyle af olurmuş. Ama sende böyle bir hâl yok. Bunları duyup inanınca da sonra kendi yaptığından gönlün geçiyor. Bütün iş burada samimiyet meselesidir. Ciddiyet ve ehemmiyettir asıl iş. Zararını tam görememişsin ama 40 gün tövbe etmişsin ne işe yarar?

 

- Peygamberimiz koyun otlatmış diye herkes de koyun otlatmalı ve çobanlık yapmalı diye bir şey olabilir mi? Oradaki asıl iş iç âlemine yönelip düşüncelerini otlatmaktır. Bak, içinde masum beyaz kuzu gibi yatan düşüncelerin de var, kötü zararlı düşünceler de. Onları yönet.

 

- Nuh’un gemisine baktığımızda bir gemi ve içinde zahiri hayvanlar seyahat etmiş gibi anlamayalım. O kadar farklı hayvanlar birbiriyle tepişmeden, birbirlerini yemeden, çeşit çeşit coğrafya şartlarında yaşayan hayvanlar nasıl bir arada durabilmiş? İşte burada gemi bizlerin iç âleminde var olan hayvan vasıflarını temsil ediyor. İnsanda Nemrut’un özelliği de var, Hz. Ömer de var. Yani tüm mahlûkun vasıflarını taşıyoruz. Biz de bu hayvan vasıflarını kendi irademizin altına almayı öğrenmeliyiz. Biri geliyor sinirlendiriyor, hemen aslan tarafımızı gösterip kükrüyoruz. Öfkemizi kabartıyorlar, hemen başka bir hayvanın sıfatını gösteriyoruz. Hayvanlar âleminde olduğu gibi biz de kendimizden aşağı gördüğümüz insanların üzerinde hemen hüküm kurmaya çalışıyoruz. Ana babaysak çocuğumuza, amirsek çalışanımıza… Herkes bir altını himaye altına almaya çalışıyor. Bunları kendimizde ancak bir eğitim ve o eğitimin ustasını bulup uymakla düzeltebiliriz.

 

 

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz