“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

GEÇMİŞTEN ŞİMDİYE KALAN

 

Evimizi taşımak için hazırlık yapıyoruz, koli hazırlarken önceki yıllardaki çalıştığım kurumlardan kalma görev yaptığım liseyi tanıtan iki dergi gözüme çarptı. Derginin içerisinde öğrencilerle sınıfda, öğretmenlerle öğretmen odasında beraber  çektirdiğimiz fotoğraflar vardı. Geçmişe daldım, gittim.

 

Öğretmen arkadaşlarla beraber geçirdiğimiz zamanlar anı olarak gözümün önünden geçti, gövdem dergiyi tutuyordu ama mücerret yapım 3-5 yıl öncesine gitmişti, sonra kendime geldim, düşündüm. Dedim ki geçmişten şu ana ne kaldı? Arkadaşların bir çoğunun aynı benim gibi başka yerlere tayini çıkmıştı. Görüştüğüm ayda, yılda bir kaç tane arkadaş, herkes birbirini unuttu.

 

Peki, bu insanlarla yaşadıklarım, kendimizi birbirimize kabul ettirmek için çabalamalar, herkesin kendi düşünce dünyasına göre birbiriyle olan münakaşaları, ikramlaşmalar, incitmeler, incinmeler, yapılan iyilikler, kimilerinin sahip olduğu maddi değerlerle övünmesi, yapılan fedakarlıklar, arkadan konuşmalar, boş derslerde sanki tartışma programı havasında gruplaşıp saatlerce maleyani yapmalar, amaçsız sohbetler, kusur aramalar, bunlar nerede kaldı? Kime ne kazandırdı, bizden ne aldı, bizden ne götürdü, ana ne taşındı? Şimdi için övünç duyacak, hoşluk getirecek, iç huzuru sağlayacak ne verdi?

 

Koca bir boşluk, anlam verememe, hayatı sorgulama, kendine dönme, aynı duyguyu telafisi olmayan bir yaşta yıllar sonra yaşama korkusu…

 

Bu düşünceler içinde aklıma bir yerden okuduğum bir fikir insanının çok etkilendiğim bir şiiri geldi. Kafamın içindeki dalgalanmalar biraz durulur gibi oldu.

 

Hep dolaştım anlamaya ben neyim?

Yıllar boyu bulamadım bir şeyim.

Meğer hayalmiş gördüğüm zahir.

Gördüğüm ne ise ben oyum.

 

Peki bu fikir adamının bahsettiği gibi hayalse insanın yaşadıkları, geçmişten geleceğe ne getiriyor insan? Yaşadıklarının, insanlarla bunca münasebetinin ne anlamı var, kime ne faydası var?

 

İnsan; iç dünyası ile yolculuğa başladığında, biraz kendini dışarıdan içeri doğru yönelttiğinde, insanları suçlamayı bırakıp kendi kusurlarıyla yüzleşmeye başladığında anlıyor ki bu ana getirdiklerin sadece ve sadece insan olma ve kendini tanıma sürecinde şimdiye kadar yaptıkların ve verdiğin mücadeledir.

 

Kişinin günlük yaşantısında güvenilir insan olma bilinciyle güven vucudunda aldığı yol, katettigi mesafe, verdiği mucadeledir insanın geçmişten o ana getirdiği.

 

Yıllar öncesinde Peygamber Efendimizden (sav) bugüne kalan onun bizlere emanet ettiği güvenirlik vücudu değil midir zaten…

 

Günlük hayatımızdaki yasayışımızdan örneklerle daha da somutlaştırmak gerekirse önceden söz verip sözümde durmazken şimdi bu anlamda daha sağlam olma yolunda gayretim artmışsa işte o kazanımdır benim geçmişten şimdiye getirdiğim.

 

Önceleri laf taşıyıp koğuculuk yaparken veya dedikodu ile vaktimi öldürüp devamlı insanların arkasından konuşurken şu an bu menfi huylarımdan kurtulma gayretim varsa budur işte insanın geçmişten ana getirdiği.

 

Bunun gibi maleyani, dünya-ahiret kişiyi ilgilendirmeyen meselelerin üzerinde zihin yorarak geçirilen vakitler insanın geçmişten şimdiye getirdiği bir yüktür, insanın geriye dönüp baktığında hissettiği bir boşluktur.

 

Sözün özü, insanın şahsiyet ve kişilik eğitimi mücadelesinde ahlakında ve karakterinde geçmişten günümüze  edindiği gelişim, gösterdiği tekamül, kişinin şimdiye getirdiğidir, anda duyduğu huzurdur, kendinde duyduğu gururdur.

 

 

Bekir Sami Ulucan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz