“İnsan hayatı güven üstüne
kurulmuş bir saraydır. ”

GÜVENİLİR İNSAN OLMAK DEMEK

 

Tahminimce 2-3 yıl önceydi. Sungurlu’da öğretmen olan kardeşim kendisine bir araba almayı düşünüyordu. Dedi ki ‘’Sizin arkadaşlardan arabasını satan var mı?” Bir bakıyım dedim, birkaç arkadaşa sordum, yokmuş arabasını satan. Sonra aradan birkaç gün geçti, yine ısrarla araba satan olup olmadığını sordu ve dedi ki ‘’Araba piyasasının durumu belli, herkese güvenemiyorsun, sizin oradakiler kimseye yanlış yapmaz, güvenilir-emin insanlar, denk gelirse değerlendirelim.’’ dedi.

 

Yine bir gün, apartmanın önündeyiz, dernekten bir abimiz ve başka bir komşu muhabbet ediyoruz. Havadan sudan muhabbet ederken söz döndü, dolaştı o an yanımızda olan teşkilattaki abimize geldi. Komşumuz abimizi işaret ederek ‘’Ben bu arkadaşın her şeyinden eminim, maddi-manevi her şeyine kefilim, ben komşu sahibi olmamışım, gardaş sahibi olmuşum, öylesine güvenim tam.’’ dedi.

 

Peygamber Efendimize (S.A.V) neden Muhammedül Emin demişler, neden düşmanları dahi onu emin sıfatıyla anmış, neden kendisini sevmeyenler ve dahi öldürmek isteyenler bile onun güvenirliğine laf söyleyememişler? İşte Efendimizin (sav) yıllar öncesinden gelen bu tartışmasız özelliği bizlere hayatta nasıl bir insan olmamız gerektiğini, bu konunun insan hayatında ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor.

 

İşte bizler, adımızdan da anlaşılacağı üzere, Güvenilir İnsan Yetiştirme Vakfı olarak çok şükür Peygamber Efendimizin (sav) gösterdiği yolda ilerliyor, her hâl ve hareketimizde güvenilir insan olma çabasına düşüyoruz. Yakın çevremiz tarafından her türlü maddi-manevi konularda, ‘’bu insan güvenilirdir-emindir’’ olarak kabul edilmek, onların sana olan bu duygusunu hissetmek, bu hisle iç dünyandan neşeli yaşamak, bundan dolayı yakın çevremize güven rahatlığı vermek, onların bu huzurundan insanların aslında toplumdan ne aradığının şifrelerini çözmek, bunun hayatımıza bir anlam katması ve bu yolda derinleşmek bizleri hem mutlu ediyor hem de bu sayede yolumuzun ne kadar değerli olduğunun idrakine varıyoruz.

 

‘’Güvenilir insan olmak’’ demek, süslü bir laftan ibaret değildir, güvenilir insan olmak demenin pratiğe geçmiş hâli hayatta muhatap olduğun insanların zihinlerini karıştırmamak, söz ve davranışların ile onları incitmemek, yeri geldiğinde incinsen dahi incitmemek, bu insandan bize zarar gelir mi düşüncesinin dahi karşı tarafın duygularında  uyanmamasıdır.

 

Güvenilir insan olmak demek, insanın yakın çevresine, bu insanın yanında konuşulanlar başka tarafa gitmez, bu insan başkalarının dedikodusunu yapmaz, başkalarının hakkında olumsuz konuşmaz, hissini verebilmektir.

 

Güvenilir insan olmak demek, çalıştığın yerdeki insanların saygı ve sevgisini kazanabilmek, onların her anlamda itimadını almaktır.

 

Güvenilir insan olmak demek, iyilik yaparken dahi karşı tarafa en ufak bunun mahcubiyetini hissettirmemek, iyilik yapmanın aslında karşı tarafa değil kendi kalbi midemize ve iç huzurumuza bir doyum olduğunu bilmektir ve bunu yaşamaktır.

 

Güvenilir insan olmak demek, vatanına, milletine ve devletine bağlı olmak demektir.

 

İşte biz bu duygularla fikrimizden aldığımız güçle kendi iç dünyamızda mücadele ediyor, Peygamber Efendimizin (sav) güvenirlik sıfatına sahip olmak için günlük hayatımızda davranışlarımızı ona göre şekillendiriyoruz.

 

Güvenilir insan olma yolunda aşk ve muhabbetimizin artması temennisiyle….

 

Bekir Sami Ulucan

 

 

 

 

ORTAK EĞİTİM PLANI

GÜVENİLİR ÇOCUK

KÜTÜPHANE

 • Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
  Tanıdığım Yönleriyle A.K.D
 • Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
  Gerçek ve Diri İnsan Kime Diyoruz?
 • Ciddiyet
  Ciddiyet
 • Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
  Gerçek Maneviyat ve İnanç Temelleri
 • Güçlenme Yolu
  Güçlenme Yolu
 • Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
  Güçlü Olmak İçin Seçilecek Yol
 • İnanç ve Takdir
  İnanç ve Takdir
 • Ne Arıyoruz?
  Ne Arıyoruz?
 • Niçin Özden?
  Niçin Özden?
 • İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
  İnsana İnsanı Tanıtıyoruz
 • Sevgi
  Sevgi
 • Güven
  Güven
 • Hedef Gerçek İnsan
  Hedef Gerçek İnsan
 • İşte Halimiz
  İşte Halimiz